Kos Adası, Andimahya Köyü (Antimachia)

kos adasının köyleri, andimahya / antimachia

Kos Adası, Andimahya Köyü (Antimachia); Nüfus; 2200. Mesafeler; Kos merkeze 25 km, Mastichari 5 km, Pyli 9 km, Kardamena 7 km. Toplu ulaşım imkanları; KTEL belediye otobüsleri ile sezona ve haftanın günlerine bağlı olarak günde 1-3 sefer. Taksi ile ulaşım 35-40 € civarındadır. 

Andimahya Köyü adanın ortalarında, etrafı tarım alanları ile çevrili, yüksek olmayan bir platoya kurulmuştur. Nüfusun bir kısmı tarımla uğraşırken bir kısmı da 1 km mesafedeki uluslararası Hippocrates Havalimanı’nda çalışır.

Andimahya çok eski bir yerleşimdir. 3000 yıldır aynı isim altında ve aynı yerde varlığını sürdürmektedir.

Andimahya’da neler yapılır?

Köy halkı adada cana yakınlıkları, müziğe, dansa ve hicivli manilere yatkınlıkları ile tanınır. Öyle ki Yunanistan’ın en değerli bir kaç halk müziği sanatçısı bu köyden çıkmıştır. Bu sebeple eğer karnaval zamanında İstanköy’de olursanız Andimahya’daki karnaval şenliklerine katılmanız ilginç olabilir.

Kos, Andimahya (Antimachia) Köyü

Antimachia’da gezilecek görülecek yerler

Köy içindeki geleneksel “Andimahya Evi” (House of Antimachia) ziyaret etmeye değer küçük folklorik bir müzedir. Evin içerisinde her türlü ev ve mutfak eşyası, ince el işlemeleri ve dokumalar, çiftçilik araç ve gereçleri ve folklorik enstrümanlar 20. yüzyılın köy yaşamını sergileyen ilginç örneklerden bazılarıdır. Bu evin hemen karşısında adanın en iyi korunmuş ve en çok fotoğraflanan yel değirmeni olan “Papazın Değirmeni” (Mylos tou Papa) önünde bir fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

Antimachi’den Tranzon’un Ancomah’ına

Andimahya ismi Antik Yunanca’da savaşta toplanılacak yer anlamına gelen “anti mahos/anti mahi” kelimelerinden türemiştir. Bazı Türk tarih araştırmacıları Trabzon şehrinde yer alan Ancomah bölgesinin isminin tarihte Kos Andimahya’dan göçmüş olan bir halk tarafından verilmiş olabileceğini öne sürmektedir.

Köyün yaklaşık 4 km kadar güney doğusunda, boş bir arazide, Saint John Şövalyeleri tarafından 14. yüzyılda geniş bir alana inşaa edilmiş olan Andimahya Kalesi yer alır. Kaleden adanın dört bir yanını panoramik olarak görebilirsiniz. Kaleye ulaşım ancak ana yoldan ayrılan tali bir yoldan mümkündür. Dış duvarların bir kısmı ile bir kaç ev ve bir su sarnıcı kalenin bugüne dek kalabilmiş kısımlarından bazılarıdır. Kale içinde 14. yüzyıla tarihlenen Aghios Nicholas ile 18. yüzyıldan kalma Aghia Paraskevi Kiliseleri de görmeye değecek oranda korunabilmiştir.

Festivaller, bayramlar..

Andimahya’da her yıl iki önemli festival düzenlenir. Ağustos sonuna denk gelen bal festivalinde dans, müzik ve eğlencenin yanı sıra bölgenin en iyi doğal ballarını ve baldan yapılan ürünlerini tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Herkesin beklediği Ağustos sonu veya eylül başlarına denk gelen ve sabaha dek süren şarap festivalinde bölgeye has yiyecekler eşliğinde yörenin en güzel şaraplarını içerek sabaha dek müzik ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Plaka Doğa Parkı ve tavus kuşları

Kefalos yolunda Andimahya’yı bir kaç km geçtikten sonra Plaka Doğa Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu sessiz ormanda doğal kaynaktan su içebilir ve orman doğasına adapte olmuş tavus kuşlarını görebilirsiniz. Sürü halinde yaşayan ve insanlara alışık olan bu güzel kanatlıları besleyebilir hatta sevebilirsiniz.

plaka doga parkı
Plaka Doğa Parkı’ndaki tavus kuşları

Bir ipucu; yiyecek için peşinizden gelmelerini istiyorsanız buradaki tavus kuşlarının ekmek değil peynir sevdiklerini de not edelim 🙂

KOS ADASI’NIN KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİNİZ Mİ? EN ÇOK HANGİSİNİ SEVDİNİZ, TAVSİYE EDER MİSİNİZ? DİĞER OKUYUCULARA FİKİR VERMEK İÇİN AŞAĞIYA YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x