Topkapı Sarayı Müzesi Bileti

Last Updated on 6 April 2024 by TT

Topkapı Sarayı Müzesi Bileti

Topkapı Sarayı Müzesi Bileti; Topkapı Sarayı’na giriş bileti sarayın 1. avlusundaki gişelerden satılmaktadır. Yüksek sezonlarda uzun bilet sırası olabilmekte, bekleme süreleri 1 saati geçebilmektedir. Hızlı girmek için buradan rehberli bir tura katılabilir veya sesli rehber dahil online biletinizi buradan satın alabilirsiniz. Yabancılar için 2024 yılı kombine (Topkapı Sarayı, Harem, Aya İrini) giriş bileti fiyatı 1500 TL, yerli ziyaretçiler içinse 250 TL’dir. Saray 09:00-17:00 saatleri arası açıktır, salı günleri kapalıdır. 

Topkapı Sarayı'na hızlı giriş bileti
Topkapı Sarayı giriş bileti sırası

SIRA BEKLEMEDEN GİRİŞ BİLETLERİ

 

İSTANBUL’DA EN İYİ PUANLANAN OTELLER

Tarihi Yarımada otelleri

Avrupa yakası şehir merkezi otelleri

Asya Yakası otelleri

Boğaz otelleri

Harem’e giriş için bilet gerekiyor mu?

Topkapı Sarayı’nın harem bölümü sultanın, ailesinin, cariyelerin ve sarayda yaşayan kadınların da yaşadığı özel bir bölümdür. Harem dairesi bir çok farklı bölümden oluşur ve içerisini ziyaret etmek için ayrı bir giriş bileti almalısınız. Bu bileti de Topkapı Sarayı giriş bileti ile birlikte aynı gişeden alabilirsiniz. Yüzyıllar boyunca sarayın en merak edilen bu bölümünü olan Harem dairesini de mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Rehberli Topkapı Sarayı + Harem turu

Topkapı Sarayı ve Harem şehir turu

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; bilet nereden alınır?

Müzeye giriş biletleri sarayın birinci avlusundaki bilet gişesinde satılmaktadır. Bilet gişesini avluya girince sağ tarafta göreceksiniz. Bu gişede genellikle ve özellikle de yüksek sezonda uzun bilet kuyruğu olmaktadır. Eğer biletinizi daha önceden buradan satın almış iseniz, düz yürüyerek ikinci avlunun kapısından saraya girebilirsiniz.

Topkapı Sarayı için bilet nereden alınır?

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; bilet fiyatları

Topkapı Sarayı için bir kaç farklı bilet türü vardır. Topkapı Sarayı Müzesi, sarayın kendisi, Harem bölümü ve avlusundaki Aya İrini Kilisesi’nden oluşmaktadır. Bilet fiyatları Türk Lirası üzerinden belirlenir. Türkiye’deki göreceli yüksek enflasyon sebebi ve dalgalanan döviz kurları sebebi ile fiyatlar sık sık değişim olmaktadır. Ocak 2024 itibarı ile bilet çeşitleri ve fiyatları aşağıdadır;

Kombine Giriş Bileti – (Topkapı Sarayı + Aya İrini + Harem)
Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 250 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 1500 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 75 TL

Harem Bölümü

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 100 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 500 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 50 TL

Aya İrini Kilisesi

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 90 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 500 TL
İndirimli Bilet Fiyatı: 40 TL
 

Topkapı Sarayı'na giriş bileti ücreti ve fiyatları

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; indirimli biletler

12-25 yaş arasındaki, öğrenci kartı (ISIC) sahibi olan yabancı öğrenciler için giriş ücretleri aşağıdadır;

  • Kombine bilet; Topkapı Sarayı + Harem Bölümü + Aya İrini Kilisesi; 75 TL
  • Harem; 50 TL
  • Aya İrini; 40 TL

Ücretsiz giriş; 12 yaş altı tüm cocuklar için ücretsiz

Topkapı Sarayına indirimli giriş bileti

Topkapı Sarayı; genel bilgiler ve görülmesi gereken yerler

Topkapı Sarayı (Osmanlıca’da Saray-ı Cedîd-i Âmire veya modern Türkçe ismi ile Yeni Saray) Fatih Sultan Mehmet tarafından tarafından 1478’de yaptırılmış, her dönemde yeni eklemelerle 380 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu bu saraydan yönetilmiştir. En geniş çaplı yenileme ve eklentiler 1509’daki deprem ve 1665’teki yangından sonra yapılmıştır. Saray 4 büyük avludan ve hiç birisi çok büyük olmayan bir çok binadan oluşur. 4000 kişinin aynı anda yaşadığı bu saray aynı zamanda Osmanlı padişahlarının resmi ikâmetgâhı olmuştur. Padişah ve ailesinin özel yaşam alanı olan Harem bölümü 400 odadan oluşur. İlaveten, Osmanlı’nın en önemli eğitim kurumu olan Enderun da sarayın içinde yer alıyordu. Kullanıldığı zamanlarda 700.000 m²’lik bir alanda yer alan saray bugün sadece 80.000 m² alana sahiptir.

Topkapı Sarayı giriş bileti

Sarayda görülmesi gereken yerler

Sarayın tüm bölümlerini gezmek ve rehberinizden öğrenmek için en az bir kaç saat ayırmanız tavsiye olunur ve bu tur ancak yürüyerek yapılabilir. Müzenin bir çok bölümü tekerlekli sandalye ile gezmek için de uygundur.

Sarayın içinde mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz bölümlerden ve eserlerden bazıları şunlardır; Babüssaade, Arz Odası, Kubbealtı Odası, Revan Köşkü, Bağdat Köşkü, Çinili Köşk (Arkeoloji Müzesi’ne aittir), Kutsal Emanetler, Hazine Dairesi, Saray Mutfakları, Harem ve Zülüflü Baltacılar Ocağı.

Yeni departmanlar; 2023 yılında Topkapı Sarayı’nda birçok yeni teşhir alanı açılması planlanıyor. Bunlardan en önemlisi dünyanın en zengin porselen koleksiyonu olacak.

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

This post is also available in: English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment