Kos Adası Odeon / Amfitiyatro

Kos Adası Odeon / Amfitiyatro

Ziyaretçi Bilgileri: Adres, L.P. Grigoriou Pemptou Caddesi, Casa Romana’dan 370 metre mesafededir. Ziyaret günleri ve saatleri; 7/24 açık. Giriş ücreti: ücretsiz.

Antik Yunan’da müzisyenlerin konser verdiği açık hava tiyatrolarına “odeon” adı verilirdi. 1929 yılında gün yüzüne çıkarılan bu yapı MS 1. ve 2. yüzyıllardan kalmadır. Kullanıldığı dönemde önemli şahsiyetlerinin oturduğu ilk dokuz basamak orjinal mermerdir ve restore edilmiştir. Yapı kalın sütunlu kemerler üzerine inşaa edilmiştir. Sütunlu bölümdeki kazılarda bulunmuş olan Hipokrat heykeli ve diğer heykeller Kos Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Oturma yerlerinin altındaki bu bölümde iki yarım daire biçimli galeri ve atölye ya da dükkan olarak kullanıldığı düşünülen bir kaç küçük oda vardır.

Ön-sahne ve kulisi ile birlikte sahnenin bütünü beşgen biçimlidir. Orkestra yeri daire biçimli ve mermer kaplı idi. Sahnenin yerleri mozaik döşemeli olup iki girişi vardı. Kemerlerin arasındaki nişlerde de süsleme amaçlı yerleştirilmiş mermer heykeller bulunuyordu.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x