Küba’da Gezilecek Yerler

Küba’da Gezilecek Yerler

Küba’da Gezilecek Yerler; Küba kış aylarında sıcak geçen iklimi, güzel plajları ve kendine has kültürü ile kış aylarının en popüler tatil destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor. Her yıl Küba’ya Türkiye’den daha fazla sayıda turist gitmektedir. Küba’da gezilecek yerler arasında elbette en başta başkent Havana geliyor. İsterseniz tüm seyahatniz boyunca Havana’da bir otelde kalıp çevredeki büyüklü küçüklü şehirlere ve plajlara günübirlik geziler yapabilirsiniz. Küba’da her küçük şehrin ve hatta köyün kendine has bir tarihi, atmosferi ve kimliği var. Burada size Küba’da mutlaka görmenizi tavsiye edeceğimiz 4 yeri tanıtacağız;

Havana

1- Havana

Küba’ya gelip de başkent Havana şehrini görmezseniz hem ülkeye hem kendnize haksızlık yapmış olursunuz. Havana dünya’da görülebilecek en etkileyici ve özel şehirlerden biri. Artık yıkılmak üzere hissi verecek kadar eski binalardan, renk, yaşam ve yaratıcılık taşan daracık sokaklara dek heyecan duyacağınız manzaralarla ve yaşamdan fotoğraf kareleri ile karşılaşacaksınız. Havana, dünyanın geri kalanının yıllarca görmek istemediği komünist yaşamın hala silinmediği izlerle dolu bir şehir.

Havana’da Gezilecek Yerler

 1. El Capitolio – Küba Kongre Binası
 2. Hotel Ambos Mundos’un Roof Barı
 3. The Malecón – sahil yürüyüş yolu / korniş
 4. Almacenes San Jose pazarı
 5. Havana Katedrali ve Küba’nın en zengin 4 ailesinin evlerinin bulunduğu meydan
 6. Castillo el Morro Kalesi. Limanın diğer tarafındaki şehrin simgelerinden olan tarihi bir kale.

2- Viñales

Bu küçük kasabanın ülkenin geri kalan kısmına büyük bir etkisi olmuştur. Viñales Küba’nın en ünlü puro markaları için en kaliteli tütünlerin yetiştiği yerdir.  Cohiba, Montecristo ve Cuaba gibi dünyaca ünlü Küba purosu markaları bu vadide yetişen tütün yapraklarını kullanır.

Küba'da gezilecek yerler
Viñales

Vadiyi çevreleyen dağlardan, meydandaki küçük dans kulübüne kadar Viñales Küba geleneksel yaşamını sembolize eden tipik bir kasabadır. Buradan Havana çıkışlı Viñales turlarına katılabilirsiniz.

Viñales’de Gezilecek Yerler

 1. Küba dans kulübü
 2. Tütün tarlalarının arasında yürüyüş yapın
 3. Organik tütün tarlaları
 4. El Olivo Restoran’da öğle yemeği
 5. Kasabadaki yaşamı, insanları ve hayatı gözlemleyin

3- Cienfuegos

Cienfuegos, sahilde bir liman kasabası olup Domuzlar Körfezi (Bay of Pigs)’nin bir buçuk saat batısındadır. Bu şirin kasaba sanat, kültür ve tarihi eserlerle dolu keyifli bir yerdir. Cienfuegos “Bahia de Jagua” adını taşıyan güzel bir körfezin içine kurulmuştur. Şehrin Kiba’daki lakabı “güneyin incisi”dir.

Kuba gezi rehberi
Cienfuegos

Cienfuegos’da günübirlik bir ziyaret için gezilecek, görülecek yeterince yer vardır. Aslında özel hiç bir şey yapmadan şehrin sokaklarında yürümek bile çok keyiflidir. Şehrin ilginç bir noktası da, kökenleri sebebi ile, Küba’nın fiziksel olarak en Avrupai görünümlü insanları bu şehirde yaşar. Şehir de sadece insanlar değil yapılar ve şehrin karakteri ve atmosferi de oldukça Avrupai’dir. Bunun sebebi bu şehrin insanlarının Fransız soyundan gelmesi, gelenek ve mimarinin de Fransız kültüründen etkilenmiş olmasıdır. Kübalılar’dan Cienfuegos’luların adanın en güzel ırkı ve en kültürlü insanları olduğunu sık sık duyabilirsiniz.

Cienfuegos’da Gezilecek Yerler

 1. El Tranvia’da akşam yemeği yiyin
 2. Plaza de Armas Meydanı’nı görün ve Küba’nın milli kahramanı José Martí Anıtı’nın önünde resim çektirin.
 3. Plaza de Armas Meydanı çevresindeki sanat galerileri
 4. José Martí Park’ındaki Zafer Takı (Arch de Triumph), Küba’da ayakta kalan tek zafer takıdır
 5. Bahia de Jagua Körfezi – Cienfuegos şehrini Güney’in İncisi yapan körfez

4 – Trinidad

Trinidad, Havana’dan sonra Küba’nın en eski ve tarihi şehridir. Aynı Havana gibi Trinidad’ın da “eski şehir” (old town) bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Fakat Havana’dan farklı olarak Trinidad’ın bu bölgesi motorlu araçlara kapalıdır. Bu bölgeyi yaya olarak veya faytonlarla gezebilirsiniz.

Küba trinidad
Trinidad

Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, az katlı ve bitişik nizam, pastel boyalı evler bu bölgenin en tipik karakteridir. Trinidad’ın eski sokakları Küba’nın en güzel fotoğraf karelerini yakalayacağınız bölgesidir.

Trinidad’da Gezilecek Yerler

 1. Arnavut kaldırımlı eski sokaklarda yürüyüş yapın
 2. Plaza Mayor (Büyük Meydan)’un karşısındaki Museo Romántico (Romantizm Müzesi)’yu ziyaret edin. Bu müzeden göreceğiniz şehir manzarası dahi sadece tek başına girmek için bir sebep olabilir.
 3. Holy Trinity Church (Kutsal Üçleme Kilisesi), Plaza de Santa Ana (Santa Ana Meydanı) ve 1844’te inşaa edilmiş olan Royal Jail (Kraliyet Hapishanesi) gibi önemli yapıları görün.
 4. Casa de la Musica – gün içinde bu bard bir içki içebilir veya meydanda takılabilirsiniz. Akşamları ise müzik ve dans için uğranmalı.
 5. Sokak satıcıları ve tezgahları arasında dolanın
 6. Günbatımında Playa Ancon Plajı’na gidin
 7. Disco Ayalu – devasa bir mağaranın içindeki bu gece kulübünde eğlenin!
Subscribe
Notify of
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zafer Erkan
5 years ago

Küba’da Türklere karşı yaklaşım nasıl acaba? Bizi tanıyan bir millet mi, herhangi bir ön yargıları var mı acaba?

Caglar Sarıkoç
4 years ago
Reply to  Zafer Erkan

8 Gün boyunca 5 arkadaş Havana, Trinidad, Cienfuego ve Santa Clara’yı gezdik. Kimi görsek selam verdi. Bizi çok iyi karşıladılar kaldığımız yerler yerli halkın evleriydi hiç bir sorun yaşamadık. İnsanlar zaten mutlu ve dünyanın suç oranı en düşük ülkesi. Rahatlıkla gidebilirsin.

travelingturks
5 years ago

Kuba’da Turkler cok iyi taninmasa da onyargidan ziyade sempati var diyebiliriz..

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x