Topkapı Sarayı Müzesi Bileti

Topkapı Sarayı Müzesi Bileti

Topkapı Sarayı Müzesi Bileti; Topkapı Sarayı’na giriş bileti sarayın 1. avlusundaki gişelerden satılmaktadır. Fakat özellikle yüksek sezonlarda bilet sırası avlunun dışına dek taşmaktadır ve bekleme süreleri 1 saati geçmektedir. Bu bekleme sürelerinden kaçınmak için buradan rehberli bir tura, ya da buradan Harem bölümünü de içeren rehberli bir tura katılabilirsiniz. Hızlı giriş bileti + canlı rehber + audio guide seçeneği için de buraya tıklayın.

Topkapı Sarayı'na hızlı giriş bileti
Topkapı Sarayı giriş bileti sırası

Harem’e giriş için bilet gerekiyor mu?

Topkapı Sarayı’nın harem bölümü sultanın, ailesinin, cariyelerin ve sarayda yaşayan kadınların da yaşadığı özel bir bölümdür. Harem dairesi bir çok farklı bölümden oluşur ve içerisini ziyaret etmek için ayrı bir giriş bileti almalısınız. Bu bileti de Topkapı Sarayı giriş bileti ile birlikte aynı gişeden alabilirsiniz. Yüzyıllar boyunca sarayın en merak edilen bu bölümünü olan Harem dairesini de mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Rehber ile Harem turu + Topkapı Sarayı

Toopkapı Sarayı ve Harem Dairesi giriş bileti

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; bilet nereden alınır?

Müzeye giriş biletleri sarayın birinci avlusundaki bilet gişesinde satılmaktadır. Bilet gişesini avluya girince sağ tarafta göreceksiniz. Bu gişede genellikle ve özellikle de yüksek sezonda uzun bilet kuyruğu olmaktadır. Eğer biletinizi daha önceden buradan satın almış iseniz, düz yürüyerek ikinci avlunun kapısından saraya girebilirsiniz.

Topkapı Sarayı için bilet nereden alınır?

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; bilet fiyatları

Topkapı Sarayı için bir kaç farklı bilet türü vardır. Topkapı Sarayı Müzesi, sarayın kendisi, Harem bölümü ve avlusundaki Aya İrini Kilisesi’nden oluşmaktadır. Bilet fiyatları Türk Lirası üzerinden belirlenir. Türkiye’deki göreceli yüksek enflasyon sebebi ve dalgalanan döviz kurları sebebi ile fiyatlar sık sık değişim olmaktadır.  Kasım 2022 itibarı ile bilet çeşitleri ve fiyatları aşağıdadır;

Kombine Giriş Bileti I – (Topkapı Sarayı + Aya İrini)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 110 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 500 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 35 TL

Kombine Giriş Bileti II – (Topkapı Sarayı + Aya İrini + Harem)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 140 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 650 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 45 TL

Harem Bölümü

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 60 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 225 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 20 TL

Aya İrini Kilisesi

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 45 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 180 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 20 TL

Topkapı Sarayı'na giriş bileti ücreti ve fiyatları

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; indirimli biletler

12-25 yaş arasındaki, öğrenci kartı (ISIC) sahibi olan yabancı öğrenciler için giriş ücretleri aşağıdadır;

  • Kombine bilet; Topkapı Sarayı + Harem Bölümü + Aya İrini Kilisesi; 45 TL
  • Kombine bilet; Topkapı Sarayı + Aya İrini Kilisesi; 35 TL
  • Harem; 20 TL
  • Aya İrini; 20 TL

Ücretsiz giriş; 12 yaş altı tüm cocuklar için ücretsiz

Topkapı Sarayına indirimli giriş bileti

Topkapı Sarayı; genel bilgiler ve görülmesi gereken yerler

Topkapı Sarayı (Osmanlıca’da Saray-ı Cedîd-i Âmire veya modern Türkçe ismi ile Yeni Saray) Fatih Sultan Mehmet tarafından tarafından 1478’de yaptırılmış, her dönemde yeni eklemelerle 380 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu bu saraydan yönetilmiştir. En geniş çaplı yenileme ve eklentiler 1509’daki deprem ve 1665’teki yangından sonra yapılmıştır. Saray 4 büyük avludan ve hiç birisi çok büyük olmayan bir çok binadan oluşur. 4000 kişinin aynı anda yaşadığı bu saray aynı zamanda Osmanlı padişahlarının resmi ikâmetgâhı olmuştur. Padişah ve ailesinin özel yaşam alanı olan Harem bölümü 400 odadan oluşur. İlaveten, Osmanlı’nın en önemli eğitim kurumu olan Enderun da sarayın içinde yer alıyordu. Kullanıldığı zamanlarda 700.000 m²’lik bir alanda yer alan saray bugün sadece 80.000 m² alana sahiptir.

Topkapı Sarayı giriş bileti

Sarayda görülmesi gereken yerler

Sarayın tüm bölümlerini gezmek ve rehberinizden öğrenmek için en az bir kaç saat ayırmanız tavsiye olunur ve bu tur ancak yürüyerek yapılabilir. Müzenin bir çok bölümü tekerlekli sandalye ile gezmek için de uygundur.

Sarayın içinde mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz bölümlerden ve eserlerden bazıları şunlardır; Babüssaade, Arz Odası, Kubbealtı Odası, Revan Köşkü, Bağdat Köşkü, Çinili Köşk (Arkeoloji Müzesi’ne aittir), Kutsal Emanetler, Hazine Dairesi, Saray Mutfakları, Harem ve Zülüflü Baltacılar Ocağı.

Yeni departmanlar; 2023 yılında Topkapı Sarayı’nda birçok yeni teşhir alanı açılması planlanıyor. Bunlardan en önemlisi dünyanın en zengin porselen koleksiyonu olacak.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x