Empire States Binası

Empire States Binası, (Sıra beklemeden VIP giriş için biletinizi buradan online satın alabilirsiniz. Veya New York City Pass ile indirimli girebilirsiniz) Adres; Fifth Avenue and 34th Street (Manhattan Adası üzerindeki Midtown / 5. Cadde). Metro ile nasıl gidilir? 1, 2 veya 3 numaralı hatta binerek 34. Cadde’deki Penn Station’da inin, doğu yönüne 2 blok yürüyün. Veya; B, D, F, M, N, Q veya R hatlarına binerek 34. Cadde’de Herald Square’de inin, metrodan çıkınca Empire States karşınızda olacak. Binanın girişi 5. Cadde üzerindendir. Gözlem Platformu Ziyaret saatleri; hergün sabah 08:00 ile gece yarısından sonra 02:00 arası. Platforma çıkış için son asansör 23:15’tedir. Not: 102. kattaki gözlem platformu çok kalabalık olduğunda ziyarete kapatılabilir ve bu durum sık sık oluşur. 

Empire States Binası

Empire State Binası New York’un en sembolik binasıdır ve en yüksek gökdelenidir. Bu dünyaca ünlü bina şu ana dek 90’dan fazla filme konu olmuştur. Klasik bir New York fotoğrafı ya da panoraması Empire State Binası olmadan eksik sayılır. Bu sebeple New York’u ziyaret eden milyonlarca turist bu ikonik gökdelenin asansörlerine binerek gözlem platformundan ünlü New York manzarasını fotoğraflamadan dönmek istemez. Bu açıdan Empire State Binası, Özgürlük Heykeli ve Metropolitan Müzesi ile birlikte New York’un olmaza olmaz üç önemli turist noktasından biridir.

empire state binası, giriş bileti
1932’de çekilmiş olan ünlü fotoğraf; Empire States’in inşaat işçileri 243 metrede öğle yemeği molasında.

Empire States Binası’nın Özellikleri

Empire States Binası Manhattan’ın en önemli caddesi olan 5. Cadde üzerindedir. Bina 102 katlıdır ve 381 metre yüksekliktedir. Zirvesindeki anteni de hesaba katarsak toplam yüksekliği 443 metredir. Yapımı 1931 yılında tamamlanan bina 40 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası ünvanını taşımıştır. 2015 yılında açılan One World Trade Center Binası (541 m.) sebebi ile şu an New York’un ikinci yüksek binasıdır. Empire State Binası ismini New York’un lakabı olan Empire State isminden almıştır. Bina işadamı Anthony Malkin‘in sahibi olduğu Empire State Emlak Şirketi’ne aittir. Bina 1986 yılında Milli Tarih Mirası listesine alınmıştır ve 2007’de Amerika’nın En Popüler Binaları Listesi’nde bir numaraya yerleşmiştir.

Empire States Binası’nı da konu alan dünyaca ünlü filmlerden bazıları; King Kong, Supermen, Supermen 2, Batı Yakası Hikayesi, Sleeples At Seattle.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x