Билет за Бурџ Калифа

Last Updated on 26 декември 2023 by TT

Влезници за Бурџ Халифа

Влезници за Бурџ Халифа; обезбедете го вашето влегување со купување на билет тука. Адреса: Даунтаун Дубаи, Обединети Арапски Емирати. Како да стигнете: Дали постои јавен превоз? Бурџ Халифа се наоѓа во срцето на Даунтаун Дубаи. Зградата има два одделни влеза. Влезот за туристички посети е во трговскиот центар Дубаи Мол. Можете да стигнете до Дубаи Мол со такси или преку метрото, бидејќи метрото во Дубаи минува низ Дубаи Мол. Другите опции за јавен превоз се доста ограничени.

Дали треба да направам резервација за билет за да ја посетам Бурџ Халифа?

Иако не е задолжително, секогаш постои можност да не најдете достапни билети ако одлучите да купите директно од билетарата, особено во прометни сезони како што се есен, пролет и зима. Често се случува да ви биде понудено време за влез една недела подоцна ако обидете да купите билети директно. Ова се случува често. Или, можеби ќе ви бидат понудени билети по премиум цена поради такви практики во минатото. За да избегнете овие проблеми, препорачува се да ги резервирате вашите билети преку најдоверливата онлајн платформа за продажба на билети во светот за избраниот датум и време.

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ И ОВИЕ БИЛЕТИ!

 1. Пустинско сафари, возење со камила, BBQ во кампување со пет ѕвезди
 2. Дневна тура до Абу Даби од Дубаи
burj khalifa is reservation necessary?
Бурџ Калифа и аквариум во Дубаи

Забелешка; Бидејќи Бурџ Халифа и Дубаи Аквариумот се многу блиски еден до друг, можете да купите комбинирана билета и да ги посетите и двата објекти во рок од 2 часа.

Влезни цени и работно време за Бурџ Халифа (2024)

Информации за влез во Бурџ Халифа

Цените наведени подолу се цените кои се прикажани на билетската каса:

Билети за 124. + 125. кат

Работни денови (понеделник до петок) Последен влез: 23:15

Вид на билет

Редовно работно време (07:00 – 00:00)

 • Возрасни (12+ години) генерална влезница: 169 АЕД
 • Деца (4-12 години) генерална влезница: 134 АЕД

Пик работно време (15:00 – 18:30)

 • Возрасни (12+ години) генерална влезница: 244 АЕД
 • Деца (4-12 години) генерална влезница: 152 АЕД

Викенди (сабота и недела) Последен влез: 23:15

Вид на билет

Редовно работно време (05:00 – 00:00)

 • Возрасни (12+ години) генерална влезница: 169 АЕД
 • Деца (4-12 години) генерална влезница: 134 АЕД

Пик работно време (10:00 – 21:00)

 • Возрасни (12+ години) генерална влезница: 244 АЕД
 • Деца (4-12 години) генерална влезница: 152 АЕД

Забелешки; часовите и цените може да се променат; ве молиме проверете ја официјалната интернет страница на Бурџ Халифа за актуелни информации.

Билети за 124. + 125. + 148. кат

Вид на билет

Редовно работно време (19:00 – 23:00) Пик работно време (09:00 – 18:00)

На Врвот на Небото Возрасни (12+ години)

 • Редовно работно време: 399 АЕД
 • Пик работно време: 553 АЕД

На Врвот на Небото Деца (4-12 години)

 • Редовно работно време: 399 АЕД
 • Пик работно време: 553 АЕД

“На Врвот на Небото” се однесува на ексклузивните платформи за набљудување на Бурџ Халифа.

Забелешка; бидејќи Бурџ Халифа и Дубаи Аквариумот се многу блиски еден до друг, можете да купите комбинирана билета и да ги посетите и двата објекти во рок од 2 часа.

burj khalifa tickets
Платформата за гледање на 124 кат

Белешки:

 • Бесплатен влез за деца под 4 години.
 • Влезните часови се предмет на промена.
 • Последното време за пријавување мора да биде најмалку 45 минути пред времето на затворање.
burj al khalifa online ticket reservation
Најгорните катови на Бурџ Калифа

Архитектонски и други карактеристики на Бурџ Ел Калифа

Бурџ Калифа (Кулата на Калифа), е највисоката зграда на светот со своите 160 ката и 829,8 метри висина (од 2019 година). Изградбата беше започната во 2004 година, а завршена во 2009 година и беше отворена во 2010 година како дел од проектот Downtown Dubai. Целта да се реализира еден ваков сензационален проект беше земјата да се направи поатрактивна на туристичкиот план. Спротивно на она што се верува, Дубаи не е емиратско производство на бензин и затоа земјата се обидува да ја диверзифицира својата економија. За возврат на финансиската помош на Нахајан за време на изградбата на зградата, како гест таа го добила името по принцот од Абу Даби Калифа Бин Зајед Ал Нахјан.

burj khalifa the figures and facts
Новогодишно шоу во Бурџ Калифа, 2016 година

Како да стигнете до Бурџ Калифа, најблиската метро станица

Адреса; Центарот на Дубаи, Обединетите Арапски Емирати. Бурџ Калифа е среде центарот на Дубаи, последниот и најголем проект на градот. Зградата има два влеза; првиот е влезот на резиденцијалниот дел од зградата и влезот на хотелот Армани. Другиот е влезот за туристички посети кој е и влезот на трговскиот центар Дубаи Мол. Опциите за јавен превоз се многу ограничени во Дубаи. Но, може да стигнете до трговскиот центар Дубаи со метро наместо со такси.

{%ALT_TEXT%}
Линија на метрото во Дубаи

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment