Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Zia Köyü, Kos Adası

Kos Zia KöyüKos Adsı’nın (İstanköy) Zia Köyü, Dikeos Dağı’nın orta yamaçlarında kurulmuş sevimli, tipik, turistik ve küçük bir dağ köyüdür. Köyün ana bir caddesi ve tezgahlarla dolu bir alışveriş sokağı vardır. Sokakta zeytinyağı sabunu, yün terlikler, dantel işlemeler gibi çoğu el emeğine dayalı hediyelik eşyalar ilginzi çekebilir. Köy girişinde bulunan kafe ve tavernalar gün batımı saatlerinde yemek yiyerek manzaranın keyfini çıkartmak isteyen turistlerle dolar.

Bir çok ünlünün ziyaret ettiği Oromedon Restaurant’da manzaraya karşı bir şeyler yiyebilir ya da içebilirsiniz.

Köyün diğer sokakları ana caddenin sağ iç kısımlarındadır ve bir patika sizi panoramik manzaraya sahip küçük bir kiliseye ulaştırır.

Zia Köyü ve iki trekking rotası

1. Yürüyüş rotası – Zia’dan Pyli’ye (5.5 km)

Dikeos dağlık bölgesi doğa yürüyüşleri için uygundur. Belediye otobüsü ile Zia Köyü’ne gelip buradan araba yolunu takip ederek daha aşağıda kalan Pyli Köyü’ne yürüyebilirsiniz. Aradaki mesafe 5-6 km olup hızlı bir tempo ile 1 saatte yürünebilir. Yol üstünde Lagoudi ve Amaniou Köyleri vardır. Yürüyüşün ortalarında sola sapan 600 metrelik dar bir yol sizi Pyli Kalesi’nin olduğu tepenin eteğine götürür. Pyli’den (saatlerini önceden öğrenerek) belediye otobüsü ile şehre geri dönebilirsiniz.

2. Yürüyüş rotası – Zia’dan Dikeos Zirvesi (844 m)
(Çıkış, iniş ve molalarla yaklaşık süre, 3-5 saat arası)

1- Öncelikle bu sporda acemi iseniz çıkmayı denememelisiniz.
2- Zirvedeki kiliseye çıkan doğru patikayı bulun, gerekirse sorun, zirveyi gösteren işaretleri takip edin, yada yolu bilen bir trekking grubuna takılın.
3- Kaygan ve kayalık zeminlerden dolayı tırmanışa uygun ayakkabı giyin.
4- Patika yol taşlıdır ve dardır, bazı yerler gayet dik olup sizi zorlayabilir.
5- Taşlar ve kayalar kaygan olacağı için yağmur sonrası çıkmayın.

KOS ADASI’NIN KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİNİZ Mİ? EN ÇOK HANGİSİNİ SEVDİNİZ, TAVSİYE EDER MİSİNİZ? DİĞER OKUYUCULARA FİKİR VERMEK İÇİN AŞAĞIYA YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x