Prado Müzesi, Madrid

Prado Müzesi (Museo Nacional de Prado); Adres, Paseo del Prado, s/n, 28014 Madrid (Metro Atocha ile Metro Banco de Espana arası). Ziyaret Gün ve Saatleri; Pazartesi-Cumartesi 10:00 – 20:00, Pazar ve Tatil Günleri 10:00 – 15:00. 01.01, 01.05 ve 25.12 tarihlerinde kapalı. 06.01, 24.12,31.12 günleri 10:00 – 14:00.

İspanya’nın başkenti Madrid’teki Prado Müzesi, sanat, özellikle resim ve heykel alanında İspanya’nın en büyük ve en değerli müzesidir. Dünya çapında tanınan Prado Müzesi, yılda 3 milyon ziyaretçisi ile Louvre, British Museum ve Hermitage ile birlikte dünyanın en önemli ve en çok ziyaret edilen müzeleri arasında sayılmaktadır. Müze 19. Yüzyılda İspanyol Kraliyet Ailesi’nin 1510 eserlik koleksiyonunun sergilenmesi ile açılmıştır. Bugün ise müzede 12. ve 19. Yüzyıllar arası dönemlere ait Avrupa ve İspanyol sanatından 7,600 resim, 1,000 heykel, 4,800 baskı, 8,200 çizim sergileniyor. Bu sanat eserlerinin arasındaünlü İspanyol ressam Francisco Goya’nın sayısız tablosu çok özel bir yer tutar. Ayrıca Prado’da, Valazquez, El Greco, Titian, Rubens, Bosch gibi dünyanın en önemli ressamların başyapıt sınıfına giren resimlerini de görebilirsiniz. Bu resimlerin arasında Valazquez’in en ünlü tablosu olan Las Meninas ile İtalyan ressamların resimleri mutlaka görülmesi gerekenlerin arasındadır. Nitekim Prado Müzesi, koleksiyonunda İtalya dışında en fazla İtalyan resmine sahip olan müzedir.

Prado’ya girişte genellikle uzun bilet sırası olmaktadır. Biletinizi önceden buradan alarak beklemeden girebilir ya da buradan rehberli müze turuna katılabilirsiniz.

Prado Müzesi’nin içinde bulunduğu binanın (Villanueva Sarayı) çizimleri 1785’te Kral 3. Carlos döneminde, Mimar Juan de Villanueva tarafından yapılmış ve bina 1816’da müze olarak açılmıştır. Saray binası 1808’de Madrid’i işgal eden Napolyon orduları tarafından kışla ve barut deposu olarak kullanılmış.

Prado Müzesi’nde Önemli Sanat Eserleri

Prado Müzesi’nde mutlaka görülmesi gereken, dünyaca ünlü sanat eserleri ve tablolar arasında en önemlileri aşağıdadır;

1- Las Meninas (Nedimeler) / Diego Velazquez

Madrid Prado Müzesi, Nedimeler, Valazquez
Velazquez / Nedimeler “Las Meninas”

Diego Velazquez, 17 Yüzyıl, İspanyol Altın Çağı’nın en önemli ressamıdır. Resmin kompleks ve muammalı kompozisyonu resmi izleyen kişiyi gerçek ile ilüzyon arasında kararsız bırakır. Özellikle arka plandaki ayna ve kapının verdiği 3 boyut ve yanılsama duygusu Las Meninas tablosunun batı resim sanatında üzerine en fazla yazılan çizilen tablolardan biri olmasına sebep olmuştur. Bazı eleştirmenlere göre bu tablo Valazquez’in ustalığının en üst seviyeye ulaştığı ve resim sanatının tüm kurallarının uygulandığı ilk tablodur.

Velazquez bu resimde, Kral 4. Filip zamanında Madrid Kraliyet Sarayı’nın bir odasındaki bir enstanteneyi betimler; figürlerden bazıları size doğru bakarken bazıları da kendi aralarında konuşmaktadır. Ortada III. Felipe’nin torunu olan Margaret Teresa (Avusturyalı Margaret), 5 yaşındaki çocukluk hali ile, iki yanında iki nedimesi, sağ tarafında sarayın cücesi ile saray soytarısı ve köpeği ile birlikte resmedilmiştir. Arka planda ise prensesin bakıcısı olan yaşlı bir kadın ile koruyucusunu görüyoruz. Resmin sol arka planında ise Velazquez’in kendisini büyük bir tual üzerine resim çizerken ve resme bakana bakarken görüyoruz. Arka planda duvarda duran aynada dönemin kral ve kraliçesi belli belirsiz resmedilmiştir. Bazı yorumculara göre bu Valazquez’in tualinden aynaya bir yansımadır. Aynanın sağında ise Kraliçe Margaret’in mabeyncisi olan Don Jose Nieto Velazquez’e bir merdiven basamakları üzerinde poz veriyor.

