Portofino Gezi Rehberi

Last Updated on 15 June 2018 by TT

Portofino Gezi Rehberi; Portofino İtalya’nın kuzey batısındaki Ligurya eyaletinin La Spezia iline bağlı küçük bir sayfiye yeridir. Nüfusu sadece 440 kişi olan bu romantik ve şirin köy ilk defa 19. YY’da İngilizler ve Kuzey Avrupalı zenginler ve aristokratlar tarafından keşfedilmiştir. Fakat Portofino’nun dünyadaki esas ünü 1959 yılındaki bir şarkı ile olmuştur. İtalyan şarkıcı Vittorio Palentieri tarafından söylenen “Love In Portofino” şarkısı ile tüm dünya Portofino’yu dünyanın en romantik tatil yerleri arasında baş sıraya koymuştur.

Portofino İsmi Nereden Gelir?

Ligurya Denizi’nin Tigullio Körfezi üstünde yer alan Portofino ilk defa Romalılar tarafından kurulmuştur. Romalılar buraya “Porto Delfini” adını vermişlerdir. Porto Delfini “Yunus Balığı Koyu” anlamına gelmektedir. Bu isim bu denizlerde yaşamakta olan yunus balığı sürülerinden dolayı verilmiştir. Yunus aileleri halen bu koyda yaşamaktadırlar ve korunma altındadırlar.

Portofino’ya Nasıl Gidilir?

Portofino’ya en yakın uluslararası havalimanı Cenova’dır. Cenova’dan 45 dakikalık tren yolculuğu ile Santa Margerita‘ya gidip, iskeleden kalkan teknelerle 20 dakika içinde Portofino’da olabilirsiniz. 12 € karşılığında iskeledeki gişeden gidiş dönüş biletinizi alabilirsiniz. Tekneye alternatif olarak Santa Margerita’dan 82 numaralı belediye otobüsüne de binebilirsiniz. Bu şekilde 15 dakika içinde Portofino sahiline bir kaç dakika yürüyüş mesafesindeki otobüs durağında inebilirsiniz. Portofino’ya Cenova’dan tren ile gidecekseniz dönüş biletinizi almadan yola çıkmamanız iyi olur.

Portofino’da Nerede Kalınır?

Portofino oldukça küçük bir yer olduğu için bir kaç saat ya da en fazla yarım günlük bir gezi dahi yeterli gelebilir, çünkü dar bir alana kurulmuş olan köyün içinde gezilecek yerler kısıtlı. Elbette uzun süre kalmak için çevrede çok güzel oteller ve çevrede gezilecek yerler de var. Özellikle Santa Margherita ile Rapallo arasındaki koylar ve burunlar üzerinde üzerinde dünyanın en lüks bazı otelleri sıralanmış vaziyette. İtalya’nın en prestijli otellerinden olan Hotel Continental, Hotel Metropole ve Hotel Imperiale Palace bu otellerin en önde gelenleridir. Ayrıca Portofino’ya tepeden bakan Belmond Hotel Splendido ve Hotel Piccolo Portofino ile uygun fiyatlı, apart odalara sahip ve Portofino’nun merkezindeki Heart of Portofino Apartment, Portofino’ya 5 km mesafedeki canlı ve güzel bir sayfiye olan Rapallo’daki Hotel Astoria otele de Portofino’da kalmak isteyenler mutlaka bir göz atmalı. Son önereceğimiz otel ise hem Santa Margherita’nın merkezinde, hem deniz manzaralı, hem de uygun fiyatlı bir otel olan Lido Palace Hotel.

Portofino’da Ne Var?

Portofino pastel renkli evlerin sahil boyunca sıralandığı çok küçük bir Ligurya köyüdür. Doğal limanı yaz aylarında balıkçı tekneleri ve yatlarla ile doludur. Bu liman derin bir liman olduğu için doğal liman olarak kullanılmaktadır. Kış aylarında tekne sayısı çok azdır.

Portofino’da sahil boyunca bir dizi kafe, restoran, bir dondurmacı ve bazı butikler ile hediyelik eşya dükanları görecektiniz. Sahildeki Piazzetta (Küçük Meydan)’dan yukarıya doğru çıktığınızda, sağda bir umumi wc ve daha yukarıda otobüs durağı vardır.

Yüzünüzü sahilde ike denize dönüdüğünüzde, sağda kalan tepenin üzerinde bir küçük bir kilise (Saint Giorgio) ve bir kale (Castello Brown) vardır. Bu kale 16. Yüzyıldan kalmadır ve bölgeyi Osmanlı saldırılarından korumak için yapılmıştır. Kale daha sonra ev olarak kullanılmıştır ve şu an müzedir. Bu tepeye patika yolu takip ederek çıkabilir ve Portofino’nun güzel panoramik bir fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Portofino Pahalı mıdır?

Evet Portofino oldukça pahalı bir yerdir. Bir kafede içilen bir kahve için en az 3-4 €, sıradan bir yemek için ise 30-40 € ödeyebilirsiniz.

Leave a Comment