Midilli Adası’na Nasıl Gidilir?

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Midilli Adası’na Nasıl Gidilir; Midilli’de uluslararası bir havalimanı olmasına rağmen Türkiye’den en pratik ulaşım yolu Balıkesir’e bağlı Ayvalık ilçesinden feribotlarla geçmektir. Ayvalık’tan Midilli’nin başkenti Mitilini‘ye bir 3, 4 firma yıl boyu seferler düzenliyor. Yoğun dönemde yer sıkıntısı yaşamamak için biletinizi önceden buradan alabilirsiniz. Yaz aylarında hergün en az bir gidiş ve dönüş seferi bulabilirsiniz. Seferler genellikler sabah 09:00‘da başlar ve akşam 18:00‘de Midilli’den döner. Yine de saat ve günlerde bir değişikliğe karşı önceden teyit etmeniz önerilir. Yolculuk süresi 1.5 saattir ve 2018 yılı itibarı ile tek gidiş veya dönüş ücreti 20 €, gidiş dönüş ücreti ise 30 €’dur. 

Midilli Adası Konaklama Tavsiyesi; CLARA HOTEL

midilli adası konaklama tavsiyesi

Midilli Nasıl Bir Adadır?

Yunanistan’ın en büyük üç adasından biri olan Midilli Adası Ege Denizi’nin kuzey doğusunda, Ayvalık’ın karşı kıyısındadır. İngilizce’de Lesvos, Yunanca’da Lesbos ismi ile bilinen Midilli Adası 1633 km2 yüzölçümü ile bizim en büyük adamız olan Gökçeada’nın yaklaşık altı katı büyüklüğündedir. Adanın toplam nüfusu 86.000 kişidir. Adanın İzmir’in Dikili sahillerine bakan merkez şehri Mitilini’nin nüfusu ise 37.000 kişidir.

midilli adasi
Midilli Adası’nın başkenti Mitilini

Midilli Adası büyüklüğü sebebi ile çok zengin bir coğrafya ve floraya sahiptir. 11 milyon zeytin ağacının yanında, dağlar, ovalar, adanın ortasındaki çorak tuzlalar ve sayısız cennet plajları ile en az bir kaç gün geçirilmesi gereken bir adadır. Adanın faunası da oldukça zengindir. 276 çeşit kuş burada geçici veya sürekli olarak konaklar.

Mitilini şehri trafiği bol bir şehir havasına sahip olduğu için uzun süreli yaz tatilleri için uygun bir seçim olmayabilir. Daha bozulmamış, otantik ve sakin bir yer istiyorsanız adanın kuzey kıyılarındaki Molyvos kasabası uygun bir tercih olabilir. Molyvos Köyü diğer bir ismi olan Mithymna şeklinde de anılır. Eski taş evleri, müteahhit girmemiş  begonvilli dar sokakları ile gerçekten cennet gibi bir yerdir. Mitilini’den Molyvos arası 65 km’dir ve yaklaşık 1 saatte ulaşılabilir.

Yunanistan’ın en kaliteli zeytinyağları ile uzoları Midilli’de üretilir. Plomari ve Barbayanni marka uzolar bunların başında gelir.

Midilli çok zengin bir tarih – kiltür mirasına da sahiptir. MÖ 7. YY’da yaşamış müzikal besteci Terpander‘den 20. YY’da Nobel edebiyat ödülü almış olan şair Odysseus Elytis Midillili’dir. Ayrıca Antik Yunan’ın en ünlü filozoflarından olan Aristoteles ve Epicurus Midilli’de felsefe okulu açmışlar idi. Hepsi bir yana Midilli’nin en ünlü tarihi şahsiyeti ise Antik Yunan’ın en ünlü şairi olan Sappho‘dur. MÖ 630’larda Midilli de doğmuş ve yaşamış olan Sappho’nun hemcinslerine yazdığı şiirler her yıl belli tarihlerde Skala Eresou Köyü‘nde düzenlenen festivale dünyanın dört bir yanından kadınları kendine çeker.

Kapıda Yunan Vizesi

Leave a Comment