Билети за музејот Лувр

Last Updated on 15 јуни 2024 by TT

Билети за музејот Лувр

Билети за музејот Лувр (купете ја вашата брза влезница овде за да избегнете часови чекање во редовите за билети). Адреса: 75058 Париз (1er Arrondissement). Телефон: +33 (0) 140 20 53 17. Работно време (2024): Отворено секој ден од 09:00 до 18:00, освен вторник. Затворено на 1 јануари, 1 мај и 25 декември. Отворено до 21:45 во петок навечер. Јавен превоз: Метро линии 1 и 7, станица Palais-Royal Musée du Louvre; Автобусни линии 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95; Со чамец Batobus: François Mitterrand Bay. Влезница: Почнувајќи од 17 € од 2024 година.

{%ALT_TEXT%}
Редослед на купување на билет

При влезот во Луврот, веројатно ќе се најдете во долга редица на билетарницата. Дополнително, ќе има пократка редица на безбедносниот пункт. Ако претходно не сте го купиле вашиот билет, имате можност да го купите преку линковите обезбедени подолу за да ја избегнете долгата чекање во редот за билети.

Популарни билети за музејот Лувр

  1. Влезен билет за време на музејот Лувр
  2. Разглед на музејот Лувр со мала група
  3. Билет за брз влез + аудио водич
  4. Временски влезен билет со аудиоводич + крстарење со Сена
  5. Билети и тури за палатата Версај
  6. Гиверни тури од Париз
  7. Тури на Нормандија од Париз

Цена на билетот за музејот Лувр, 2024

За 2024 година, официјалната цена на влезницата за Лувр музејот ќе се зголеми од 17 евра на 22 евра, почнувајќи од 15 јануари 2024 година.

Оваа цена е продажната цена на билетарата на музејот и аудио водичот не е вклучен во оваа цена. Генерално, има мал додаток за билетите што се продаваат преку Интернет.

louvre müzesi bilet fiyatı

Како да стигнете до музејот Лувр; најблиската метро и автобуска станица

  • Со метро; земете ја линијата L1 или L7 на метро и слезете на станицата Palais Royal Musee Du Louvre.
  • Со јавен автобус и автобуси „hop on hop off“; Автобусите „Hop On Hop Off“ и јавните автобуски линии 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 и 95 застануваат во близина на Стаклената пирамида на влезот од музејот Лувр.
  • Со брод, од реката со Батобус; симнете се на пристаништето Лувр во заливот Франсоа Митеран.

louvre müzesi metro ve otobüs ulaşımı

Работно време и денови на музејот Лувр

Музејот Лувр е отворен секој ден од 09:00 до 18:00 часот, освен вторник. (затворено во вторник). Петок навечер отворено до 21:45 часот. Музејот ќе биде затворен во деновите 01.01, 01.05 и 25.12.

Louvre Müzesi'nin açılış kapanış saatleri ve günleri

Краток опис на Лувр музејот

Luvras muzejs (Musee du Louvre) ar 9,7 miljoniem apmeklētāju gadā ir visapmeklētākais mākslas un vēstures muzejs pasaulē. Muzejs atrodas Francijas galvaspilsētā Parīzē, tieši pilsētas centrā 1. rajonā pie Sēnas upes. Luvrā tiek eksponēti 460.000 vēsturiski un mākslinieciski objekti no Francijas un visas pasaules no senajiem laikiem līdz mūsdienām, un kopējā ekspozīcijas platība ir 60.600 kvadrātmetri. Luvras muzejs atrodas Luvras pilī (Palais du Louvre), kura sākotnēji tika uzcelta 12. gadsimtā kā cietoksnis pēc II Philipa karaliskās pavēles. Apmeklējot muzeju, jūs varat redzēt šīs cietoksnes drupas pagrabstāvā.

Музејот Лувр беше отворен во 1793 година, каде беа изложени 537 слики кои припаѓаат на црквата и на кралското семејство. За време на периодот на Наполеон, бројот на слики и артефакти се зголемил и името на музејот било сменето во Музеј на Наполеон (Musee Napoleon). За време на владеењето на Луј XVIII и Чарлс X колекцијата достигна 200.000 парчиња. И за време на Третата републиканска ера колекцијата достигна 400.000 парчиња со наследство и донации.

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment