Halkidiki Nerededir, Nasıl Gidilir?

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Halkidiki Nerededir?

Halkidiki (Chalkidiki), Kuzey Yunanistan’ın Orta Makedonya Bölgesi’nde doğa harikası ve turistik bir yarımadadır. Halkidiki’nin en popüler ve güzel yerleri Selanik’ten karayolu ile ortalama 100 km uzaklıktadır ve Selanik’in güneyine düşer. Halkidiki Yarımadası coğrafi olarak girintili çıkıntılı sayısız koylarla bezeliolan 3 parmak halinde Ege Denizine doğru uzanır. Orta Makedonya Bölgesi’nin yönetimsel bir bölgesi olan Halkidiki 5 belediyeden oluşur. Halkidiki’nin başkenti Polygyros şehridir ve toplam belediye nüfusu 22.000’dir. 5 belediyeden (Aristotelis, Kassandra, Nea Propontida, Polygyros, Sithonia) oluşan tüm yarımadanın nüfusu ise 116.000 kişidir. Halkidiki Yarımadası aynı zamanda Neos Marmaras (Yeni Marmara), Nea Fokea (Yeni Foça), Nea Moudania (Yeni Mudanya) gibi Anadolu’dan mübadil Rumlarıns yeni kurdukları, yerleştikleri yerlere sahiptir.

Aynoroz Yarımadası

Denize uzanan üç parmaktan en kuzey-doğuda olanı yönetimsel olarak özerk devlet statüsünde olan Athos Yarımadası‘dır. Athos Türkçe’de Aynoroz olarak biliniyor. Aynoroz Özerk Devleti İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı olup Kutsal Athos Dağı üzerinde kurulmuş olan manastırları ile dünyaca ünlü bir yer. Ünlü olmasının en büyük sebebi sadece erkek keşişlerin yaşadığı bu bölgeye sadece erkeklerin girmesine izin verilmesi. Turistik ziyaret için ise ancak özel izin ile günde maksimum 100 erkek ziyaretçiye izin veriliyor. Aynoroz Manastırlarını göremeseniz de özel teknelere binerek manastırların yakınına dek tur yapılan turlara katılabilirsiniz. Turlar Selanik’ten başlıyor ve buradan kayıt yapabilirsiniz.

Halkidiki’ye Nasıl Gidilir?

Halkidiki’nin en turistik ve popüler kısmı denize uzanan üç parmaktan en solda (güney-batı) olan Kassandra Yarımadası’dır. Bu yarımada üzerinde en uzak kısmına yakın olan Koursaros Plajı yarımadanın en güzel plajı olarak ünlenmiştir. Türkiye’den ve diğer yerlerden Halkidiki’nin Kassandra Yarımadası’na karayolu ile mesafeler şöyledir;

  • İstanbul’dan Kassandra / Halkidiki – 650 Km
  • Ankara’dan Kassandra / Halkidiki – 1097 Km
  • İzmir’den Kassandra / Halkidiki – 855 Km
  • Bursa’dan Kassandra / Halkidiki – (Balıkesir – Çanakkale üzerinden 735 Km, İstanbul üzerinden 800 Km)
  • Balıkesir’den Kassandra / Halkidiki – (Çanakkale üzerinden) 720 Km
  • Edirne’den Kassandra / Halkidiki – 490 Km
  • Tekirdağ’den Kassandra / Halkidiki – 502 Km
  • Selanik’ten Kassandra / Halkidiki – 110 Km
  • Atina’dan Kassandra / Halkidiki – 620 Km

Araba İle Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Halkidiki’ye kendi aracınız ile giderseniz sınırı geçtikten sonra yaklaşık 4,5 saat yolunur var. Sınırdan önce Tekirdağ, Keşan’dan E-84 Karayolunu takip ile İpsala Sınır Kapısı‘ndan Yunanistan’a giriş yapmalı ve E-90 (Egnatia Odos) Karayolu’ndan Selanik yönüne devam etmelisiniz. Dedeağaç (Alexandropolis), Gümülcine (Komothini) ve İskeçe (Xanthi)’nin içine girmeden devam edin. Kavalayı da geçtikten 85 km sonra Asprovalta yol ayrımına geleceksiniz. Asprovalta yoluna sapmayıp (ki Asprovalta yoluna saparsanız tek şerit bölünmemiş asfalt bir yoldan, daha kırsal alanlardan geçerek de Kassandra‘ya aynı mesafede ulaşabilirsiniz) otobandandan devam ediyoruz. Selanik şehrine yaklaşırken Egnatia Odos yolundan ayrılmamız ve güneye inmemiz gerekiyor (çünkü Egnatia Odos buradan Atina’ya devam ediyor). Bu arada Kassandra büyük bir yarımadadır. Kassandra’nın neresinde tatil yapmak istediğinizden emin değilseniz buradan bilgi alabilirsiniz.

halkidiki'ye araba ile ulaşım
Selanik’e Girmeden Halkidiki Yol Ayrımı

Halkidiki’ye Otobüs İle Nasıl Gidilir?

Halkidiki’ye Türkiye’den direkt otobüs seferleri yoktur. Ancak Ulusoy, Metro, Alpar, Kamil Koç gibi firmalardan biri ile Selanik KTEL Otobüs Terminali’ne (KTEL Intercity Bus Station) gidip buradan Halkidiki’kinin her yanına giden belediye otobüslerine binebilirsiniz. Otobüs terminali Selanik merkezine 5 km uzaklıktadır ve tek yönde otobüs biletleri 10-15 € arası değişmektedir. Günlük sefer sayısı gidilen rotaya ve sezona göre günlük 3 ile 8 arasında değişmektedir. Kalkış saatleri, rotalar, otobüslerin uğradığı yerler, değişiklikler ve güncel bilgiler için KTEL‘in sayfasına bakabilirsiniz.

Selanik’ten Taksi İle

Selanik’ten havalimanından veya şehir merkezinden Halkidiki’nin istediğiniz yarımadasına ve bölgesine taksilerle de gidebilirsiniz. Taksi ücretleri gidilecek yerin uzaklığına göre 100 € – 160 € arasında değişebilir. Bunun için taksilerle fiyat konusunda önceden anlaşmanız sonradan üzülmenizi engelleyebilir.

Leave a Comment