Thassos Adası’nda Nerede Kalınır?

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Thassos Adası’nda nerede kalınır?

Thassos Adası’nda Nerede Kalınır? Tasos Adası (Θάσος) Ege Denizi’nin en kuzey kısmı olan Trakya Denizi‘nde, Yunanistan‘a bağlı bir adadır. Türkçe’de Taşoz olan adanın ismi sık sık Thassos, Thasos veya Tasos şeklinde de kullanılır. Ada, 380 km2 yüzölçümü ile Marmara Adası’nın 3 katı büyüklükte olmasına rağmen nüfusu sadece 14.000‘dir. Thassos Adası özellikle son yıllarda Türklerin en sevdiği Yunan Adaları arasına yer alıyor. Adanın popülerliğinin bir çok sebebi var; İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale gibi şehirlerimizden çok kolay ulaşılabilir olması, sakin yaşamı, bakir doğası, doğalığını koruyan cennet koyları, plajları, temiz denizi, ucuz yeme-içme olanakları, uygun konaklama fiyatları ve Türklere gösterilen misafirperverliktir.

Thassos Adası'nın hangi bölgesinde, hangi otelde kalmalı, konaklama, otel tavsiyesi

Thassos Adası’nın neresinde kalmalı?

Bu büyükçe adanın dört yanında kalabileceğiniz birbirinden güzel büyüklü-küçüklü bir çok yerleşim var. Fakat elbette bunlar arasında bazıları daha cazip bulunuyor ve turistik tesisler de bu yerleşimlerin çevresinde yoğunlaşıyor. Bu yerleşimleri büyükten küçüğe sıralamamızı isterseniz, listesi aşağıda;

 • Limenas (183)
 • Limenaria (165)
 • Potamia ve Skala Potamias (13 ve 141)
 • Potos (111)
 • Prinos ve Skala Prinou (101)
 • Panayia (18)

* Parantez içindeki rakamlar konaklama tesisi sayısını gösterir

taşoz adasının hangi tarafında, hangi köyünde, plajında kalmalı
Thassos Adası’nda nerede kalınır?

Thassos Adası’nda Nerede Kalınır?

En iyi oteller, apartlar, stüdyo daire tavsiyeleri

 1. Kohylia by La Scala Beach *** | Limenas, plaja 50 metre, merkeze 2.7 km, mutfak yok, puan 8,5, 60 €
 2. Villa Teresa Luxury Suites **** | Limenas, plaja 25 metre, merkeze 1.4 km, mutfak var, puan 9,4, 80 €
 3. Mironi & Victoria Hotel ** | Limenas, plaja 750 metre, merkeze 300 metre, mutfak yok, puan 8.2, 25 €
 4. Iliomagic Luxury Suites Thassos | Limenas, plaja 150 metre, merkeze 1,2 km, mutfak var, puan 9.8, 45 €
 5. Hotel Aelia Villa | Limenas, plaja 50 metre, merkeze 1,1 km, mutfak var, puan 9.7, 65 €
 6. Hotel Anasa Thalassas | Limenaria, plaja 300 metre, merkeze 400 metre, mutfak var, puan 9.7
 7. Life’s Moments | Limenaria, plaja 50 metre, merkeze 50 metre, mutfak yok, puan 9.6, 30 €
 8. Miramare Hotel *** | Skala Potamias, plaja 250 metre, merkeze 200 metre, mutfak yok, puan 9.3, 40 €
 9. Studios Vasilia | Skala Potamias, plaja 1.7 km, merkeze 2.2 km, mutfak var, 22,5 €, puan 9.5
 10. Komninos Rooms | Panagia, plaja 4 km, merkeze 150 metre, mutfak yok, puan 9.2, 22,5 €
 11. Studios Apartments Irini Patira | Potos, plaja 1.4 km, merkeze, 1.3 km, mutfak var, puan 9.4, 25 €
 12. Ipsario Garden Hotel | Skala Potamias, plaja 1,5 km, merkeze 2.1 km, mutfak yok, puan 9,6, 55 €
 13. Lena Apartments | Potos, plaja 200 metre, merkeze 100 metre, mutfak var, puan 9.2, 40 €
 14. Ioanna’s House | Potos, plaja 100 metre, merkeze 100 metre, mutfak var, puan 9,5, 35 €

* Fiyatlar yaklaşık olup iki kişilik odada kişi başıdır

HANGİ BÖLGEDE, HANGİ OTELDE KALMALI?

Aşağıda size her bir yerleşim ile ilgili tanıtıcı bilgiler ve bu bölgede tavsiye ettiğimiz otelleri görebilirsiniz.

LIMENAS BÖLGESİ

Limeanas bölgesi 183 konaklama ünitesi ile Taşoz Adası’nın en turistik bölgesidir.

thassos Limenas, adanın en güzel yeri, hangi otelde kalmalı
Limenas’ın merkezi (Thassos Port)

Limenas nasıl bir yerdir?

Limenas (Thasou / Port of Thassos) – 3,300 nüfusu ile Limenas adanın merkezi ve en büyük yerleşimidir. Feribota Keramoti’den binmişseniz varacağınız liman burasıdır. Burada konaklama imkanları geniştir. Kıyı boyunca sıralanmış balık lokantaları keyiflidir. Adadaki en zengin alışveriş ve gece hayatı olanakları da Limenas’tadır. Fakat burası ada şartlarında büyük de olsa yine de küçük bir kasabadır. Liman olması sebebiyle de ekstra bir hareketliiği vardır. Arabanızla gelmişseniz Limenası merkez alarak her gün adanın farklı plaj ve köylerini gezebilirsiniz. Limenas yakınlarındaki çok güzel plajları, sağlık ve eğlence olanakları, market alışverişi, yeme içme çeşitliliği vb bakımından adanın en zengin yeridir. Limenas’ın çevresi dağlar, çam ormanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Şehrin içinde ve yakın çevresinde bir çok plaj vardır; Limanaki Plajı, Makryammos Plajı, Nisteri Plajı, Agios Vasileios Plajı, Tarsanas Plajı, Glyfada Plajı, Papalimani Plajı gibi..Bir çok kişiye göre Taşoz’un en güzel plajı sayılan Marble Beach (Mermer Plaj / Saliara Beach) ise Limenas’tan 6 km mesafededir. En sevilen plajlardan bir diğeri olan La Scala Beach ise Limenas’a 4 km mesafededir.

Limenas’ta kalınacak en iyi oteller ve apartlar

 • Hotel Aelia Villa (Oteli ve fiyatları gör) *** | Hotel Aelia Villa bize göre Limenas’ta kalınabilecek en uygun ve en güzel oteldir. Otelin memnuniyet oranının bu derece yüksek olmasının sebebi sessiz bir bölgede olması, merkeze yürüme mesafesinde olması ve şehrin plajına sadece 1 dakikalık yürüme mesafesinde olmasıdır.
 • Angelica Hotel (Oteli ve fiyatları gör) ** | Bu otel yıldız sayısından daha fazla konfor sunuyor. Plaja 3 dakika yürüme mesafesindedir. Kahvaltınızı Tasos limanı manzarasında yapabilirsiniz. Odaların çoğunda balkon, deniz manzarası ve hepsinde buzdolabı ile ücretsiz wifi vardır. Restoranlar, kafeler ve arkeoloji müzesi 5 dakika yürüme mesafesindedir.
 • Vicky Hotel (Oteli ve fiyatları gör) **; aradığınız lüksten ziyade, temizlik, konfor, samimiyet ve en ekonomik fiyat ise Vicky Hotel tam aradığınız gibi bir yer. Üstelik hem şehrin göbeğinde hem de sessiz bir sokakta. Burası Türk kahvaltısını da özlemeyeceğiniz bir otel.
 • Anthos Apartments (Oteli ve fiyatları gör); hem şehir merkezinde hem de yeşillikler içinde ve sessiz bir ortamda kalmak istiyorsanız bu alternatifi inceleyin. Anthos’un en önemli avantajı içinde kahve makinası da olan 22 m2 genişlikte mutfaklı stüdyo odaları ve diğer yerlere göre oldukça uygun olan fiyatı.

LİMENARİA BÖLGESİ

Limenaria 165 konaklama tesisi, otel, apartotel ve pansiyon ile Taşoz Adası’nın en turistik ikinci yerleşimidir.

Taşoz Limenaria'da hotel, apart daire, konaklama
Limenaria’nın merkezi

Limenaria nasıl bir yerdir?

Limenaria Taşoz’un güney batısında yer alan ikinci büyük yerleşimdir (nüfus 2,471). Adanın merkezi sayılan Limenas’a 38 km mesafededir. Limenaria’dan Halkidiki Yarımadasının 3 bacağından birinde yükselen Kutsal Athos Dağı‘nı görebilirsiniz. Limenaria adanın kuzeyine nazaran daha ılıman bir iklime sahip olduğundan Mayıs, Ekim ayları için daha idealdir. Limenaria leb-i derya yemek yiyeceğiniz balık lokantaları, barları, alışveriş olanakları ile bir tatilde ihtiyaç duyacağınız her şeye sahip bir yerdir. Limenarias’ın içinde ve çevresinde denize girebileceğiniz çakıllı ve kumlu bir çok güzel plaj vardır. En çok tercih edileni uzun ve kumluk bir plaj olan Stelakis Beach‘dir. Ayrıca Metalia Plajı muhteşem bir plaj olmasa da, şehrin içinde olma avantajına sahiptir. Yerleşim içindeki diğer bir plaj ise batı sahilindeki 2 km uzunluktaki plajdır. Taşoz’un en güzel plajları arasında sayılan Trypiti Beach ve Pefkari Beach ise Limenaria’ya sadece 2,5 ve 3 km mesafededir. Limenaria’nın bir avantajı da barları ve gece yaşamı ile öne çıkan Potos Köyü‘ne sadece 3 km mesafede olmasıdır. Ayrıca Roso Gremos Beach  ile ünlü Psili Amos Beach Limenaria’ya 6 ve 8 km mesafededirler.

Limenaria’da kalınacak en iyi oteller ve apartlar

 • Anasa Thalassas Hotel (Oteli ve fiyatları gör); Limenaria’nın eski şehrinde kurulmuş olan bu şık otel Metalia Plajı’na bir kaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Ücretsiz wifi, balkonlu, küçük mutfaklı, deniz manzaralı ve Athos Dağı manzaralı odaları vardır.
 • Neorion Hotel (Oteli ve fiyatları gör); eğer aradığınız yıldız sayısı ve lüks bir yer değilse Neorion, Limenarias’ta bize göre en ekonomik ve en güzel yer, Booking.com’dan aldığı 9.7’lik puan da bunun bir göstergesi. Odalar ve daireler 27 m2 ile 55 m2 arasında değişiyor. Hem uygun fiyatlı olması, hem güzel bir bina içinde ve merkezde yer alması, tam teşekküllü mutfağı, plajlara yakınlığı, temizliği ve göze hoş gelen sade dekorasyonu ile yer bulabilirseniz burayı kaçırmayın.
 • Petra Natura (Oteli ve fiyatları gör); stüdyo veya daire şeklinde ve mutfaklı üniteleri olan Petro Natura, orman içinde sessiz ve kafa dinlemelik bir yer olmasının yanında Limenaria’nın merkezine de kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Burası yeni ve modern bir tesis olup havuzu da vardır. Deniz sevenler için ise Metalia Plajı sadece bir kaç dakika yürüme mesafesindedir.
 • Studios Apartments Irini (Oteli ve fiyatları gör); zevkle ve yumuşak renklerle döşenmiş bu tertemiz ve modern tesis tamamen mutfaklı apartlardan oluşuyor. 4000 m2lik geniş bir bahçe içindeki tesis akşamlarını oldukça hareketli yaşayan Limenas’tan 42 km, Limenaria’dan 4 km mesafedeki Potos Köyü’nde bulunuyor.

Thassos Adası’nda kalınacak diğer yerler

SKALA POTAMIAS ve POTAMIA KÖYÜ

1,400 nüfuslu Potamia, adanın doğusunda, Limenas’a 10 km mesafede, Ipsario Dağı‘nın eteklerinde kurulmuş, yeşillikler içinde, güzel ve sakin bir dağ köyüdür. Potamia’nın sahil yerleşimi yani limanı da Skala Potamias‘dır. İki yerleşim arasında 3 km mesafe vardır. Skala Potamia’nın önündeki plaj Chrisi Akti‘dir ve hemen derinleşmediği için bir çok çocuklu aile burayı tercih eder. Burası özellikle denizi ve lokanta, taverna çeşitliliği sebebiyle de tercih edilir. Barları ve çocuklar için küçük bir lunaparkı da vardır. Kafa dinlemek isteyenler sessiz mekanlar ve köşeler de bulabilirler. Ayrıca doktor, eczane rent a car ve toplu taşıma imkanları vardır. Skala Potamias’da 141 adet ve Potamia’da 13 adet turistik otel, apart, pansiyon mevcuttur.

Skala Potamia'da en güzel en ucuz otel apart
Skala Potamia plajı ve otelleri
Potamia’daki en iyi oteller ve apartlar

PRİNOS ve SKALA PRINOU

Adanın kuzeybatı sahillerindedir. Nüfusu 1,211 olan yeşillikler içinde bir dağ köyü olan Prinos‘un sahil yerleşimi Skala Prinou‘dur ve Kavala’dan kalkan feribotlar yolcusunu burada indirir. Yakın çevresinde bir çok güzel plaj, beach club, otel ve alışveriş olanakları vardır. Yakın çevredeki plajlardan bazıları şunlardır; Platana Plajı, Afrodit Plajı ve Arriba Plajı.  Limenas’a 17, Limenaria’ya 23 km mesafededir. Bu bölgede fiyatlar diğer bölgelere göre daha ekonomiktir.

Prinos’taki en iyi oteller ve apartlar

Nerede Kalınır; POTOS

Nüfus 815. Gece hayatı sebebi ile gençlerin en çok tercih ettiği yer Potos’tur. Adanın güneyindeki bu köy Limenas’a 40 km mesafedededir ve aslında Theologos Köyü‘nün liman yerleşimidir. Adanın en güzel plajlarından bazıları Potos’un yakın çevresindedir. Bunlar arasında Agios Antonios, Rossogremos, Psili Ammos ve ünlü Pefkari Plajı‘nı sayabiliriz. Potos’da bir çoğu güzel ve kaliteli olan 111 adet turistik otel, apartotel ve pansiyon bulunur.

Taşoz Potos'ta en iyi otel hangisi
Potos’ta kalınacak otel ve apartlar
Potos’taki en iyi oteller ve apartlar

PANAGIA KÖYÜ

Nüfus 725. Limenas’a 8 km uzaklıkta, orta büyüklükte bir dağ köyüdür. 1800’lerde adanın başkenti de olmuş bu güzel köyde 8-10 tane küçük kilise var.

Panagia’daki en iyi oteller, apartlar

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

This post is also available in: English Deutsch Italiano Magyar Română Български српски

Leave a Comment