4×4 пустинска сафари турнеја во Дубаи

Last Updated on 27 декември 2023 by TT

4×4 пустинска сафари турнеја во Дубаи

4×4 пустино сафари во Дубаи; (Кликни за да ги видиш цените на сафарито); една од најзабавните активности меѓу нештата што може да се прават во Дубаи е доживувањето на сафари во пустината со возила на четири тркала. Турите за сафари во пустината не се состојат само од самиот сафари, туку и вклучуваат интересни дополнителни активности како сафари-роштил + јавање на камила во пустински камп, сафари со песочно сурфање, или сафари со четвороцикл. Овие активности често се нудат како пакет. Се разбира, највозбудливиот дел од овие турнеи е поминувањето низ жешките пустиноски брегови во климатизирани 4×4 џипови. Овие возења се изведуваат од специјално лиценцирани возачи кои се обучени во оваа област.

dubai'de jeeplerle 4x4 çölde safari ve deve turu

Најдобрите цени за пустино сафари со 4×4 во Дубаи.

Не ги пропуштајте и овие тури и билети!

  1. Тури со глисер и мега јахти
  2. Прескокнете ја линијата до Бурџ Калифа
  3. Дневна турнеја во Абу Даби
  4. Билет за Бурџ Калифа и Комби Аквариум

Часови на турнеја и времетраење на сафари тури

Пустината каде што се одржа сафарито е оддалечена околу 1 час од центарот на градот Дубаи, а целата програма трае околу 7 часа. Турите обично започнуваат во попладневните часови, но има уште акција наутро. Ако не сакате да се приклучите на кампот, има и пократки програми за турнеи како што се 3-4 часа.

dubai çölde yemekli safari turu

Што да правите за време на сафари во пустината?

Овие сафари тури се изведуваат со професионален возач со специјална дозвола. Во зависност од програмата што ќе ја изберете, времетраењето на турата варира помеѓу 3,5 и 7 часа, од кои околу 1 или 2 часа ќе потрошите возење по дините, секако, ќе имате можност и да направите неверојатни фотографии и да шетате боси на песокот. Може да се фотографирате и со пустински луѓе кои живеат во пустина и традиционално ловат со соколи.

Дали е безбедно возењето сафари и камили?

Ќе ја јавате камилата за време на зајдисонце и песочните дини и хоризонтот ќе се претворат во уникатна боја на оган. Ова е и најдобриот момент за прекрасни фотоснимки.

dubai'de çöl safarisi turu güvenli midir?

Потоа, кога ќе почне да се стемнува, ќе се упатиме кон нашиот камп во пустината. Има многу такви кампови во пустината во Дубаи, некои се скромни и поевтини, а некои се полуксузни. Во овие кампови, можете исто така да вечерате на скара или да седите на перничиња на земја и да гледате шоу за стомачен танц.

dubaide 4x4 safari turları

 

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment