Билети за Ајфеловата кула

Last Updated on 4 јануари 2024 by TT

Билети за Ајфеловата кула

Билети за Ајфеловата кула: Address; (кликнете за да ги видите цените и да купите билет)  Или проверете подолу дали има достапен билет за вашиот датум;

Адреса; Шампионат на Марс, 5 авенија Анатоле, Франција, 75007 Париз. Превоз со метро; 1- Одете на линијата 6 за станицата „Бир Хакем“, а потоа пешачете околу 10 минути. 2- Одете на линијата 9 за станицата „Тракадеро“, а потоа пешачете околу 10 минути. Превоз со воз (RER); одете на линијата Ц до станицата „Шанзели Марс Тур Ајфел“, а потоа пешачете околу 7 минути. Превоз со јавен автобус: автобуските линии кои минуваат близу до Ајфеловата кула; 82, 42, 87, 68. Излезете на станицата „Tour Eiffel“ или „Champ de Mars“ и пешачете околу 5-10 минути. 

Билети за Ајфеловата кула; како да се купи?

Ќе ви треба билет за влез и за возење до врвот на Ајфеловата кула. На влезот на кулата постои билетара, но обично ќе наидете на долги редици за купување на билети и може да чекате и до два часа. За да го избегнете ова чекање, можете претходно да го купите билетот тука за истата цена и да влезете брзо преку прескокнување на редиците.

buying online eiffel tower skip the line tickets

Билети за Ајфеловата кула; како да се оди, најблиската метро станица?

Адреса; Шамп де Марс, 5 авенија Анатол Франс, 75007 Париз (се наоѓа покрај реката Сена, во 7-миот регион во центарот на градот.)

 • Превоз со метро; се наоѓа на оддалеченост од 10 минути со линијата 6 од „станица Бир-Хакеим“. Исто така е на оддалеченост од околу 10 минути од „станицата Трокадеро“ со влегување на линијата 9.
 • Превоз со воз (RER); за да отидете до Ајфеловата кула со воз треба да се качите на „Линија Ц“ и да се симнете на станицата „Шанзели Марс Тур Ајфел“.
 • Превоз со јавен автобус: Се наоѓа на оддалеченост од 7 минути од „Champ de Mars“ или „Tour Eiffel Station“ со качување во општинските автобуси 82, 41, 87, 68.

eyfel-kulesi-2.jpg (1024×680)

Работни денови и часови, 2024

 • Пристап со Лифт: Отворено од 9:00 до 23:45 часот.
 • Пристап со Степеници: Достапно од 9:00 до 23:45 часот.
 • Последен Влез: Продажбата на билети завршува во полноќ.
 • Време на Затворање: Кулата се затвора во 00:45 часот.
 • Годишно Затворање: Кулата е затворена на 14-ти јули.

За детален преглед на деновите на отворање, ви препорачуваме да проверите на официјалниот веб-сајт на Ејфеловата кула.

eyfel kulesi hakkında bilgiler

Званични цени на влезници за Ејфеловата кула, 2024 г.

Еве ги најновите цени на влезници:

Билет со пристап до лифт – Втор кат:

 • Возрасни: 18,10€, Млади (12-24 години): 9,00€, Деца (4-11 години): 4,50€, Инвалиди: 4,50€, Деца под 4 години: Бесплатно

Билет со пристап до лифт – Врв:

 • Возрасни: 28,30€, Млади (12-24 години): 14,10€, Деца (4-11 години): 7,10€, Инвалиди: 7,10€, Деца под 4 години: Бесплатно

Билет со пристап до спирала – Втор кат:

 • Возрасни: 11,30€, Млади (12-24 години): 5,60€, Деца (4-11 години): 2,80€, Инвалиди: 2,80€, Деца под 4 години: Бесплатно

Комбиниран билет: Пристап до спирала до втор кат + лифт до врвот:

 • Возрасни: 21,50€, Млади (12-24 години): 10,70€, Деца (4-11 години): 5,40€, Инвалиди: 5,40€, Деца под 4 години: Бесплатно

Забелешки:

 • Цени за млади лица: За лица на возраст од 12 до 24 години
 • Цени за деца: За деца на возраст од 4 до 11 години
 • Деца под 4 години: Бесплатен влез

Повеќе информации за Ајфеловата кула

Ајфеловата кула е во регионот Шам де Марс во Париз, покрај реката Сена. Висок е 324 метри и е изработен од леано железо. Изграден е од компанијата на Густав Ајфел кој бил француски инженер. Кулата била подигната на своето денешно место во 1889 година. Кога за прв пат била подигната, била жестоко критикувана од француските уметници. Сепак, за кратко време во светот беше пречекано со воодушевување. Ајфеловата кула е највисоката зграда и главниот симбол на Париз. Со своите 7 милиони посетители годишно, таа е најпосетуваната туристичка дестинација меѓу платените места за влез во светот.

eyfel-kulesi-paris.jpg (1024×655)

Ајфеловата кула е висока 324 метри и е на висина на облакодер со 81 кат. Основните страни имаат ширина од 125 метри и имаат квадратна форма.

eyfel kulesinin tarihi, inşaası ve özellikleri

Има три ката на кулата која е отворена за посетители. Меѓу овие катови, има ресторани на 1 и 2 кат. Горната платформа на третиот кат е висока 276 метри. Ова е највисоката платформа за одење во ЕУ. Мора да купите билет за да се качите по скалите или да се качите со лифтот до платформата. Секоја од скалите до првата и втората платформа има по 300 скалила. Третата и горната платформа е дозволена само со лифт.

eyfel kulesi nasıl çıkılır, bilet

Што е поинтересно со Ајфеловата кула?

Ако сакате да знаете зошто Ајфеловата кула не е обична кула, ве молиме проверете ја „листата што треба да се знае за Ајфеловата кула“ подолу:

 • Кулата беше завршена на 31 март 1889 година беше највисоката градба на светот направена од човек во 41 година (до изградбата на зградата во Њујорк Крајслер).
 • Висок е 324 метри вклучувајќи ги и неговите антени. Неговата тежина е 10.100 тони.
 • Ако сакате да се искачите на врвот наместо да се качите со лифт, треба да се искачите 1665 скалила.,
 • Патот што го прават лифтовите за една година е 103.000 км, што е исто растојание за да се обиколи светот два и пол пати.
 • Французинот Виктор Лустиг, измамник, ја продавал кулата два пати како старо железо.
 • Висината на Ајфеловата кула се скратува за 15 см на студеното време.
 • Густав Ајфел беше архитект и инженер на изградбата на кулата и тој исто така беше архитект на иницијативата на Франција за отворање на Панамскиот канал и оваа иницијатива пропадна.
 • Густав Ајфел ги дизајнирал и внатрешните елементи на Статуата на слободата во Њујорк.
 • 250 милиони луѓе се искачиле на кулата откако била изградена. Денес, приближно 7 милиони луѓе годишно се искачуваат на кулата, таа е најпосетуваниот споменик во светот посетен со купување билет.
 • За време на германската инвазија, каблите на лифтот на кулата беа исечени и на луѓето не им беше дозволено да се качуваат на кулата. Нацистите се обиделе да стават крив крст на врвот на кулата. Крстот падна бидејќи беше многу тежок, па ставија помал.
 • Во 1944 година, додека сојузничките сили се приближувале до Париз, Хитлер му заповедал на воениот гувернер на градот, Дитрих фон Холтиц, да ја урне кулата и некои делови од градот. Гувернерот одбил да ја следи оваа команда.

eyfel kulesi nasıl gidilir, nerede

Билети за Ајфеловата кула; повеќе опции

Корисни ЛИНКОВИ;

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment