La Sagrada Familia Bileti

Last Updated on 12 February 2021 by TT

La Sagrada Familia Bileti

La Sagrada Familia Kilisesi (Bilet Satış) (Basilica i Temple Expiatori de la Sagrada Familia) / Adres: Carrer de la Marina, l’Eixample Bölgesi, Barcelona. Metro İle Ulaşım; La Sagrada Familia Metro Durağı (L2, L5 Hatları). Otobüsle Ulaşım; 19, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20, B24. Ziyaret Günleri ve Saatleri (2020); Nisan-Eylül arası 09:-20.00, Mart 09:00-19:00, Kasım-Şubat 09:00-18:00, Ekim 09:00-19:00. Yarım Gün Açık Olan Tarihler; 25.12, 26.12, 01.01 ve 06.01 tarihlerinde 09:00-14:00 arası. La Sagrada Familia bileti için bilgiler aşağıdadır.

La Sagrada Familia Bileti Nereden ve Nasıl Alınır?

9 kişiye kadar olan münferit ziyaretçiler için La Sagrada Familia bileti kilisenin Passion (Çile Cephesi) Cephesi’nde yer alan bilet gişelerinde satılmaktadır. Fakat genellikle burada çok uzun bilet kuyruğu olmaktadır. Kiliseye sıra beklemeden girmek isterseniz biletinizi buradan almanız tavsiye olunur.

la sagrada familia kilisesi bilet sırası
La Sagrada Familia Kilisesi bilet sırası

La Sagrada Familia Kilisesi’nin İçi Görülmeli mi?

Kısaca ifade etmek gerekirse şehrin en önemli simgesi olan La Sagrada Familia Bazilikası’nın içini mutlaka görmek gerekir. Kilisenin içi Gaudi’nin çizimleri doğrultusunda tasarlanmış, modernist bir anlayışla, ihtişamlı bir şekilde inşaa edilmiştir. Bu tasarım doğaya atıfta bulunmakla birlikte aynı zamanda klasik Katalan Gotik sanatının bir yansımasıdır. İçeride Gaudi’nin mezar odası (crypt) ve Gaudi’nin modernist bir tarzda tasarladığı kanopi de ilginizi çekebilir. Bu arada, içeriden asansörle kulelere de çıkabilirsiniz.

la sagrada familia'nın içini görmek gerekir mi?
La Sagrada Familia Kilisesi’nin iç tasarımı

Gaudi ve La Sagrada Familia’nın Tarihi

Barcelona’da, hatta İspanya’da en etkileyici bir tek yapı seçmek gerekirse bu yapı Antoni Gaudi’nin en önemli eseri olan La Sagrada Familia Kilisesi olacaktır. La Sagrada Familia Barselona’nın en ünlü simgesidir. Bu yapı aynı zamanda Modernisme (Katalan Art Nouveu) sanatının en büyük üstadı olan Gaudi’nin (1852-1926) başyapıtıdır. 1883’te başlayıp, Gaudi’nin 1926 yılındaki trajik biçimde ölümüyle yarım kalmış olan bu muhteşem yapının inşaası hala devam etmektedir. Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra zengin bir çevre edinen Gaudi kısa sürede paraya ve üne kavuşmuş, burjuva hayatı yaşamaya başlamıştı. Fakat 1883 yılında kendisine gelen bir proje Gaudi’nin bu renkli hayatını kökten değiştirmiştir. Hz Yusuf ve Ailesi adına kurulmuş olan bir vakıf kendisinden tüm dünyanın imreneceği bir kilise projesi hazırlamasını istedi. Gaudi işi kabul ederek kısa sürede çalışmalara başladı. Hz İsa ve Hz Meryem adına yüklendiği bu görev Gaudi’nin çocukluğundaki koyu katolik köklerine dönmesi için bir sebep oldu. Bir süre sonra diğer işlerini de bırakarak kendini tamamen kilisenin tasarımına ve inşaasına adadı. Eski burjuva hayatından koparak, azla yetindi, pejmürde kıyafetler içerisinde durup dinlenmeden çalıştı. Gaudi, bu kilise için çalıştığı 46 yılın 16 yılında kilise inşaatında yaşamıştır. Bu süreç içerisinde La Sagrada Familia’nın ilk ve en eski cephesi olan Kutsal Doğum Cephesi’ni (Nativity Façade) kendi elleri ile adeta doğaçlama biçimde tasarlamış ve ölmeden önce büyük kısmını tamamlamıştır.

gaudi'nin hayatı ve la sagrada familia kilisesi'nin tarihi ve mimarisi
Kutsal Doğum Cephesi (Nativity Façade)

This post is also available in: English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Русский

Leave a Comment