Влезни билети за палатата Версај

Last Updated on 16 јануари 2024 by TT

Влезни билети за палатата Версај

Влезни билети за палатата Версај / Chateau de Versailles; Цените на билетите за палатата, градините, опции за 1 или 2 денови се движат од 21-65 € (2024). Ако сакате да влезете без да чекате во редот за билети (понекогаш траењето на чекањето трае до 1 час), можете да купите „билет за брз влез во палата + градина овде“ за истата цена. Како да стигнете таму / превоз + билет; Версај е на 20 километри од центарот на Париз, можете да одите со воз или да купите комбо билет вклучувајќи „превоз, брз влез и аудио водич овде“.

ПРОВЕРЕТЕ ЈА ДОСТАПНОСТА НА БИЛЕТ ЗА ВАШИТЕ ДАТУМИ

versay sarayına giriş bileti ve fiyatı

Версајскиот дворец; влезници, работно време, како да се оди, 2024

Цени за Влез и Опции за Билети за Версајската Палата

Билет за Палатата

 • Цена: 21 €
 • Детали: Влез во Версајската Палата.

Пасош Билет

Подоцнежно Отворање – Изложба « Horace Vernet »

 • Место: Павилонот Дифур
 • Цена: 13 €

Билет за Имотот Тријанон

 • Цена: 12 €
 • Детали: Пристап до Имотот Тријанон.

Карта „1 Година во Версај“

 • Цена SOLO: 65 €
 • Цена DUO: 98 €
 • Детали: Неограничен пристап во текот на една година.

Пас ош + Гурманска Пауза

 • Цена: 108 €
 • Детали: Пристап до целиот комплекс на Версај и ручек во ресторанот La Petite Venise.

paris versay sarayı ve bahçeleri için giriş bileti ücreti

Време за Посета

Палатата

 • Работно Време: 9:00 – 17:30
 • Затворено: Понеделници

Имотот Тријанон

Градините

 • Работно Време: 8:00 – 18:00
 • Затворено: Отворено секој ден

Паркот

 • Работно Време: 8:00 – 18:00
 • Затворено: Отворено секој ден

Versay sarayı, açılış kapanış saatleri, açık kapalı günler

Како да стигнете до палатата Версај од Париз?

 • Со автобус; може да стигнете до Версајската палата со шатл-автобус Versailles Express од Ајфеловата кула во градот Париз. Има две услуги дневно помеѓу вторник и недела; поаѓање 08:00 и враќање 12:30 и поаѓање 14:00 / враќање 18:00 часот. Појдовна точка во близина на Ајфеловата кула е Port de la Bourdannais (местото каде што се речните чамци). Цената за повратен трансфер е 29 евра.
 • Со воз (со RER C); се препорачува да ги купите вашите билети како повратни за Versaille Chateau Rive Gauche. Или може да купите „билет за пропусница“ што ги покрива „зоните 1-4“. На овие возови билетите „Т +“ не важат.
 • Со воз (со SNFC); треба да го земете возот во Монпарнас и да се симнете во Версај Шантиер или да земете воз во станицата Свети Лазар и да се симнете во станицата Версај Рив Дроит.
 • Пакет од Версајската палата; билет + аудио водич + трансфери од Париз

Versailles Sarayı'na ulaşım, en yakın hangi metro veya tren durağı

Версајскиот дворец; историја и општи информации

Версајската палата која се наоѓа во градот Версај е најфасцинантната и најважната кралска палата во Франција. Градот Версај е мала станбена област со население од 86.000 жители во регионот Ил де Франс. Растојанието од Париз до Версај е околу 20 км и се наоѓа на југозапад.

Историјата на Версај датира од 11 век. Версај бил мало село кога била изградена Версајската палата, но денес е мал, но доста богат град. Версај бил центар на политичката моќ на Француското Кралство од 1482 година, кога Луи XIV го носел кралскиот двор од Париз, до 1789 година, кога кралското семејство било принудено да се врати (три месеци пред Француската револуција). Поради оваа причина, Версај е многу важен за историјата на Франција и светот, не само како структура, туку и како симбол на апсолутниот монарх на стариот режим (Ancien Régime на француски).

За ажурирани информации за железничките услуги, погледнете на;; www.transilien.com

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment