Park Güell Bileti

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Barselona Park Güell Bileti

Park Güell Bileti: (beklemeden giriş biletleri) Güell Parkı, Antoni Gaudi’nin Barcelona’da tasarladığı en ilginç ve sıradışı projelerden biridir. Şehrin biraz dışındaki Carmel Tepesi’nde bulunan Güell Parkı 1910’lu yıllarda, zenginlerin yaşayacağı bir villa park olarak inşaa edilmiştir. Şehir dışında yer alan Güell Parkı’na gitmek ve uzun bilet kuyruğunda beklemek size zor gelecekse, buradaki rehberli turlardan birine katılabilirsiniz.

gaudi ve güell parkı için bilet nasıl ve nereden alınır, nasıl gidilir, en yakın metro istasyonu

Güell Parkı’na nasıl gidilir?

Adres; Carrer de Olot. Metro ile Ulaşım: L-3 hattı ile Vallcarca veya Lesseps durağında indikten sonra 10-15 yürümeniz gerekmektedir. Vallcarca durağında inerseniz yokuşu yürüyen merdivenlerle çıkabilirsiniz. Lesseps durağında inerseniz çok az yokuş vardır. Otobüs ile Ulaşım: H6, 32, 24 ve 92. Katalonya Meydanı’ndan kalkıp Güell Parkı’na giden belediye otobüsündeki hırsız ve cepçilere özellikle dikkat!

barselona güell parkı'na ulaşım, metro veya otobüs ile nasıl gidilir?

Park Güell bileti fiyatı ve nereden alınır?

Güell Parkı Barselona’nın dışındaki Carmel Tepesi’nin yamaçlarında kurulmuştur. Kalabalık ziyaretçi akınından dolayı her gün sınırlı sayıda kişinin girmesine izin verilir, girişinizi garantilemek ve bilet sırası beklemeden girmek için biletinizi önceden almanız tavsiye olunur. Güel Parkı’na afişe giriş ücreti 2024 yılı itibarı ile 10 €’dur. Hızlı giriş biletlerinden alırsanız fiyat bir kaç € daha fazla olabilir.

Güell parkı bileti nereden alınır, nasıl alınır?

Güell Parkı’nın tarihi ve özellikleri

Güell Parkı (Parc Güell) İspanya’nın, Katalonya’nın ve Barcelona’nın en ünlü mimarı, çok yönlü sanatçı Antoni Gaudi’nin 1910 yılında, Barselona’nın en zengin işadamı olan Eusebi Güell hesabına inşaasına başlamış olduğu fakat 1914’te yarım kalmış olan, Katalan Art Nouveau / Modernisme tarzındaki bir bahçe şehir projesidir.

Güell Parkı, konum olarak Barselona’nın merkezinden biraz uzakta bulunan Carmel Tepesi’ yamaçlarındaki geniş bir yeşil alanın ortasında kurulmuş olup tüm Barcelona’yı ve Akdeniz’i kuşbakışı gören bir manzaraya sahiptir. İnşaası yarım kalan park 1926 yılında Barcelona belediyesi tarafından halka açılmıştır. Güell Parkı 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış, yoğun turist akınından dolaı 2015 yılında da giriş ücreti konulmuştur. Güell Parkı, Barcelona’da görmeye değer en önemli dört Gaudi eserinden biri olup modernisme sanat akımının en özel süslemelerinden olan trencadis işçilikli, dünyanın en uzun bankı ile su semenderi biçiminde tasarlanmış havuzunu barındırır.

15 hektar alan üzerinde Barcelona’nın zengin ailelerinin yaşayacağı 40 malikaneden oluşması planlanan projenin sadece bir evi tamamlanmıştır; Trias Evi. Güel Parkı’nın içinde görülmeye değer yerlerin başında, kuş yuvası biçimindeki viyadükler ve yollar, Gaudi’nin bir süre içinde yaşadığı ve bugün müze olan Casa Museu Güell, su semenderi çeşmesi, Sala Hospitalia Meydanı, dünyanın en uzun bankı ve Hansel Gratel Evleri sayılabilir.

Park’a 4 giriş kapısı vardır. Bunlardan ikisi bilet almak için diğer ikisi ise daha önce biletlerini almış olan ziyaretçilerin girişi içindir.

Daha fazla bilgi için tıklayın

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

This post is also available in: English Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski Ελληνικα Čeština Română Norsk bokmål Български Ukrainian Русский

Leave a Comment