Приватни тури во Истанбул

Last Updated on 21 февруари 2024 by TT

Приватни тури во Истанбул

Приватни тури во Истанбул; Доколку сте заинтересирани за приватна турнеја низ Истанбул со водич на англиски (или на друг јазик), ве молиме контактирајте не користејќи го формуларот подолу. Турите ги спроведуваат лиценцирани приватни водичи, нудејќи приоритетно купување на билети за влез во музејот. Оваа приватна луксузна турнеја ви овозможува да прескокнете долги редови за побрз пристап до одредени музеи. Дополнително, ќе имате корист од персонализирана маршрута прилагодена на вашите специфични интереси и темпо.

“За ваша информација, немаме лиценциран туристички водич на македонски јазик во Истанбул.”

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

topkapı sarayı ve ayasofya için özel şehir turu

Приватни тури во Истанбул – Препорачани тури

1- Истанбул класичен разглед на градот

  • Времетраење на турата; 6-8 часа | Вид на турнеја; пешачка тура во комбинација со такси или трамвај | Соба за состаноци; хотел или плоштад Султанахмет | Јазик; Англиски

Приватни тури во Истанбул 1 – За време на оваа турнеја, ќе ги истражувате најзначајните и највредните споменици на Истанбул, тргнувајќи на патување низ величествените истории на римската, византиската и отоманската ера. Маршрутата вклучува посети на палатата Топкапи и нејзиниот дел Харем, џамијата Аја Софија, Сината џамија, Римскиот хиподром и базиличната цистерна. Доколку дозволува време, можеби ќе имате можност да ги видите гробниците на османлиските султани, милионскиот камен и светски познатиот Големиот пазар. Бидете сигурни, нема обврска да посетувате ниту една продавница за килими или други продавници во Големата чаршија, а ќе имате слободно време за пазарење. Ве молиме имајте предвид, ако имате проблеми со мобилноста, оваа тура можеби не е соодветна за вас, иако инвалидската количка може да ви овозможи да ги видите повеќето локации. И на крај, препорачуваме да се сретнете во областа Султанахмет за ефикасно да го максимизирате времето на вашата турнеја.

istanbul-rehberli-ozel-tur

2- Тура со брод во Босфор; Барокни палати и дворци покрај водата

  • Времетраење на турата; 6-8 часа | Вид на турнеја; турнеја со брод + пешачење | Соба за состаноци; хотел или плоштад Кабатас | Јазик; Англиски

Приватни тури во Истанбул 2 – За време на оваа турнеја, ќе уживате во Босфорот на Истанбул, директно поврзување на азискиот и европскиот континен и исто така еден од најубавите делови на светот. Нашиот брод ќе биде заеднички и ќе имате можност да излезете во одредени точки. За време на патувањето ќе ги видите прекрасните падини и брегови преполни со куќи на најбогатите семејства во Турција, отомански палати и прекрасни мостови. За време на постојките можете да ги посетите Поморскиот музеј или Музејот Сакип Шабанчи, Долмабахче, Бејлербеј или Кучуксу палатите. Ако сакате, можете да го посетите паркот Емирган за време на фестивалот на лалињата во април. Може да го посетите и паркот Емирган за да уживате во фестивалот на лалињата во април. Ако не сакате да посетите кое било место, можете да го испиете турското кафе или ракија во ресторан на море и да уживате во глетката.

istanbul'da tekneli özel boğaz turu

3- Пера, Галата, Каракој; Модерни и боемски лица на Истанбул

  • Времетраење на турата; 6-8 часа | Вид на турнеја; одење | Соба за состаноци; хотел или плоштад Таксим | Јазик; Англиски

Приватни тури во Истанбул 3 – Благодарение на Џеновјаните кои се населиле во областа Галата во Константинопол во текот на 14 век, денес имаме една од најпосебните области на Истанбул. Повеќе од 200 години областа го симболизираше западното лице на Отоманската империја. Во овој регион заживеаја првите ноќни клубови, уметнички галерии, кино, театарски и оперски сали и денес го задржува истиот карактер. Регионот е распространет на широк простор и се состои од илјадници улици. Може да се сретнете со вашиот приватен водич на плоштадот Таксим, а турата ќе започне со квартовите Џихангир и Чукуркума, кои се популарни кај интелектуалците и младите. Овде ќе уживате во боемските улици, бутици, кафулиња и антикварници. Вашите следни дестинации ќе бидат улицата Истиклал, Пера, Асмалимешцит, Галата и Каракој. За време на турата можете да видите и посетите бројни места. Еве некои од местата за избор;

Музејот на невиноста на Орхан Памук, Музејот на турската кинематографија, Музејот на фудбалскиот клуб Галатасарај, музејот Пера, уметничката галерија на сол, Чичек Пасаџи, хотелот Пера Палас и собата на Ататурк, црквата Свети Антуан, куќата Галата Мевлеви, кулата Галата, Арапската џамија, втората најстара метро линија на светот, Турска православна патријаршија, мост Галата, Еврејски музеј…

4- Златен рог; Балат, Музеј џамија Фенер и Чора

  • Времетраење на турата; 6-8 часа | Вид на турнеја; приватно возило или такси + пешачење | Соба за состаноци; хотел или пред Грчка патријаршија | Јазик; Англиски

Приватни тури во Истанбул 4 – Области како што се Фенер, Балат и Ајвансарај, лоцирани на брегот на Златниот Рог, се една од областите во Истанбул каде што можете да научите за наследството на византиското, православното и еврејското наследство. Од друга страна, областа Ејуп е позната по џамијата Ејуп и гробниците на некои важни придружници на пророкот Мухамед. Постојат бројни историски и религиозни места покрај бреговите на Златниот Рог и можете да ги изберете оние што ве интересира да ги посетите; Железната црква (Бугарската црква), Грчката православна патријаршија и црквата Аја Ѓорѓиос, шарените улици на Балат, таверната Агора, Пазарот, познатата пекарница, Ридот Пјер Лоти, грчкото средно училиште, црквата Богородица на Монголците, синагогата Ахрида, улицата на ридот со скалила, ерменската црква Сурп Храстакабед, палатата Текфур и византиските градски ѕидини, џамијата Ејуп султан, џамијата на музејот Карие.

istanbul, haliç ve kariye için özel rehber ve araç ile özel tur

5- Ускудар и Асаин страна на Босфор

  • Времетраење на турата; 6-8 часа | Вид на турнеја; траект и приватно возило | Соба за состаноци; хотел или на плоштадот Еминону | Јазик; Англиски

Приватни тури во Истанбул 5 – Ќе ја започнеме оваа тура со качување на траект што работи на линијата Босфор и првото место за посета ќе биде селото Кандили на азиската страна на Босфорот. За време на турата со брод ќе уживате во прекрасните погледи на босфорот, ќе поминете под првиот мост и ќе паднете во близина на вториот мост. Во Канлица можете да го вкусите најпознатиот турски јогурт од 200-годишна продавница за јогурт на морската страна. Подоцна со нашето приватно возило ќе ги посетиме местата како што се павилјонот Хидив, Анадолу Хисари и павилјонот Кучуксу, а потоа можете да го вкусите познатото пециво на Ченгелкој со пиење турски чај во историска чајна градина покрај морето. Нашиот следен чекор ќе биде Кузгунџук, популарна населба позната со традиционални куќи, типичен начин на живот и турски серии. Потоа можете да ги направите најдобрите панорамски фотографии на Истанбул од ридот Камлица, највисоката точка на Истанбул. Ако сè уште имаме време, можеме да ја посетиме палатата Бејлербеј, летната палата на отоманските султани и кулата на Моминот, еден од симболите на Истанбул.

istanbulun asya yakası ve üsküdar için özel araç ve özel rehber ile özel tur

За повеќе информации во врска со турите и туристичките водичи, ве молиме контактирајте не;

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Note; no any travel agency services are not provided on this page, only recommendations are made for certified tour guides.

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 Ελληνικα Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment