Vatikan Müzesi Giriş Bileti

Vatikan Müzesi Giriş Bileti

Vatikan Müzesi Giriş  Bileti (Musei Vaticani); (Sıra beklemeden hızlı girmek için Vatikan giriş biletinizi buradan satın alabilirsiniz). Roma’ya gidip Vatikan Müzeleri’ni, Sistine Şapelini görmeden dönmek olmaz. Yıllık 6 milyon ziyaretçi ile Vatikan Müzeleri İtalya’nın en çok ziyaret edilen müzesidir. Dolayısı ile hemen hemen yılın her dönemi girişte uzun bilet kuyrukları oluşmakta, bekleme süresi 3 saate dek uzayabilmektedir. Yukarıdaki linkten biletinizi önceden satın alıp edip bilet sırasında beklemeden girebilirsiniz.

vatikan müzesi giriş bileti kuyruğu
Vatikan Müzesi’ne giriş için bilet sırası

BİLET MÜSAİTLİĞİNE BAKIN

Vatican Müzesi’ne giriş bileti ve bilet ücreti (2023)

2023 yılı Mart ayı itibarı ile Vatikan Müzeleri’ne (Sistine Şapeli dahil) giriş bileti ücreti 17-22 € arasındadır. Rehberli tur fiyatları ise 30 € ile 56 € arasında değişmektedir.

vatikana giriş bileti nasıl alınır

Vatikan Müzesi; açılış saatleri (2023)

 • Pazartesi-Cumartesi arası; 09:00-18:00 (son giriş 16:00)
 • 14.04-28.10.2023 arası cuma ve cumartesi günleri 22:30’a dek açık (son giriş 20:30)
 • Her ayın son pazar günü, 09:00-14:00 saatleri arası ücretsizdir, son giriş 12:30 (paskalya pazarı, 29.06, 26.12, 31.12  ve diğer bazı bayram günleri ile çakışmadığı günlerde)

Vatikan Müzeleri; kapalı olan günler (2023)

 • Pazar günleri (her ayın son pazar günü hariç)
 • 1 ve 6 Ocak
 • 11 Şuba
 • 10 Nisan
 • 1 Mayıs
 • 29 Haziran
 • 15, 16 Ağustos
 • 1 Kasım
 • 8, 25, 26, 31 Aralık

Güncel açılış kapanış saatlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

vatikan müzeleri ve sistine şapeli için giriş bileti fiyatı

Vatikan Müzesi’ne nasıl gidilir?

Vatikan Devleti, Roma şehrinin içinde olup, Tevere Nehri yakınındaki Borgo semti ile komşudur. Vatikan şehir merkezine yakın sayılır fakat yine de yürüme mesafesinde değildir. Şehrin merkezi olan Via del Corso veya Popolo Meydanı’dan yürüyerek gitmek isterseniz yürüme temponuza bağlı olarak 30-40 dakika sürebilir.

Vatikan Müzesi giriş kapısı nerededir?

Ziyaretçiler genellikle San Pietro Bazilikası’nın önündeki San Pietro Meydanı’na gelirler. Hop On Hop Off otobüsleri de ilk burada bırakır. Fakat müzeye giriş Piazza del Risorgimento yakınındaki kuzey kapısındandır. San Pietro Meydanı’ndan müze girişine gitmek için sağ taraftaki duvarların dışından doğru 5-10 dk yürümeniz gerekecektir (Bkz; aşağıdaki harita).

vatikan müzelerine ve sistin şapeline giriş

Vatikan’a yürüyerek nasıl gidilir?

Navona Meydanı’ndan 2,6 km (ortalama 25 dk), Poppolo Meydanı’ndan 3 km, Venezia Meydanı’ndan ise 3,5 km yürüyüş mesafesindedir.

Metro ile nasıl gidilir?

Kırmızı (Line A) hatta binerek Ottaviano – San Pietro Durağı‘nda inmeniz gerekiyor. Bu durak Vatikan Müzesi’nin girişine 2 dakika, Saint Pietro Bazilikası’na ise 5 dakika yürüyüş mesafesindedir. Bu metro hattı Termini Tren Garı ile İspanyol Merdivenleri’nin yakınındaki metro durağından da geçer.

Tramvay ile ulaşım

Villa Borghese / Piazza Poppolo yakınından kalkan 19 numaralı Villa Borghese-Piazza Risorgimento (Vatican) hattına binmeniz gerekiyor.

Belediye otobüsü ile ulaşım

40 (ekspress hat), 64, 62, 81 numaralı hatlar Vatikan’dan geçer. Ayrıca 49 (müze girişinde inebilirsiniz). 32, 81, 982 (Piazza del Risorgimento’da inilir, 5 dk yürüme), 492, 990 (Via Leone IV / Via degli Scipioni’de inilir, 5 dk yürüme).

Hop On Hop Off otobüsü* ile ulaşım

Çift katlı tur otobüslerine Roma’nın pek çok turistik noktasından binebilirsiniz.

Vatikan Müzeleri’nin tarihi

Vatikan Devleti; Yüzyıllardır Katolik Mezhebi’nin merkezi olan Vatikan, 1929 Lateran Anlaşması ile bağımsız devlet statüsü kazanmıştır. Etrafı duvarlarla çevrili Vatikan Devleti’nin daimi nüfusu 920 (çalışanlarla birlikte 3000), yüzölçümü ise sadece 0.44 km2’dir. Hem nüfus hem de yüzölçümü açısından dünyanın en küçük devletidir.

Vatikan Müzesi / Vatikan Müzeleri; İtalya’nın Roma şehrinde bulunan Vatikan Devleti’nin müzeleridir. Müzelerde yüzyıllar boyunca papalar tarafından toplanmış olan, özellikle de Rönesans Dönemi’ne ait muazzam zenginlikte bir sanat koleksiyonu vardır. Ziyaretçiler, aynı bilet ile, Papa II. Julius tarafından 16. Yüzyılda kurulan müze ile birlikte tavanları Michelangelo ve Rafael‘in resimleri ile süslenmiş olan dünyaca ünlü Sistine Şapelini de görebilirler. Müzede Sistine Şapeli de dahil 54 galeri ya da salon (sala) vardır.

Vatikan’da görülecek önemli eserler

En önemli sanat eserleri (Vatikan Müzesi giriş bileti)

1- Raphael Salonları (Stanze di Raffaello)

Burası Papa Sarayı olarak da bilinen Vatikan Sarayı’nın halka açık olan ilk kabul bölümüdür ve dört salondan oluşmuştur. Belvedere Avlusu‘na açılan bu bölümde İtalyan Rönesansı‘nın en önemli sanatçılarından olan Rafael’in

vatikan müzesi'nde görülmesi gereken başyapıtlar, sanat eserleri, önemli tablolar, heykeller ve freskler

iki başyapıt freski bulunur; Atina Okulu (Sculola di Atene) ve arkadan aydınlatılmış bir sahnenin betimlendiği Aziz Petrus’un Salınması (Liberation of St Petrus) özellikle görülmelidir.

2- Gregoryen Mısır Müzesi

Bu koleksiyon 1839’da Papa XVI. Gregory tarafından oluşturulmuştur. İçerideki eserlerin çoğu Romalılar tarafından Mısır’dan getirilmiş, bazıları Tivoli’deki Villa Adriana’dan getirtilmiş, bazıları da 19. yüzyılda özel koleksiyonlardan satın alınmıştır. Dokuz odadan oluşan Mısır bölümünde heykeller, kilden yapılmış figürler, bronz objeler ve anıt eserler sergileniyor. Son iki odada ise Mezopotamya, Suriye ve Filistin coğrafyasından gelen antik eserleri görebilirsiniz.

3- Vatikan Tarihi Müzesi ve Papa Portreleri

1973’te açılan bu bölüm müzenin en yenilerinden biridir. 16. Yüzyıldan günümüze tüm papaların portreleri sergilenir. Bu bölümde “papamobili” denilen ve eski zamanlardan günümüze dek papaları taşımak için kullanılmış olan araçları görebilirsiniz.

4- Taht Odası (Papal Throne)

Burada kırmızı mermerden yapılmış olan papalık tahtını görebilirsiniz. Bu taht daha Roma’nın önce resmi piskoposluk merkezi olan San Giovanni di Laterano Bazilikası‘ndan getirtilmiştir. Kırmızı mermerlerin rengi saltanatı ya da hükümdarlığı simgeler. Taht mozaiklerle ve fresklerle süslüdür, kollukları ise arslan figürlüdür.

5- Haritalar Galerisi (Gallery of Maps)

Vatikan Müzesi Giriş Bileti

120 metre uzunlukta koridor biçimli Haritalar Galerisi‘nin yeri Belvedere Avlusu‘nun batı tarafıdır. 1580’de İgnazio Danzi tarafından 3 yılda tasarlanan bu odada, renklendirilmiş 40 topografik harita sergileniyor. Bu galerinin tavanını mutlaka görmelisiniz.

6- Yuvarlak Salon (Sala Rotonda)

Roma Panteon’unu ziyaret ettiyseniz bu salonun da ondan aşağı kalmadığını göreceksiniz. Antik Roma tarzında tasarlanan salonun nişleri değerli heykellerle, yer kaplamaları ise mozaiklerle süslenmiştir. Altın kaplama Herkül heykeli ile salonun ortasındaki yağmur suyunun toplandığı kırmızı mermer havuz görmeye değerdir. Bu havuz İmparator Nero‘nun Forum Alanı yakınındaki ünlü Altın Evi‘nden kurtarılmıştır.

7- Heykeller Galerisi (Gallery of the Statues)

Bu galeri (Pio Clementino Müzesi) bir zamanlar VIII. Innocent Sarayı’nın locası (açık kemeraltı) idi. 18. YY’da heykellerin sergilenebilmesi için pencereli duvarlarla kapatıldı. Heykel galerisi “Büstler Galerisi”ne dek devam eder. Sergilenen sanat eserlerinin çoğunluğu Roma ve Rönesans döneminden kalma heykellerdir. Galerinin duvarları orjinalinde freskler, mozaikler, şehir ve doğa manzaralarıyla döşenmiş ve süslenmiştir, halen kısım kısım görülebilir. Heykeller sergilenmek için sonradan konulmuştur. Apollo Belvedere Heykeli bronz bir antik Yunan heykelinin Roma dönemindeki kopyasıdır. Bu heykel Rönesans döneminde sanatçıların en çok esinlendiği heykellerden biri olmuştur çağlar boyunca erkek vücut estetiğinin mükemmelliğini simgelemiştir.

Yine mutlaka kaçırılmaması gereken ikonik bir heykel de “Laocoon and His Sons”, Truva Rahibi ve Oğulları’nın Tanrıça Athena tarafından gönderilen yılanlar tarafından acı çekerek öldürülmesini anlatır.

8- Pinacoteca Vaticana

18 salondan oluşan bu resim galerisi Roma’daki en muhteşem ve zengin resim galerisidir. İtalya’da hiçbir yerde bu kadar çok başyapıtı bir arada göremezsiniz. Bu başyapıtlar arasından aşağıdaki listeyi kaçırmayın;

Vatikan Müzesi Giriş Bileti

 • Caravaggio – Deposition from the Cross (Çarmıhtan İndirme)
 • Raphael – Madonna of Foligno (Foligno’nun Meryem’i)
 • Raphael – Transfiguration (İsa’nın Tecellisi)
 • Giotto – Stefaneschi Triptych (3 Bölümlü Altar – üstteki resim)
 • Pietro Perugino – Madonna and Child with Saints (Hz Merye, İsa ve Azizler)
 • Leonardo da Vinci – St Jerome (Bitmemiş bir resim)
 • Guido Reni – Crusifixion of St Peter (Aziz Petrus’un Çarmıha Gerilmesi)

9- Sistine Şapeli; Tıklayın

10- Spiral Merdivenler (Bramante Staircase)

Müzede Bramante Merdiveni olarak bilinen iki merdiven vardır. Bunlardan biri 1505’te yapılmıştır ve Pio Clementin Müzesi‘nin Belvedere Sarayı Bölümü’nün içindeki kulenin

Vatikan Müzesi Giriş Bileti

içindedir. Esas ünlü olan Bramante Merdiveni ise Vatikan Müzeleri’ne ilk girdiğinizde (yine Pio Clementin Müzesi içinde) 1932’de Guiseppe Momo tarafından, eski merdivenden esinlenerek tasarlanmış olan Yeni Bramante Merdiveni’dir. “Salyangoz Merdiven” olarak da bilinen bu spiral biçimli anıtsal merdiven dünyanın en çok fotoğraflanan merdiveni ünvanına da sahiptir. Korkulukları demir işlerle süslü merdivenin en önemli özelliği inenlerin ve çıkanların birbiri ile karşılaşmamaması için çift sarmallı tasarlanmış olmasıdır. Merdiven müzenin çıkışındadır.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x