Mykonos’a Nasıl Gidilir?

Mykonos’a nasıl gidilir?

Mykonos’a nasıl gidilir?; Türkiye’den Mykonos’a gitmenin en ucuz yolu feribotla Samos (Sisam) Adası üzerinden aktarmalı gitmektir; feribotla gitmek için buradan cazip fiyatlara Kuşadası-Samos veya Çeşme-Sakız feribot biletinizi ayırtabilir ve buradan da Samos-Mikonos veya Sakız-Mikonos feribot biletinizi alabilirsiniz . Daha pahalıya gelen fakat daha pratik ikinci alternatif ise Mikonos’a uçakla gitmektir ancak Türkiye’den direkt  Mikonos uçuşları ancak yaz aylarında bazı yerli özel havayolu firmaları tarafından konulmaktadır. Alternatif olarak Mikonos’a Selanik veya Atina aktarmalı da uçabilirsiniz.

Mikonos'a İstanbul, Bodrum ve Marmaris'ten nasıl gidilir?

Mykonos’a nasıl gidilir; uçakla ulaşım

Mykonos Adası’da son yıllarda yoğun yaz aylarında Türkiye’den direkt charter uçak seferleri konulmaya başlanmıştır. Dolayısı ile en pratik ve zahmetsiz seçenek budur. Eğer İstanbul, Ankara veya İzmir’den direkt uçak seferi bulamazsanız Selanik veya Atina üzerinden aktarmalı uçabilirsiniz.

Mikonos'a aktarmalı veya direkt feribot veya uçakla ulaşım

Mykonos’a nasıl gidilir; feribotla ulaşım

Mykonos Adası Ege Denizi’nin neredeyse tam ortasındadır, bu sebeple mesafe olarak ne Atina’ya, ne Selanik’e, Rodos’a veya İzmir’e pek de yakın sayılmaz. Türkiye’den Mikonos’a ancak aktarmalı olarak Sakız veya Sisam Adaları üzerinden gidebilirsiniz. En uygun seferleri Sisam üzerinden bulabilirsiniz. Uygun bir bağlantı bulamazsanız Sisam’da bir gece kalmanız gerekebilir.

Mykonos’a deniz mili mesafeler;

(Feribotların süratleri saatte 14 mil ile 30 mil arasında değişmektedir)

  • Samos (Sisam)Adası’ndan; 154 Mil (6,5 saat)
  • Sakız Adası’ndan; (8,5 saat)
  • Santorini’den; 136 Mil (sürate göre 2 saat ile 4,5 saat arası)
  • Atina’dan; 174 Mil (sürate göre 3 saat ile 5,5 saat arası)
  • Kavala’dan; 430 Mil (12 saat)
mykonos ulaşım yolları, direkt feribot var mı?
Mykonos’a nasıl gidilir; hızlı feribotla ulaşım

Yunanistan’da 227 adaya sefer düzenleyen bir çok feribot firması vardır ve tamamı özel işletmedir. Yunanistan’da feribot tarifeleri 2 ay öncesinden belli olur. Yaz aylarında, hafta sonlarında, paskalya gibi bayram zamanlarında seyahat edecekseniz yerinizi önceden ayırmakta fayda vardır, aksi taktirde özellikle yüksek sezonda bilet bulamayabilirsiniz. Bu arada Yunanistan’da feribot saatleri, günleri ve hatta kalkış limanları son anda bile değişebilmektedir. Bu sebeple seyahatten 1-2 gün önce mutlaka kalkış bilgilerini bilet aldığınız firmadan teyit etmeniz yararınıza olacaktır.

Mykonos Adası'nda ulaşım ve konaklama tavsiyesi

Mykonos’a nasıl gidilir?

Feribotların çoğu büyük ve konforludur. Daha süratli giden feribotlar genellikle boyut olarak daha küçük, daha yeni ve daha moderndir. Yunan Adaları’na sefer yapan en büyük feribot firmaları şunlardır; Blue Star Ferries, Golden Star Ferries, Anek Lines, Minoan Lines.

Mykonos Adası’na, yıl boyunca Atina‘nın Pire Limanı’ndan ve yaz aylarında Kavala‘dan, Santorini‘den, Sakız Adası‘ndan ve Rodos Adası‘ndan düzenli seferler vardır. Yunanistan’da adalara çalışan feribotların hızlı olanı ve “super-fast” denilen daha süratli gidenleri de vardır. Bu hızlı feribotlarda bilet fiyatları ortalama iki kat daha pahalıdır. Bilet fiyatlarınızı ne kadar erken alırsanız fiyatları o derece uygun olacaktır. Fiyatlar seyahat tarihi yaklaştıkça artabilir. Örnek olması açısından Atina’nın Pire Limanı’ndan Mykonos’a 5.5 saatte (ortalama 22 €) veya hızlı feribotla 2.5-3 saatte 45-50 €’ya gidersiniz. İstanbul’a en yakın feribotlar yaz aylarında haftada tek sefer olarak Kavala’dan kalkar fakat yolculuk süresi 12 saati geçebilir. Diğer bir alternatif ise Çeşme’den Sakız Adası’na geçerek buradan 6 saatte Mykonos’a ulaşabilirsiniz. Sefer saatleri, günleri ve fiyatları için buradan arama yaparak daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x