Halkidiki’de Nerede Kalınır?

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Kuzey Yunanistan’ın Orta Makedonya Bölümüne bağlı olan Halkidiki Yarımadası Türkler tarafından Ege Denizin’de keşfedilen son cennet tatil yerlerinden biri haline geldi. Arabanızla İstanbul’dan yola çıktıktan sonra yaklaşık 8-9 saat içinde Maldivleri andıran bir bozulmamış bir cennete ulaşmak ger geçen gün daha cazip geliyor. Tertemiz, pırıl pırıl bir deniz, lezzetli ve uygun fiyatlı deniz mahsulleri, kolunuzdan çekiştirmeyen satıcılar, Yunanlı dostların sıcak karşılamaları sonucu bu cennet yarımada gördüğü ilgiyi fazlası ile hakkediyor. Fakat bir sorun var ki o da “Halkidiki’nin neresinde kalmalı” ya da “en güzel yeri, en güzel plajı neresidir” sorunu. İşte size bu sorunun cevabı olacak ilgiler;

Halkidiki’de Nerede Kalınır?

Halkidiki Yarımadası yarımadanın genel adıdır. Fakat Halkidiki’nin Ege Denizine doğru uzanan üç parmak şeklinde üç çıkıntısı vardır ve bunların da her biri farklı bir yarımadadır ve farklı isimleri vardır. Bu üç yarımada yarımadanın isimleri doğuya doğru;

  • Kassandra Yarımadası
  • Sithonia Yarımadası
  • Athos Yarımadası (ziyarete kapalıdır)

halkidiki'de nerede kalmalı, halkidiki harita

Bu üç yarımada arasında doğası en güzel olan ve aynı zamanda en turistik olanı en batıda kalan Kassandra Yarımadası‘dır. İkinci sırada ise Sithonia Yarımadası gelir.  En doğudaki Athos Yarımadası ise özerk bir din devleti (Aynoroz Özerk Devleti) statüsüne sahip olduğu için sadece çok sınırlı sayıda, özel izinle ve sadece erkek ziyaretçi kabul eder. Yani Kassandra ya da Sithonia Yarımadası’nda (ya da Halkidiki’nin diğer kısımlarında) kalınması gerekiyor.

Kassandra Yarımadası ve En Güzel Plajları

Kassandra Yarımadası kristal gibi berrak, turkuaz rengi denizi, ince kumlu plajları, hareketli gece hayatı ve uygun fiyatları ile Halkidiki’nin en popüler, en tercih edilen bölümüdür. Denizi ve plajları muhteşem olmasına rağmen diğer yarımada Sithonia’ya göre yapı ve insan yoğunluğu daha fazladır. Buna rağmen Kassandra’da çocuklu ailelerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecekleri olanaklar mevcuttur. Masmavi plajların etrafı yeşil ağaçlık alanlarla çevrilidir.

Kassandra Yarımadası kuzeydeki Nea Potidea kasabasının en dar yerinde açılan bir kanal ile ada haline gelmiştir.

halkidiki yarımadası, kassandra
Nea Potidea

Kasssandra’nın plajları genellikle geniş ve uzun plajlardır. Su sporlarından beach barlara dek hemen hemen tüm plaj olanaklarına sahiptirler. Bu plajlar arasında önde gelenleri Sani, Fourka, Possidi, Paliouri, Kallithea, Pefkohori, Polychrono, Hanioti, ve Kriopigi gibi plajlardır. Kassandra’da sakin ve kafa dinleyecek plajlar da yok değil. Bunlar arasında Mola Kaliva, Nea Skioni ve Glarokavos plajlarını sayabiliriz. Kassandra’nın en güzel plajları hangileridir derseniz işte size aşağıda Kassandra’nın en güzel 3 plajı.

1- Chrouso Beach – Paliouri, Kassandra

Choruso Plajı, bir çok Yunanlıya göre Kassandra’nın en güzel plajıdır. Yarımadanın uç noktasında olmasına rağmen Kassandra’da yollar Sithonia’ya göre daha düzgün olduğu için buraya ulaşım hızlı ve konforludur. Choruso Plajı uzun kumlu plajları ve cam gibi berrak suyu ile ünlü bir plaj. Etrafındaki ağaçlar da günün en sıcak saatlerinde gölgede serinlemek için birebir. Yakındaki beach barda içkinizi yudumlayıp su sporları da yapabilirsiniz. Choruso Plajı yakınındaki otellere bakmak için tıklayın.

halkidiki en güzel plaj hangisi
Choruso Plajı

2- Posidi Lighthouse Beach – Posidi, Kassandra

Rüya gibi bir plaj olan Possidi Plajı yarımadanın batı sahillerinin orta kısmındaki çıkıtının ucunda yer alıyor. Plajın adı 19. YY’da kolonyal stildeki deniz fenerinden geliyor. 2 km uzunluktaki bu kumlu ve cam gibi berrak plaj kalabalıktan kaçanlar için mükemmel bir seçenek, çünkü hiç bir zaman kalabalık olmuyor. Possidi’de günbatımında unutulmaz romantik zamanlar geçirebilirsiniz. Possidi Plajina yakın otel, pansiyon ve apartları görmek için tıklayın.

halkidiki plajlari
Possidi Plajı

3- Kallitheas Beach (Kallithea)

Yüksek sezonda haftasonları oldukça kalabalık olmasına rağmen Kallithea denizin temizliği, berraklığı açısından Kassandra’nın doğu sahillerindeki en mükemmel denize sahip. Etrafla orta kalitede çok sayıda restoran, taverna ve konaklama tesisi bulunuyor. Kendi aracınızla gitmeniz tavsiye olunur. Kallitheas Plajı’na yakın konaklama tesislerine  göz atın.

hakidiki'de hangi plaja gidilir
Kallitheas Plajı

Sithonia Yarımadası ve En Güzel Plajları

Eğer kendinize daha egzotik, daha az gürültülü, daha az kalabalık bir yaz tatilini özlüyorsanız Kassandra Yarımadası’ndan ziyade Sithonia’yı tercih etmelisiniz. Turizm açısından daha az yoğunluklu olmasına rağmen bir çok kişiye göre Sithonia’nın doğası ve plajları daha güzeldir.

Sithonia’da Kavourotripes ve Karidi Mağaraları belki tüm Halkidiki’nin en muhteşem doğa harikası olup sizin de kalbinizi çalmaya aday bir yer. Ünlü Kalogria Plajı, çam ağaçlarının gölgesindeki Koviou Plajı, Paradisos Plajı ve tam teşekküllü olup kilometrelerce uzanan Nikiti Plajı…bunların hepsi birbirinden güzel, pırıl pırıl denize sahip plajlar. Sarti Plajı daha çok sörfçülerin tercihidir. Hepsi bu kadar mı diye soracacak olursanız, hayır! Sithonia Yarımadası Kassandra’ya göre daha büyük olduğu için daha fazla alternatifine sahiptir. Örneğin Porto Carras, Spathies, Elia, Kalamitsi ve Agios Ioannis plajları bunlardan bazıları. Ayrıca Toroni Plajı‘nda arkeolojik kalıntıların içinde, Porto Koufo‘da ise antik Toroneos Limanı’nın kalıntıları arasında yüzebilirsiniz.

Ayrıca Sithonia’da her birinin güzel plajları olan Armenistis, Koutloumousiou Beach, Kalamitsi gibi camping alanları da ilginizi çekebilir. Sithonia’da bazı plajlarda gün batmadan önce plaj partilerinde çıplak ayakla dans edebileceğiniz gibi çocuklu ailelerin rahat edeceği bir çok tesis de mevcut. Eğer henüz yeterince keşfedilmemiş sessiz ve gizli doğa hazineleri ariyorsanız Sithonia bunun için en doğru yer. İşte size bir kaç tüyo; Aretes Plajı, Mikri Elia Plajı, Azapiko Plajı, Abelos Plajı ve Pounta Adası ile Diaporti.

1- Kavourotripes & Orange Plajı– Sarti, Sithonia

Türkuvaz renkli denizi, beyaz yuvarlak ilginç görünümlü kayalar, yeşil bitki örtüsü ve toz gibi ince kumu ile burası henüz yeterince tanınmayan saklı bir cennet.  Sarti yakınındaki bu plaja ancak yürüyerek ulaşabilirsiniz fakat zahmetinize değecek çünkü diğer plajlara göre burada çok daha az insan göreceksiniz. Buraya teknelerle de ulaşılabiliyor. Bu doğal plajda kısıtlı servis veren tek barı olduğundan yoğun sezonda şezlong ve şemsiyenizle gitmenizde fayda var. Sithonia’da mutlaka görülmesi gereken ilk yer. Bu bölgede bir otelde veya apartta kalmak istiyorsanız en uygun yerlere buradan bakabilirsiniz.

Sithonia En Güzel Plaj
Kavourotripes Plajı

2- Karydi Plajı – Vourvourou, Sithonia

Neos Marmaras yolunda, Vourvourou (Vurvuru okunur) yakınlarındaki Karidi Plajı Sithonia’nın en egzotik plajıdır. Bir kaç palmiye ağacı olsaydı burada kendinizi rahatlıkla Karayiplerde veya Maldivler’de hissedebilirdiniz.  Plajın yakınına dek arabanız ile gidebilirsiniz. Bir çok ağaçlık alan olması da ekstra bir avantajı.  Plajın kumları ince ve yumuşaktır, deniz ise türkuaz rengin en çarpıcı tonunda. Karidi plajının kıyıları bir parça sığıdır, derinleşmesi için 30 metre kadar yürümeniz gerekiyor. Ayrıca burası her zaman rüzgarlardan korunaklı olduğu için denizi dalgalı olmaz. Çevrede çok sayıda otel ve apart mevcuttur. Karidi Plajına yakın konaklama alternatiflerini buradan görebilirsiniz.

Sithonia En Güzel Plaj
Karidi Plajı

3- Gerakini Plajı – Gerakini, Sithonia

Gerakini Plajı 6 km uzunluğunda, beyaz kumlu, çam ağaçları ile gölgelenmiş geniş alanları olan, dağlarla çevrili bir coğrafyada bulunuyor. Plajda ve çevrede konaklama, restoranlar, barlar, su sporları gibi her türlü olanakları bulabilirsiniz. Bu bölgede kalmak isterseniz çevredeki oteller ile apart dairelere buradan bakabilirsiniz.

sithonia en güzel plajları
Gerakini Plajı

Halkidiki’ye Ne Zaman Gitmeli?

Halkidiki yaz ve deniz tatili geçirmek için gidilecek bir yerdir. Her ne kadar doğası güzel olsa da yaz dışında size çok sessiz ve hareketsiz gelebilir.  Halkidiki’de iklim bizim Ege ile Marmara arasındadır. Genellikle deniz sezonu Haziran’da başlar ve Eylül sonuna dek devam eder. Elbette Haziran’da ve Ekim başında deniz biraz daha soğuk oluyor. Kalabalıktan kaçacak yer arayanlardansanız Haziran boyunca ve Eylül’ün ikinci yarısından itibaren aradığınız huzuru burada bulabilirsiniz, üstelik otellere bir parça daha az para vererek. Halkidiki daha çok çevrede yaşayan Yunanlıların tatil yapmayı sevdiği bir yerdir. Bu sebeple hafta sonları normalden çok daha kalabalık olacağını söylemek gerekir.

Leave a Comment