Турнеја со храна во Истанбул

Турнеја со храна во Истанбул

Турнеја со храна во Истанбул; Дали би сакале да ја надминете посетата на музеите на вашето патување во Истанбул и да ја запознаете вистинската турска култура и секојдневниот живот на луѓето поблиску? Придружувањето на една од моите турнеи за храна е еден од начините да се доживее ова. Иако не е добро позната, турската кујна е една од најбогатите во светот. На оваа страница ќе ви понудам две верзии на моите сопствени гастрономски тури. Јас сум професионален / официјален туристички водич и исто така искусен шеф. Во двете верзии на моите турнеи ќе ја запознаете и историјата и културата на Истанбул / Турција заедно со некои убави области на азиската страна. За ваша информација, нарацијата на обиколките ќе биде на јасен англиски за да може секој лесно да го разбере. Инаку, рестораните во Истанбул генерално имаат соодветни хигиенски услови и јас сум чувствителен по ова прашање.

İstanbul'da yeme içme turları
Туристички водич; Јусуф Сипахи

Најдобри тури со храна во Истанбул

Можете да изберете една од следните две верзии на тури за храна и пијалоци што најмногу ви одговара;

Турнеја за храна 1 (класична), Од Европа до азиската страна (5 часа, 10 застанувања)

 • Состанок; 10:30 на влезот на Спајс Базар
 • Вклучува; различни видови на традиционална турска храна и пијалоци во 10 постојки, повратни билети за траект
 • исклучени; било кој алкохолен пијалок
 • Цена и начин на плаќање; 90 €, готовина на рака пред или после турата.
 • јазици; Англиски
 • контакт; ве молам испратете ми порака на Whatsapp на англиски на +905335508835

istanbul'da yeme içme turu

Турнеја со храна 1; точки на интерес

 • Додека преминуваме од европската кон азиската страна, ќе доживеете едно од најпријатните возења со траект во светот, ќе се восхитувате на панорамата на градот и ќе научите интересни факти за неговата историја. Секако, нема да заборавиме да им фрлиме „симит“ на галебите, што е класика на Истанбул.

   

 • Ќе ги истражиме и улиците на најпопуларниот кварт на азиската страна каде што е далеку од толпата туристи и е популарен кај локалното население.

   

 • Ќе вкусите многу видови на вкусови од улична храна до софистицирани или модерни вкусови до антички рецепти стари 4000 години.

   

 • На оваа турнеја, исто така, ќе научите за историјата и културата на Истанбул и ќе имате шанса да ја посетите џамијата на познатиот отомански архитект Синан со нејзините познати плочки Изник, Новата џамија и познатиот пазар на зачини.

istanbul'da gastronomi turları

Турнеја за храна 2 (алтернатива), Азиска страна, гастрономија, готвење, мачки скитници и турска музика (5 часа)

 • Состанок; 11:00 часот на метро станицата Кучукјали
 • Вклучува; разни видови традиционална турска храна и пијалоци
 • Цена и начин на плаќање; 90 €, готовина на рака пред или после турата.
 • Максимален број на присутни; 6 (ве молиме побарајте повеќе луѓе)
 • Jазици; Англиски
 • Контакт; ве молам испратете ми порака на Whatsapp на англиски на +905335508835

istanbulda asya yakasında en iyi yeme içme turları

Турнеја за храна во Истанбул 2; точки на интерес

 • Ќе прошетате низ населбите на Истанбул каде живеат турски семејства од средна и висока средна класа.
 • Можете да си играте со познатите мачки скитници од Истанбул и да ги храните (по избор).
 • Практично ќе научите како да готвите домашна традиционална турска кујна.
  Може да учествувате и во процесот на подготовка и готвење.
 • Во семејна куќа ќе можете да вкусите разни видови турска храна во нивната најоригинална форма.
 • Оригиналната турска баклава приготвена само дома за време на гозбите ќе можете да ја вкусите.
 • Додека го ручате, ќе научите за богатите форми на турската музика и ќе слушате пријатни примери.
 • Практично ќе ги научите советите како да готвите најдоброто автентично турско кафе и чај.
 • Може да го доживеете и традиционалното турско гатање за кафе.
  Доколку сакате, на крајот од турата можете да купите најквалитетни локални производи по најповолни цени од нетуристички локални пазари (локално сирење, јаткасти плодови, шунка, суво овошје, зачини итн.).
 • Доколку сакате, на крајот од турата, можеби ќе претпочитате да посетите еден од најубавите трговски центри во Истанбул.

kadıköy yeme içme turları

Tурнеја со храна 2; програмата чекор по чекор

 • 1 | По средбата во метро станицата Кучукјали, ќе следиме удобна пешачка рута од околу 20 минути. На оваа рута ќе поминете низ населби каде живеат семејства од средна класа и ќе можете да ги видите местата што ги користат локалното население во регионот како што се болници, старечки домови, училишта, семејни здравствени центри, џамии и пазари, а доколку сакате, ќе можете да влезете во оние што се отворени за јавноста.

Türk mutfağı yemek turları

 • 2 | Ќе застанеме во маалскиот парк кој е омилен и на мачките скитници. Овој зелен парк е рај за мачки. Многу пријателски настроени мачки скитници се хранат и се грижат овде од локалното население. Истанбул е познат како град каде што животните скитници се најдобро заштитени во светот.

istanbul'da sokak kedisi turları

 • 3 | Следните 3 часа ќе ги поминеме во приватна куќа. Овде ќе се запознаете со интересните аспекти на традиционалната турска кујна и нејзините состојки и ќе научите како се подготвуваат и готват некои од најпопуларните домашни јадења од турската кујна. Во меѓувреме, за време на ручекот, можете да прашате што се прашувате во врска со Турција, турската култура и историја на вашиот туристички водич. Потоа ќе научите како да го направите најдоброто турско кафе и да го сварите најдобриот турски чај во пракса. Во турската култура, шолја кафе има 40-годишно сеќавање. Заедно со вашето кафе ќе можете да вкусите и посебен вид баклава што се прави само во домовите за време на гозбите. Ако сакате, вашиот водич може да го прочита вашето богатство од турско кафе кое е многу популарно и традиционално во Турција. Конечно, накратко ќе бидете информирани за историјата и карактеристиките на турската музика, една од најбогатите во светот. Овој дел од турнејата ќе го завршиме со слушање убави примероци од различни жанрови на турската музика.

türk yemekleri turu

yabancılar için türk müziği turu

 • 4 |По искуството со храна и музика, ќе пешачиме околу 20 минути низ улиците на среќните мачки скитници и ќе пристигнеме до метро станицата Мармарај. Патем, ако сакате, можете да купувате квалитетни локални производи по пристапни цени во локалните нетуристички маркети. Додека патувате со метрото Мармарај, ќе можете да видите некои од најбогатите населби на Истанбул и да доживеете премин од азискиот континент до Европа под морето.

КОНТАКТ

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x