Madrid Prado Müzesi

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Madrid Prado Müzesi

Prado Müzesi Madrid’in en önemli ve en büyük sanat müzesidir. Özellikle resim sanatına ilgi duyan ziyaretçilerin mutlaka gezmesi tavsiye olunur.

Açılış, kapanış, ziyaret saatleri (2024)

 • Pazartesi’den Cumartesi’ye: 10:00 – 20:00
 • Pazarlar ve resmi tatiller: 10:00 – 19:00
 • Kapalı: 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık
 • Sınırlı Açılış Saatleri: 10:00 – 14:00 (6 Ocak, 24 ve 31 Aralık)

Prado Müzesi giriş bileti

Gişeden alınan giriş bileti ücreti 15 €’dur (2024). Gişede genellikle uzun bilet kuyrukları olmaktadır. Sıra beklemeden girmek için biletinizi buradan alabilirsiniz.Madrid’de görülmesi gereken en önemli ve en zengin sanat müzesi olan Prado Müzesi’ne giriş ve bilet gişesi binanın Paseo del Prado Bulvarı cephesindedir.

Prado Müzesi, Nedimeler, Valazquez
Valazquez / Nedimeler “Las Meninas”

Prado Müzesi’ne nasıl gidilir?

Prado Müzesi / Museo Nacional de Prado – Adres: Paseo del Prado, s/n, 28014 Madrid. (Metro Atocha ile Metro Banco de Espana arası). Prado Müzesi’ne metro ile gitmek için en yakın istasyonlar Atocha (1 No’lu Mavi Hat) ile Banco de Espana (2 No’lu Kırmızı Hat) duraklarıdır. Müze bu iki durağın arasında kalır. Her iki duraktan da yürüyerek yaklaşık 5-10 dk mesafededir. Prado Müzesine Sol Meydanı’ndan veya Gran Via’dan yürüyerek yaklaşık 15-25 dakikada da ulaşabilirsiniz.

Prado Müzesi’nin önemi nedir?

Madrid Prado Müzesi, güzel sanatlar (özellikle ortaçağ Avrupa resim sanatı) alanında İspanya’nın en önemli, dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Hatta zenginlik ve önem açısından otariteler bu müzeyi Louvre, British Museum ve Hermitage ile birlikte dünyanın en önemli dört sanat müzesi arasında saymaktadır. Müze 1816 yılında İspanyol Kraliyet Ailesi’nin 1510 parçalı koleksiyonunun halka açılması ismini duyurmuştur. Günümüze dek koleksiyona katıln pek çok değerli eserlerle toplam sayı onbinleri bulmuştur; 7,600 resim, 1,000 heykel, 4,800 baskı, 8,200 çizim. Bu eserlerin büyük çoğunluğu İspanyo ve Avrupa sanatına ait nadide parçalardır. Francisco Goya, Valazquez, El Greco, Titian, Rubens, Bosch gibi dünyaca ünlü ressamların en ünlü tablolarını Prado’da görebilirsiniz. Valazquez’in en ünlü tablosu Las Meninas ise belki de tüm eserler içerisinde en ilgi çekenidir. Prado aynı zamanda İtalya dışındaki en zengin İtalyan resim koleksiyonuna sahip olan müzedir.

Müzede görülmesi gereken önemli tablolar

 1. Nedimeler (Las Meninas) / Diego Velazquez
 2. Eli Göğsünde Soylu (The Nobleman with His Hand on His Chest) / El Greco
 3. Madrid’te 3 Mayıs 1808 (The 3rd of May 1808 in Madrid) / Francisco Goya
 4. Kardinal (The Cardinal) / Rafael
 5. Dünyevi Zevkler Bahçesi (The Garden of Earthly Delights) / Hieronymus Bosch
 6. Holofernes Banketi’nde Judith (Judith at the Banquet of Holofernes) / Rembrandt
 7. Çocuğunu Yiyen Satürn (Saturn Devouring His Child) / Francisco Goya
 8. Dev (The Colossus / The Giant) / Francisco de Goya
 9. Otoportre (Self-portrait) / Albrecht Dürer
 10. Hz Meryem’in Masumiyeti (The Immaculate Conception) / Giambattist Tiepolo
 11. Yakub’un Rüyası (Jacob’s Dream) / Jose de Ribera
 12. Çarmıhtan İndiriliş (Descent from the Cross) / Roger van der Weyden
 13. Beşaret (The Annunciation) / Fra Angelico
 14. 5. Karlos Mülhberg Savaşı’nda (Carlos V at the Battle of Mühlberg)

Müze kapanış saatinden 30 dakika öncesine kadar ziyarete açıktır. Ziyaretçilerin kapanıştan 10 dakika önce galerileri terk etmeleri istenecektir.

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

This post is also available in: English

Leave a Comment