Цени и трошоци во Франција

Цени и трошоци во Франција

Цени и трошоци во Франција; Цени и трошоци во Франција; цените во Франција генерално се за приближно 133 % повисоки отколку во Македонија. Дополнително, трошоците за изнајмување се 418 отсто, а трошоците за ручек и вечера се за 234 отсто повисоки отколку во Македонија. На лице кое живее во Франција му требаат најмалку 925 € месечно без кирија за да води удобен живот. Локалната куповна моќ во Франција е за 124 % поголема отколку во Македонија.

Трошоци за патување во Франција

 • Цена за такси од Шарл де Гол / аеродром ЦДГ до центарот на градот; дневна 42 €, ноќна 48 €
 • Цена за такси од центарот на Париз до палатата Версај; дневна цена 27 €, ноќна тарифа 31 €
 • Такси тарифа од центарот на градот Париз до Дизниленд; дневен 62 €, ноќна тарифа 72 €
 • Вечера или ручек во ресторан со ниски цени за 1 лице; 15 €
 • Вечера или ручек во добар ресторан за 1 лице; 30 €
 • Кафе (капучино, американо итн.); 2,5-3,5 €
 • Пиво; 6-7 €

Цени на пазар, храна и пијалоци во Франција

 • Млеко, (1 лт) – 1,00 €
 • Бел леб (500 гр) – 1,51 €
 • Бел ориз, (1 кг) – 1,90 €
 • Јајца (12 Адет) – 3,05 €
 • Локално сирење (1 кг) – 15,80 €
 • Пилешки гради (без коски, 1 кг) – 10,40 €
 • Стек (1 кг) – 18,20 €
 • Јаболко (1 кг) – 2,60 €
 • Банана (1 кг) – 1,90 €
 • Портокал (1 кг) – 2,45 €
 • Домати (1 кг) – 2,95 €
 • Компири (1 кг) – 1,75 €
 • Кромид (1 кг) – 2,00 €
 • Марула (1 парче) – 1,15 €
 • негазирана вода (шише 1,5 lt) – 0,70 €
 • 1 шише вино (средна ценовна категорија) – 7,00 €
 • Локално пиво (шише од 0,5 литри) – 2,05 €
 • Увезено пиво (шише 0,33 литри) – 2,35 €
 • 1 кутија цигара (Marlboro итн) – 10,00 €

Цени на храна и пијалоци во ресторанот

 • Оброк 3 јадења по лице (во буџетски ресторан) – 15,00 €
 • Оброк 3 јадења по лице (во ресторан со средна цена) – 30,00 €
 • Комбо мени во Mc Donalds – 9,00 €
 • Локално пиво (0,5 lt) – 6,00 €
 • Увезено пиво (0,33 lt) – 5,00 €
 • Капучино (средна големина) – 2,90 €
 • Кока Кола (шише 0,33 lt) – 2,60 €
 • Вода (шише 0,33 lt) – 1,70 €

Транспорт, јавен превоз цени

 • Билет во еден правец за јавен автобус или метро – 1,67 €
 • Месечна карта за јавен превоз – 65,00 €
 • Отворање на таксиметар (дневна тарифа) – 2,50 €
 • Такси, по км (дневна тарифа) – 1,75 €
 • Такси, 1 час чекање (дневна тарифа) – 25,00 €
 • Бензин (1 литар) – 1,99 €
 • Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (или еквивалентен нов автомобил) – 24.000,00 €
 • Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (или еквивалентен нов автомобил) – 24.400,00 €

Fransa'da maliyet ve fiyatlar, kira, ev, daire, yeme içme, sigara, ekmek, market, havalimanı taksi, metro bileti...

Месечни фиксни трошоци во Франција

 • Основни трошоци за домаќинството (струја, парно, вода, ѓубре) за стан од 85 м2 – 185,00 €
 • 1 минута припејд телефонски повик – 0,16 €
 • Интернет (10 Mbps, неограничен, кабелски или ADSL) – 30,90 €

Цени на облека, текстил и чевли во Франција

 • 1 панталони (Levis 501 или слично) – 80,50 €
 • 1 летен фустан во синџир продавници како Zara H&M – 35,50 €
 • 1 пар Nike патики за трчање (категорија со средна цена) – 82,90 €
 • 1 пар класични машки кожени чевли – 110,00 €

Трошоци за грижа за деца

 • Приватна градинка или јасли, месечна уплата за едно дете – 615,00 €
 • Меѓународно основно училиште, годишна исплата за едно дете – 9.650,00 €

Цени за спорт и одмор

 • Фитнес спортски клуб, месечна уплата за 1 возрасен – 33,00 €
 • 1 час изнајмување на тениско игралиште (Викенд) – 14,70 €
 • Кино (странски филмови), билет за 1 лице – 10,00 €

Цени за изнајмување куќи и станови во Франција

 • Стан со 1 спална соба во центарот на градот – 775,00 €
 • Стан со 1 спална соба надвор од центарот на градот – 610,00 €
 • Стан со 3 спални во центарот на градот – 1.640,00 €
 • Стан со 1 спална соба надвор од центарот на градот – 1.130,00 €

Цени на куќи и станови за продажба

 • Стан во центарот на градот, м2 цена – 6.590,00 €
 • Стан надвор од центарот на градот, М2 цена – 4.550,00 €

Плати и финансии

 • Просечна месечна плата (Нето) 2.260,00 €
 • Каматни стапки на хипотеки, 1,49% на годишно ниво
 • Цени и трошоци во Франција
 • Пазарни цени, патни трошоци, храна и пијалоци, цени на аеродромски такси, колку чини билет за метро и воз?…цена за ручек и вечера, кафе капучино, пиво, цигара, билет за музеј итн.
 • Официјална веб-страница на париското метро

Некои од информациите на оваа страница се собрани од информации од веб-страницата numbeo.com.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x