Приватен туристички водич во Истанбул

Last Updated on 20 февруари 2024 by TT

Приватен туристички водич во Истанбул

Приватен туристички водич во Истанбул; започнете на незаборавно патување низ Истанбул со лиценциран и професионален водич кој говори англиски. За повеќе информации, персонализирани предлози и детали за цените, ве молиме пополнете го формуларот подолу. Ако не сте сигурни како да планирате вашето Истанбулското авантура, размислете го нашиот куриран список со препорачани итинерари подолу. Исто така, сме подготвени да создадеме персонализиран итинерар прилагоден според вашите специфични интереси и распоред. Нека ја направиме вашата посета на Истанбул вистински незаборавна!

Контакт за приватен туристички водич во Истанбул;

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Список на препорачани тури со приватен туристички водич

 • Суштински историски знаменитости + Голема чаршија (целодневна)
 • Обиколка на Босфор со брод и барокни палати (целодневна)
 • Пешачка обиколка на Пера и Галата (целодневна)
 • Азиска страна на Истанбул „Ускудар и Каракој“ (целоден)
 • Два континена во еден ден (цел ден)
  Црквата Златен Рог и Хора (целодневна)
 • Сите дневни тури прилагодени според вашите интереси

Препорачани тури во Истанбул

1 – 1 ДЕН, обиколка на стариот град, основни знаменитости на Истанбул (8 часа)

özel rehberle ayasofya topkapı sarayı

Оваа турнеја е најбараното и најфундаменталното искуство што можете да го имате во Истанбул. Тој нуди сеопфатно истражување во богатата таписерија на историјата на Истанбул, опфаќајќи ја неговата трансформација од Константинопол за време на византиската, римската и отоманската ера.

Патувањето започнува со посета на иконите знаменитости како што се палатата Топкапи, Аја Софија, Сината џамија, султанските гробници и Хиподромот. По прекрасен ручек во традиционален ресторан, турнејата продолжува до базиличната цистерна, потопувајќи ве во маѓепсаниот амбиент на историската Голема чаршија. Познат со векови како најголемиот покриен пазар во светот, Големата чаршија нуди уникатно шопинг искуство во вашето слободно време. Ве молиме имајте предвид, Големата чаршија е затворена во недела, но наместо тоа можете да ја посетите Спајс чаршијата. Исто така, внимавајте дека палатата Топкапи не е отворена во вторник

Приватен туристички водич во Истанбул; оваа тура може да се реализира пеш, со приватен автомобил + пешачење, такси + пешачење, или трамвај + пешачење.

2- 2 ДЕН, обиколка со брод во Босфор и Отомански барокни палати (8 часа)

özel rehberle boğaz turu

Бидејќи Босфорот е најубавиот дел на Истанбул, оваа турнеја е една од основните тури за придружување. Оваа тура ќе се реализира со заеднички брод и со приватен туристички водич. Бродот ќе оди до вториот мост, а од двете страни на Босфор ќе ги видите најскапите и историски дворци покрај водата во кои живеат најбогатите семејства во Турција. За време на турата, доколку сакате, можете да одморите на некои од најубавите места на Босфорот за да поминете еден или два часа, да ручате, да пиете нешто и да уживате во глетката. За време на турата можете да посетите и една од трите прекрасни палати на Отоманската империја; Палатата Долмабахче, летната палата Бејлербеј или малиот павилјон Кучуксу. Сите три од овие палати се затворени во понеделник. Приватен туристички водич во Истанбул; оваа тура може да се реализира пеш, со приватен автомобил + пешачење, такси + пешачење или трамвај + пешачење.

33 ДЕН, Златен рог и џамија Чора (8 часа)

özel tur rehberi ile Haliç ve Kariye Müzesi

Ако сте спремни да дознаете повеќе за фасцинантната историја на Истанбул, оваа турнеја може да биде вашата втора турнеја. Во оваа турнеја ќе ги откриете историските и боемските области како што се Фенер, Балат, Ајвансарај и Ејуп кои се наредени на Златниот рог. Овој кварт има многу интересни места, особено од византиската и отоманската историја. Регионот, каде секоја улица, па дури и секоја зграда има приказна за раскажување, е атрактивна рута и за оние кои сакаат да фотографираат. Некои од местата што можете да ги видите за време на оваа турнеја се Железната црква, Грчката патријаршија, црквата на Богородица на Монголите, улиците каде што се снимени некои од турските серии, синагогата Ахрида, таверната Агора, Црвеното грчко средно училиште, палатата Текфур , византиските градски ѕидини и фасцинантната црква Хора за оние кои се заинтересирани за христијанската византиска уметност. Приватен туристички водич во Истанбул; оваа тура може да се реализира со приватен автомобил + пешачење или такси + пешачење.

4- 4 ДЕН, два континента во еден ден, од Европа до Азија (8 часа)

На оваа турнеја ќе откриете некои од најмодерните квартови од 18 век и сè уште се денес. Нашата турнеја ќе започне со боемските улици Џихангир и Чукуркума и ќе продолжи со улицата Истиклал, регионите Пера и Галата на европската страна. За време на оваа прошетка, ќе видите антикварници, кафулиња, дизајнерски бутици, цветниот премин, црквата Сан Антуан, познатиот хотел Пера Палас од Ориент Експрес и собата на Ататурк. Потоа, можете да се качите до кулата Галата, која ја изградиле Џеновјаните и да го фотографирате Истанбул од најпрекрасната локација. Од тука ќе одиме надолу кон морската страна. Потоа, ќе направиме кратко патување со брод со прекрасен поглед и ќе пристигнеме до Кадикој, еден од најпопуларните центри на Азиската страна. Овде, можеме да го земеме традиционалниот трамвај за да ги посетиме областите Бахарие и Мода во Кадикој и да уживаме во шарените улици полни со млади луѓе. Овде, ако сакате, можеме да го посетиме и традиционалниот пазар на храна и да вкусиме многу интересни состојки кои се користат во турската кујна. Нашата турнеја ќе заврши во Кадикој. Приватен туристички водич во Истанбул; оваа тура ќе се прави со официјален и сертифициран туристички водич пеш + со траект.

5- Повеќе препорачани тури во Истанбул

 • Две страни на Босфорот (8 часа) -Оваа тура ќе се реализира со приватно возило, а не со брод. За време на турата можете да поминете еден од мостовите на Босфор помеѓу Европа до азиските континенти. За време на турнејата, можете да одморите во некои од најубавите места како Ортакој, Бебек, Емирган, Кандили, Бејлербеји, Кузгунџук итн. , Кучуксу Касри или палата Бејлебеј. Можете исто така да возите до ридот Чамлица за најдобар панорамски поглед на Истанбул. Последна станица ќе биде округот Ускудар каде што можете да видите некои од прекрасните џамии од отоманскиот период и да ја посетите Кулата на Моминот. Ќе пристигнете во вашиот хотел откако ќе го поминете тунелот Мармарај, под Мраморното Море.
 • Гастрономска турнеја и традиционални вкусови – Откријте ја вистинската турска кујна. Вашиот приватен водич ќе ве одведе до скриените и нетуристички места за да ги откриете најдобрите традиционални вкусови каде што јадат локалното население.

kokartlı özel rehber ile pera beyoğlu kadıköy turu

 • Тура на Босфор со приватен брод (2, 4 или 8 часа)
 • Целодневна турнеја за принцезните острови
 • Дневна турнеја до Бурса од Истанбул (со приватно возило и туристички водич)
 • Дневна турнеја до Едрене од Истанбул (со приватно возило и туристички водич)
 • Дневна турнеја до Кападокија од Истанбул (со домашен лет + приватно возило и туристички водич)
 • Дневна турнеја до Ефес од Истанбул (со домашен лет + приватно возило и туристички водич)

CONTACT FORM;

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Забелешка; не, никакви услуги на туристичка агенција не се обезбедени на оваа страница, само се дадени препораки за сертифицирани туристички водичи.

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment