Kalimnos Adası’na Nasıl Gidilir?

Kalimnos Adası’na Nasıl Gidilir; Türkçe’de Kilimli olarak bilinen Yunanisan’ın Oniki Adaları‘na ait olan Kalimnos Adası, Türkiye’ye yakın, Bodrum’dan ulaşması kolay olan büyükçe bir adadır. Kalimos Adası’na gitmek feribot saatleri ile fiyatlarını buradan görebilirsiniz. Kos ve Leros Adaları’nın arasında kalan Kalimnos Bodrum’a 14 deniz mili uzaklıktadır. Kos Adası’na 7 mil, Leros’a ise çok çok yakındır ( 1 mil). Henüz turist yığınlarından bir nebze kendini kurtarabilmiş olan Kalymnos dağlık ve kayalık yapısı ile yıllardır kaya tırmanışçılarının sevdiği bir destinasyondur.

Kalimnos artık denizlerde gittikçe azalan deniz süngerleri ile ünlüdür. Adanın merkezi olan Pothia‘da deniz süngeri satılan pek çok dükkan göreceksiniz. Eğer Kos, Mikonos gibi yoğun turist çeken yerlerden ziyade daha bakir fakat her türlü konforu da bulabileceğiniz, kafa dinleyecek bir Yunan Adası arıyorsanız Kalimnos sizin için uygun bir seçenek.

Kalimnos Adası’na Nasıl Gidilir?

Kalimnos Adası’na ulaşmanın en kolay yolu Bodrum’dan kalkan feribot veya katamaranlara binmenizdir. Bodrum’dan bir kaç feribot firması Kalimnos için sefer düzenlemektedir. Bu firmalar Bodrum Feribot İşletmeciliği, Ertürk Lines ve Yeşil Marmaris‘tir. Bodrum’dan kalkan feribotların birçoğu önce Kos Adası’na sonrasında Kalimnos’a gitmektedir.

bodrum kalimnos feribot seferleri

Bodrum’da Feribotlar Nereden Kalkar?

Feribot ve hidrofiller Bodrum Yarımadası’nda 3 farklı yerden kalkabilmektedir. Biletinizi alırken feribotun tam olarak nereden kalktığından emin olmanız önerilir. Feribot kalkış yerleri;

  • Bodrum’un merkezinde, Bodrum Kalesi yakınındaki liman
  • Bodrum merkeze 2 km (yarım saat yürüme) mesafesindeki Cruise Port
  • Turgutreis Beldesi (Bodrum merkeze 20 km)

Kalimnos’a Kaç Saat’te Gidilir?

En hızlı ulaşım yolu Turgutreis’ten kalkan hidrofillerdir, bu hidrofillerle Kalimnos’a 25 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Diğer opsiyonlar ise Turgutreis’ten normal feribotla 45 dakikada, Bodrum’un merkezinden ise 75 dakikada Kalimnos’un merkez limanı olan Pothia’da olabilirsiniz. Güncel sefer günleri, saatleri ve bilet fiyatları için yukarıda belirtilen firmaların web sitelerine bakabilirsiniz.

Kalimnos Feribot Bilet Fiyatları

Kalimnos’a feribot veya hidrofil fiyatları, tek gidiş, aynı gün gidiş-dönüş, farklı günde gidiş-dönüş ve dönüşü açık olmak üzere değişkenlik gösteriyor. Fiyatlar tüm feribot firmalarında birbirine yakın düzeyde. 2018 başındaki afişe bilet fiyatları ortalama şu şekildedir;

Bodrum’dan

  • Yetişkin – Tek Gidiş 20 €
  • Yetişkin – Aynı Gün Gidiş Dönüş 24 €
  • Yetişkin – Farklı Gün Gidiş Dönüş 36 €
  • Dünüşü Açık olan Gidiş-Dönüş – 36 €

Turgutreis’ten

  • Yetişkin – Tek Gidiş 25 €
  • Yetişkin – Aynı Gün Gidiş Dönüş 32 €
  • Yetişkin – Farklı Gün Gidiş Dönüş 45 €

Çocuk fiyatları ise firmalara göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama % 50 indirimlidir. 

Kalimnos’a Gitmek İçin Vize Gerekiyor mu?

Yeşil pasaport sahipleri için Yunanistan’a ve Kalimnos’a gitmek için vize gerekmiyor. Fakat normal pasaportluların günübirlik dahi gidilecek olsa Şengen Vizesi alması gerekmektedir. Yaz aylarında “her sene özel karar alınarak” uygulanan “Kapıda Vize” uygulaması maalesef Kalimnos Adası için geçerli değildir.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x