Resmin yapıldığı oda sarayın resim atölyesidir. Bir saray ressamı olan Velazquez resimlerini bu odada yapmaktaydı. Kral için aynı zamanda değerli resimler toplayan Velazquez’in hayranı olduğu Rubens, Tiziano, Rafaello gibi dönemin ünlü ressamlarının tabloları atölyenin duvarlarını süslemektedir.

2- The Nobleman with His Hand on His Chest (Eli Göğsünde Soylu) / El Greco

Prado Müzesi, Eli Göğsünde Soylu, El Greco
Eli Göğsünde Soylu, El Greco

Gerçek ismi Domenikos Teotokopulos olan, İtalya’da resim eğitimi alıp, Toledo’da yaşayan El Greco’nun resmettiği dantel yakalı bu soylunun kim olduğu halen bilinmemekle birlikte ünlü komutan Juan de Silva veya Toledo Belediye Başkanı olabileceği düşünülmektedir. Resim İspanyol Rönesansı’nın ve El Greco’nun başyapıtlarından olup El Greco bu resmi Toledo’ya yerleştiği ilk yıllarda yapmıştır. Resimdeki dik bakış ve elini tutuşun doğallığı dikkat çekicidir. El Greco’nun, elini koyma biçiminden yola çıkarak bir pişmanlık, tövbe veya yemin ifadesi vermeye çalıştığı düşünülmektedir.

3- The 3rd of May 1808 in Madrid (Madrid’te 3 Mayıs 1808) / Francisco Goya

Madrid'de Gezilecek Yerler, Prado Müzesi, Goya
Madrid’te 3 Mayıs 1808, Goya

Bu resimde 1808’de Madrid’i işgal eden Fransız ordularına karşı koymakta olan Madridliler resmedilmiştir. Fransız askerleri ise tüfeklerini ölmeye hazır olan Madridlilerin üzerine çevirmiştir. Goya, ışık oyunları ile ölüme karşı koyan Madridli kahramanları ve onların psikolojilerini ön plana çıkartmıştır. Tabloya bakarken o anı yaşarcasına figürlerin korku dolu bakışlarını içinizde hissedebiliyorsunuz. Goya bu tablo için “Avrupa’nın zorbalarına karşı giriştiğimiz şerefli direnişin en olağanüstü kahramanlıklarını fırça darbelerimle ölümsüzleştirmek istedim” demiş.

4- The Cardinal (Kardinal) / Rafael

madrid Prado Müzesi, Rafael'in Kardinal tablosu
Kardinal, Rafael

Alidosi, Bibbiena veya Cybo olduğu tahmin edilen bir kardinalin portresidir. Rafael’in Roma’da yaptığı bu resim sanatçının sanatının en güçlü olduğu ve resimlerini göründüğünden bile daha gerçekçi resmettiği dönemine rastlar. Resim Leonardo de Vinci’nin Mona Lisa tablosundan esinlenilerek yapılmıştır; kolları ve vücuduyla üçgen form almış oturan bir model, şapkanın kırmızısı, kolluğun berrak beyazı ve yüz rengi arasındaki parlak kontrast renkler ve parlak alanlar…Ayrıca Rafael’in çok ince fırça darbeleri ile çalıştığı resimde üç boyut duygusunu da hissedebilirsiniz.

5- Dünyevi Zevkler Bahçesi (The Garden of Earthly Delights) / Hieronymus Bosch

Prado Müzesi, Dünyevi Zevkler Bahçesi
Dünyevi Zevkler Bahçesi – Bosch

Üç panel (trptych) tarzında tasarlanan ve erken dönem Hollanda resmine ait olan bu resme ismi modern zamanlarda verilmiştir. Döneminde alışık olunmadığı şekilde, pürüzlü meşe plaka üzerine yağlıboya ile yapılan tablonun orta panelinde bir araya gelmiş çıplak figürler, erotik ve dünyevi zevkler, fantastik hayvanlar, anormal büyüklükte meyveler ve başkalaşmış taş formları resmedilmiştir. Sağdaki koyu renkli panelde lanetlenme ve cehennem azabı, soldaki panelde ise Hz İsa, Adem, Havva ve cennet tasvir edilmiştir.

Sağ ve sol paneller içeri kapatıldığında resmin kapağında Tanrı’nın dünyayı yaradılışının resmedildiği görülür.

