Pisa Kulesi

Pisa Kulesi, Floransa’dan Ulaşım, Ziyaret Saatleri, Giriş Bileti, Ücret

Pisa Kulesi (Leaning Tower of Pisa) / Piazza del Duomo, Pisa, İtalya. Ziyaret Günleri ve Saatleri; Güncel açılış kapanış saatleri için tıklayın. 8 yaş altındaki çocukları çıkmasına güvenlik sebebi ile izin verilmez, 8-18 yaş arası ise yanlarında bir yetişkinle çıkabilir. Floransa’dan ulaşım; Floransa’nın Santa Maria Novella İstasyonu’ndan kalkan tren yolculuğu 1 saat 10 dk sürer. Bilet ücreti (2016) 8 € – 48 € arasında değişir. Ucuz fiyat için biletinizi 3-6 ay öncesinden almanız önerilir.

Dünyaca ünlü Pisa Kulesi İtalya’nın Pisa şehrinde, Pisa Katedrali’ne ait olan fakat katedralden ayrı biçimde inşaa edilmiş çan kulesidir. Ayrı olmasından dolayı desteksiz ayakta durur. Pisa kulesinin dünyaca ünlü olmasının sebebi kulenin kendiliğinden eğrilmiş olmasıdır. Bu yüzden İngilizce’de Yatık Kule anlamına gelen “Leaning Tower” olarak da adlandırılır. Piazza Duomo (Katedral Meydanı)’ndaki Katedral ve Vaftizhane’den sonraki en eski üçüncü yapı olan Pisa Kulesi katedralin apsis tarafında yani arkasındadır. Kulenin eğilmeye başlaması henüz inşaası sırasında başlamıştır. Eğilmesinin sebebi ise yapının temellerinin oturduğu toprağın bir kısmının yumuşak olmasıdır. Kulenin eğikliği inşaatın devam ettiği onlarca yıllık süreç içerisinde artarak devam etmiştir. 20. ve 21. yüzyıllarda çeşitli yöntemlerle eğilmesi durdurulana kadar da derece derece eğilmeye devam etmiştir.

Kulenin yüksekliği eğik tarafından ölçülürse 55 metre 86 cm, yüksek tarafından ölçülürse 56 metre 67 cm’dir. En alt katının duvar kalınlığı 2 metre 44 cm, kulenin toplam ağırlığı ise 16.000 tondur. Kulenin 7. kata dek çıkan 296 veya 294 basamaklı merdiveni vardır; kuzeye bakan merdivenleri 2 basamak daha azdır. 1990 – 2001 yıllarındaki restorasyondan önce kule 5.5 derece eğime sahipti. Restorasyon sonrası eğim 3.99 dereceye düşürülmüştür, yani kulenin tepesi 3.9 metre merkeze alınmıştır.

pisa kulesi bileti

199 yıl süren kulenin inşaası üç aşamada tamamlanmıştır. Pisa Kulesi’nin inşaatı 1173 yılında kulenin en alt kısmını oluşturan kapalı kemerli, korint başlıklı sütunlarla desteklenen, mermerden inşaa edilen birinci kat ile başlamıştır. 1178’de, henüz ikinci kat çıkılmaya başlanırken kule eğrilmeye başlamıştır. Bu kadar hızlı biçimde eğrilmesine sebep olan, 3 metre yükseklikteki ilk katın yumuşak toprak zemin üzerinde yükselmesidir. 3. katın inşaasından sonraki 100 yılda Pisa Devleti Cenova, Lucca gibi şehirlerle uzun savaşlara girişmiş, inşaat yarım kalmış ve bu 100 yıllık süre binanın eğik temellerinin iyice yerleşmesine sebep olmuştur. Mühendislere göre, ara verilmeden devam edilmiş olsa idi kulenin yıkılması kaçınılmaz olacaktı.

1272‘de tekrar başlayan inşaatla, kulenin devrilmemesi için çıkılan katların bir tarafı diğer tarafından daha yüksek inşaa edilerek yapı dengelenmeye çalışılmıştır. Cenova’lılarla savaşlarlar sebebiyle inşaat 1284’te tekrar durmuştur. En üst kat olan 7. kat 1319‘da tamamlanmış, en üste de gotik-romanesk karışımı tarzda çan kulesi katı 1372 yılında ilave edilmiştir. Kulede her biri farklı bir yöne bakan 7 çan vardır.

Pisa Kulesi Niçin Devrilmiyor?

1990-2001 yılları arasındaki restorasyon öncesi her yıl 1 mm’nin onda yedisi kadar eğilmekte olan kulenin yakın zamanda yıkılacağı düşünülüyordu. Kulenin güney tarafından aşağıya sarkıtılan bir çekülün açıklığı 4.3 metreye ulaşıyordu. Restorasyondan sonra kulenin eğimi 5.5 dereceden 3.99’a çekilmiştir. Böylece kulenin merkez ağırlığının izdüşümünün kendi temel dairesinde kalması sağlanarak yıkılma tehlikesi ortadan kaldırılmıştır.

EnglishEspañol

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x