Norveç’in En Güzel Fiyortları

Last Updated on 25 July 2022 by TT

Norveç’in en güzel fiyortları hangileridir? Norveç’in İskandinavya’da en güzel doğaya sahip ülke olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz; dünyanın en uzun fiyortları, büyüklü küçüklü binlerce göl, dünyanın en lezzetli somonlarının yaşadığı sayısız ırmak, muhteşem şelaleler, sarp kayalık dağlar, geniş alanları kaplayan buzullar… Norveç’in mütevazi, renkli, ahşap kulübeleri ile bir araya gelince dünyanın en özenilen ülkelerinden birisi ortaya çıkarıyor. Doğaya gözleri gibi bakan, rant nedir bilmeyen Norveç insanın faktörünü de unutmamalıyız. Norveç’te doğa koruma bilinci o derece yüksektir ki, Norveç, Kyoto kriterlerini fazlasıyla karşılamasına rağmen karbon salınımını daha da düşürmek için için üstün çaba göstermektedir. Gösterişten uzak, sade hayatlar yaşayan Norveçliler ekonomik anlamda Avrupa’nın en zengin üç toplumundan biridir.

Norveç’in En Güzel Fiyordları

Norveç’e yapacağınız bir seyahatte aşağıdaki fiyorlardan en az üç tanesini görmeniz tavsiye olunur. Doğa güzelliği sıralamasına göre en etkileyici olan fiyordlar aşağıdaki şekildedir. Bu fiyordların bazılarının kendisi çok etkileyici iken bazılarının ise çevresindeki doğa daha etkileyicidir.

 1. Geirangerfjord; Norveç’in en güzel fiyordu olarak bilinir, ünlü Yedi Kızkardeşler Şelalesi buradadır.
 2. Sognefjord ve Flam; Norveç’in en büyük ve uzun fiyordudur, tam 205 km. Flam ise bu fiyordun uç çatallarından birinde kurulmuş küçük bir köydür. Dünyanın en dik demiryolu buradadır ve turistik Flamsbana treni buradadan kalkar.
 3. Naeroyfjord; Sognefjord’un bir koludur, ismi “Kibritçöpü Fiyordu” anlamına gelir, isminden anlayacağınız gibi Norveç’in en dar fiyordudur.
 4. Aurlendsfjord; Sognefjord’un 29 km’lik bir koludur. Dünyanın en uzun tüneli Laerdel Tüneli (24,5 km) buradadır.
 5. Nordfjorden / Olden; Norveç’in en büyük buzulu Jostedalsbreen‘e Olden Köyü’nden de ulaşabilirsiniz.
 6. Andalsnes; Norveç’in en güzel kayalık dağ manzaraları ve en güzel tren yolculuğu olan Rauma treni için ziyaret edilir. Ayrıca Norveç’in en lezzetli çilekleri burada yetişir.
 7. Lysefjorden; Norveç’in üçüncü büyük kenti olan Stavanger’den binilen tekne turları ile gezilebilir. Dünyaca ünlü Pulpitrock ve Kjerag buradadır.

EN GÜZEL NORVEÇ FİYORTLARI RESİMLERİ

Aşağıdaki resimler 2012-2019 yılları arasında çekilmiştir.

Norveçte konaklama tavsiyesi;  Oslo, Bergen, Stavanger, Tromso, Trondheim, Sognefjord, Olden,  Flam, Geiranger,  Andalsnes    

 • Norveç’in En Güzel Fiyortları
 • En güzel Norveç fiyordları resimleri

1 thoughts on “Norveç’in En Güzel Fiyortları”

 1. Merhaba 26 mayıs -28 Mayıs arası iki günlüğüne oslo da olucaz iki kişi, bizi gezdirecek, en önemli lokasyanları bilecek az zamanda çok işler başartabilecek bir rehbere ihtiyacımız olacak fiyat alabilir miyim 26 Mayıs öğleden sonra orda oluyoruz, pazar öğleden sonra da geri dönüyoruz
  Bu hususta yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Reply

Leave a Comment