6- The Three Graces (Üç Güzel) / Peter Paul Rubens

Üç Güzel, Rubens, Madrid, Müze
Üç Güzeller, Rubens

Antik Yunan’ın en önemli şairlerinden Hesiodos’un Theogony adlı eserinde geçen, tanrılarla birlikte yaşayan “görkemi, zevki ve çiçek açmayı”yi temsil eden üç bakire güzel. Rubens kırda, bir çeşmenin yanında ve çiçek buketinin önünde resmettiği bu figürleri klasik Yunan heykellerini baz alarak çizmiştir. Bunu sanatçının tenlerinin üzerinde vermeye çalıştığı soguk mermer duygusundan anlıyoruz. Soldaki figür, Rubens’in resmi yapmadan önce evlendiği ikinci eşi Hélène Forment’dir ve yüzünde mutluluğu görülmektedir. Sanatçı öldüğü 1640 yılına dek bu resmi kendisi için saklamıştır.

7- Judith at the Banquet of Holofernes (Holofernes Banketinde Jutidh) / Rembrandt

Madrid'in Müzeleri, Rembrandt
Holofernes Banketinde Jutidh, Rembrandt

Bu resimde görülen figürler Rembrandt’ın daha önce resmettiği kadın kahramanları alegorileştirdiği bir resminin küçük bir bölümdür. Tablo, karanlığı arkasına alarak oturan azametli ve etkileyici bir kadın figüründen oluşur. Kadın, saçları iki omuzuna dağılmış, altın işlemeli, dantelli bir kıyafet ve mücevherleri ile oturmuştur. Önünde bir mesafe koyarak eğilmiş olan hizmetçi elindeki altın saplı, deniz kabuğundan yapılmış kapta şarap sunmaktadır. Figürlerin biri doğal insan ölçülerinde diğeri ise üçte bir büyüklüktedir. Arka sahne karanlık ve görünmezdir. İki figürün ortasında arka planda daha belirsiz biçimde başka bir hizmetçi elinde kumaşla beklemektedir. Oturan bayanın sağ tarafında ise koyu renk kadife perde seçilebilir.

8- Saturn Devouring His Child (Çocuğunu Yiyen Satürn) / Francisco Goya

Saturn Çocuğunu Yiyen Satürn, Goya, Madrid, Gezilecek Yerler
Saturn Devouring His Child (Çocuğunuı Yiyen Satürn), Francisco Goya

Bu resim sanatçının kendi evinin duvarlarına resmettiği, “14 Karanlık Resim” olarak adlandırılan bir dizi duvar resminden biridir. Resim özel bir teknikle duvardan tuale aktarılarak Prado Müzesi’ne taşınmır. Bu resme ismini Goya vermiştir. Resimde Yunan mitolojisinde geçen Tanrı Kronos’un oğlunun kendisinin yerine geçmesinden korkarak onu yemesi resmedilmiştir. Kronos’un Roma mitolojisindeki adı Satürn’dür.

9 -Colossus (Dev) / Francisco de Goya

Colossus, Dev, Francisco de Goya, Prado Müzesi, Madrid
Colossus (Dev), Francisco de Goya

El Colosso, Dev, Panik ve Fırtına gibi farklı isimlerle anılan Goya’nın bu tablosunda tualin ortasında sol tarafa doğru yürüyen bir dev görüyoruz. Devin gövdesinin alt kısmı dağ ve bulutlar arasında kaybolmuşken sol elini kızgın bir şekilde yumruk yaptığını görüyoruz. Resim İspanyol vatansever şair Juan Bautista Arriaza’nın bir şiirinden esinlenmiş olup, yapılış tarihi İspanya’nın Napolyon orduları tarafından işgali ile aynı döneme gelmesinden dolayı kızgın devin İspanya’yı sembolize etmektedir. Bu şiirde İspanya Pirene Dağları’ndan çıkan ve Napolyon’a karşı savaşan bir dev olarak anlatılmaktadır.

10- Otoportre / Albrecht Dürer

Otoportre, Albrecht Dürer, Prado Müzesi, Madrid
Otoportre, Albrecht Dürer

Almanya’nın çok yönlü Rönesans ressamı Albrecht Dürer bu resimde kendisini dağ manzaralı bir cam kenarında otururken resmetmiştir. Dürer, altın işlemeli beyaz bir yelek, siyah-beyaz püsküllü şapkası, kahverengi pelerin ve gri eldiveni ile aristokrat bir kıyafet içerisinde kibirli bir bakışla izleyiciye bakmaktadır. Resim çok ince fırça darbeleri ile son derece detaylı ve özenli bir çalışmadır. Pencerenin pervazında sanatçının Almanca olarak düştüğü not görünür; “1498’de kendi görünümüme göre resmettim, 26 yaşında idim”.

11- The Immaculate Conception (Hz. Meryem’in Masumiyeti) / Giambattist Tiepolo

Hz Meryem'in Masumiyeti, Giambattist Tiepolo, Prado
The Immaculate Conception Hz Meryem’in Masumiyeti, Giambattist Tiepolo

Yer Küre’nin ve Ay’ın üzerinde, yılanla simgelenen günahların üzerinde duran Hazreti Meryem, başında Kutsal Ruh’u simgeleyen bir güvercinle betimlenmiştir. Figürün etrafı hristiyanlık inancının geleneksel figürleri olan melekler, palmiye yaprakları, çiçekler, çeşme ve ayna ile süslenmiştir. Bu tablo Hz Meryem’in bekaretine ve masumiyetine adanmıştır.

12 – Jacob’s Dream (Yakub’un Rüyası) / Jose de Ribera

Madrid Prado Müzesi, sanat eserleri
Yakub’un Rüyası, Jose de Ribera

Bu resim Hz Yakub’un İncil’de anlatılan, meleklerin gökten inip çıktığı gizemli rüyasına atfedilmiştir. Ribera bu resimde bir metafor yaparak Hz Yakub’u sol eli üstünde kırda uyuya kalmış bir çoban olarak resmetmiştir. Tabloya sağlam biçimde yerleştirilmiş olan yatık figürün görünen ön kısmı, bu mucizevi rüyaya, mavi ve gri bulutlar ile gün ışığı altında gerçeklik kazandırır.

13- Descent from the Cross (Çarmıhtan İndiriliş) / Roger van der Weyden

Çarmıhtan İndiriliş, Roger van der Weyden, Prado Müzesi, Önemli Tablolar
Çarmıhtan İndiriliş, Roger van der Weyden

Resimde Hz İsa’nın çarmıhtan indirilirken annesi Hz Meryem’in çektiği acı resmedilmiştir. İsa’nın sevgili öğrencisi Aramatyalı Yusuf, Aziz Nicodemeus ve bir yardımcı daha çarmıhtan indirilen İsa’nın vücudunu tutarken yere serilen Aziz John ve bir yardımcı kadın Hz Meryem’i tutmaktadır. Figürlerin gerçek boyutlarında resmedilmiş olması bu resmi ayrıcalıklı kılmaktadır. Resmin üzerine yapıldığı, derin ve altın yaldız renkli arka plan, sağ ve sol üst köşelerdeki süslemeler ve üst çıkıntı resme çok renkli bir heykel dokusu vermektedir. Bu görsel yanılsama Weyden’in figürlere vermiş olduğu güçlü plastik duygusu ile daha da güçlenmektedir.

14 – The Annunciation (Beşaret) / Fra Angelico

Bu altar panosu Floransa yakınlarındaki Santo Domenico Manastırı için resmedilmiştir. Ana panelde Başmelek Gabriel’in Hz Meryem’e, bir kemer altında Hz İsa’nın doğumunu müjdelemesi betimlenmiştir. Bu bölümün solunda Adem ile Havva’nın cennetten kovuluşu tasvir edilmiştir. En alttaki beş parçalı bölümde ise Hz Meryemin hayatı anlatılır; Hz Meryem’in doğumu, Hz Yusuf’la evlenmesi, kuzeni Aziz Elizabet’i ziyareti, İsa’nın Doğumu, İsa’nın Tapınak’taki sunumu ve ölümü.

Sanatın Hristiyanlık aşkı ile yapılmasını savunmuş olan Fra Angelico naturel görünümlü ve detaylı çizimleri ile tanınır. Sanatçının resimleri Geç Gotik İtalyan tarzı ile Rönesans arasında kalan yeni bir dile sahiptir.

15- Carlos V at the Battle of Mühlberg ( 5. Carlos, Mühlberg Savaşı’nda)

Tiziano bu tabloyu İspanya ve Batı Roma Cermen İmparatoru 5. Carlos’un Mühlberg’de Protestanlar’a karşı kazandığı zaferin anısına resmetmiştir. Tiziano bu resimde 5. Carlos’u hem bir ortaçağ şövalyesi hem de Roma İmparatoru olarak gösteren kompleks semboller kullanmıştır. Örneğin sağ elinde tuttuğu mızrak bir yandan Sezar’ı simgelerken bir yandan da Aziz Yorgo efsanesi ile Roma askeri Longinus’a göndermede bulunur. İmparatorun üzerinde görünen zırh bugün Madrid Kraliyet Sarayı’nda sergilenmektedir.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x