Kos Adası Batı Arkeoloji Sit Alanı

Kos Adası Batı Arkeoloji Sit Alanı

Ziyaretçi bilgileri; Kos Adası, Batı Arkeoloji Bölgesi Müzesi / Adres; L. P. Grigoriou Pemptou Caddesi, Odeon’a 50 metre mesafededir.  7/24 saat açık. Giriş ücretsizdir.

Alanın kuzey batısı Roma yerleşimi, güney batısı ise Antik Yunan döneminde kalma Akropolis Tepesi’dir. Ören yeri içinde ele geçen buluntular arasında Europa’nın Kaçırılması Evi, bir gymnasium (spor karşılaşmaları için antreman alanı), hamamlar, nempheia (su perileri) tapınağı, Europa ve Slinou Evi, Parido’nun yargılanması mozaiği ve iki eski Hristiyan bazilikasını sayabiliriz. Batıdaki gymnasium 1.20 metre genişlikteki bir yolla bağlandığı antik stadyuma oldukça yakındır.

kos-bati-arkeoloji

“Europa’nın Kaçırılması Evi”ne bu isim, Tanrı Zeus’un Europa’yı kaçırarak boğaya dönüştürmesi mitinin yerde mozaik olarak işlenmesinden dolayı verilmiştir. Bu ev restorasyondan geçmiştir ve ziyaret edilebilir. Evin ilk inşaa tarihi MÖ 3. yüzyılın sonu ile 2. yüzyılın başlarındaki Antik Yunan’ın imparatorluk dönemine rastlar. Biri M. Ö. 2. yüzyıl diğeri daha modern olan MS 225-250 yıllarına ait birbirinden farklı iki stili ayırdedebilirsiniz.

A Bazilikası, Batı Hamamları’nın frigidarium (soğukluk) alanı üzerine 469 yılındaki depremden sonra inşaa edilmiştir. Bazilikanın, geniş ve yarım daire şeklindeki bir kemer üzerine oturmuş olan üç nefi vardı. Yapı, içerisinde papazların oturduğu geniş amfitiyatro biçimli bir oturma düzenine sahipti. Kominyon masası bugün kaidesi hala görülebileceği üzere beş konik sütun üzerine oturtulmuştu.

B Bazilikası da, Batı Hamamları’nın caldarium (sıcaklık) alanı üzerine 469 depreminden sonra inşaa edilmiştir. Yapıdan günümüze sadece bir kaç arkeolojik parça kalmıştır. Bu kalanlar arasında çok güzel bir mermer minber ve benzer başka mermer kalıntılar Kos Kalesi’nde saklanmaktadır. Kilisenin güneyinde yer alan vaftizhane aydınlık bir meydan ve silindirik vaftiz havuzundan oluşur. Anıtsal görünümlü mermer giriş geçtiğimiz yüzyılda İtalyanlar tarafından tekrardan inşaa edilmiştir.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x