Barcelona’da, İspanya’da Ne İçilir?

Last Updated on 5 February 2024 by TT

İspanya’da Ne İçilir?

İspanya’da içecek kültürü o kadar zengindir ki İspanya’da ne içilir değil ne içilmez diye sormak gerekir. Şarap, köpüklü şarap (cava), sangria ve bira Barcelona’da ve Katalonya’da ve hatta İspanya’nın başka yerlerinde de en çok tüketilen alkollü içkilerdir. İspanya’da çay kültürü yoktur, iyi kalite poşet çayı ancak özel kafe ve restaurantlarda bulabilirsiniz. Çünkü sıradan yerlerde çay servisinde, ağır tadı olan çeşme suyu kullanılabilir. Kahve olarak büyük çoğunlukla espresso türevleri tercih edilir. Filtre kahve bulmanız zor, Türk Kahvesi ise neredeyse imkansızdır. Ancak belki şehirdeki bir iki Türk lokantasında bulabilirsiniz.

 • Şarap; Katalan Şarap Enstitüsü (INCAVI) yetkilendrilmiş 11 farklı şarapçılık bölgesi vardır. Bunların içinde en iyi kırmızı ve beyaz şaraplar Penedes’ten ve Tarragona’nın batısındaki Priorat bölgesinden çıkar.
 • Moscatell şarabı; Emporda bölgesinin muskat üzümünden yapılan bu tatlı beyaz şarap diğer muskat şaraplarından daha kıvamlıdır. Yemek öncesi değil yemekle birlikte veya yemek sonrası içilir.
 • Cava; soğuk içilen bu köpüklü beyaz ve pembe şarap şampaya ile aynı yöntemle üretilir. Üretimde “macabeo, xarel-lo, parellada” gibi yöreye özgü üzümler kullanılır. Fiyatları genellikle makul olmasına rağmen sertlik derecesi arttıkça fiyatı yükselir.
  En sert; “brut de brut ve brut nature”, sert; “brut ve sec”, tatlı: “semiseco ve dulce”
 • Sangria; İspanya’ya has şarapan yapılan bir pançtır. Sıcak yaz günlerinin gün boyu içilen en popüler içeceklerindendir. Evde yapılabildiği gibi hazır olanları marketlerde satılır.
 • Horchata; Valencia’ya has bu içecek yer bademi, susam tohumu, pirinç, şeker ve su karışımı ile yapılır. Soğuk olarak ve genelde tatlı br çörekle birlikte tüketilir.
  Barselona, sangria içkisi, barcelona, spanish sangria wine drink
 • Bira; Katalan biraları Estrella Damm ve Moritz’dir. İspanya’nın diğer biraları “Endülüs’e ait Cruzcampo ve Alhambra ile milli İspanyol birası Mahou” da denemeye değerdir.
 • Clara; daha çok bayanla tarafından sevilir, yarı bira yarı limonlu seven-up veya fanta karışımıdır.
 • Tinto de Verano; buzlu kırmızı şarap ve limonata karışımı
 • Calimocho; Kırmızı şarap-kola karışımı
 • Rebujito; Endülüs’te türemiş beyaz şarap veya sherry ile gazoz karışımı
 • Cremat; havaneres gecelerine özel hazırlanan romlu kahve.
 • Cafe con leche; Sütlü kahve
 • Cafe solo; espresso
 • Cafe cortado; süt ilaveli espresso
 • Te negra / te clasico; siyah çay
 • Cacaolat; popüler bir milk-shake markası

En İyi İspanyol Şarapları

Şarap Adı Üretici Bölge Tür Yıl
La Rioja Alta Gran Reserva 890 La Rioja Alta S.A. Rioja D.O. Ca. Gran Reserva 2005
Enoteca Gramona Gramona Vinos Espumosos Brut Nature 2004
Conde de Aldama “Bota No” Amontillado Bodegas Yuste Jerez – Manzanilla Sanlúcar de Barrameda D.O. Amontillado
Pazo Señorans Selección de Añada Pazo de Señorans Rías Baixas D.O. 2011
Peñas Aladas Gran Reserva Dominio del Águila Ribera del Duero D.O. Gran Reserva 2014
Arzuaga Albillo Bodegas Arzuaga Navarro Ribera del Duero D.O. 2008
Dominio do Bibei Dominio do Bibei Ribeira Sacra D.O.
Conde de Aldama “Bota No” Amontillado Bodegas Yuste (Tekrar) Jerez – Manzanilla Sanlúcar de Barrameda D.O. Amontillado
Lapena Dominio do Bibei Ribeira Sacra D.O. 2018
Viña El Pisón Viña El Pisón Vino de Mesa 2019
Pingus Dominio de Pingus S.L. Ribera del Duero D.O. 2019
Canta la Perdiz Dominio del Águila Ribera del Duero D.O. 2016

4 thoughts on “Barcelona’da, İspanya’da Ne İçilir?”

 1. Bir kac ekleme yapmak istedim yaziniza: Turk Kahvesi Poble espanyol un icinde plaza mayor meydaninda Abrelatas adli kafeda bulunmaktadir. Clara limonlu seven up degil, fanta liminla yapilmaktadir. Ispanyol iyi biralarina ilave Moritz iyi bir lager biradir. San miguel katalan birasi degildir. Moritz katalan birasidir. Saygilarimla. 🙂

  Reply
  • Burak Bey Poble Espanyol’daki Türk kahvesi yapan yer, sanırım girişte sağdaki yeri diyorsunuz, her gelişimde kapalı idi. Clara bira ile limonlu soda veya limonlu seven up ya da fantanın karışımıdır, illa fanta ile karıştırılması gerekmez. San Miguel Katalonya’da çok tüketilse de doğrusunuz Katalan birası değildir, düzeltiyoruz teşekkürler.

   Reply
  • Burak Bey Poble Espanyol’daki Türk kahvesi yapan yer, sanırım girişte sağdaki yeri diyorsunuz, her gelişimde kapalı idi. Clara bira ile limonlu soda veya limonlu seven up ya da fantanın karışımıdır, illa fanta ile karıştırılması gerekmez. San Miguel Katalonya’da çok tüketilse de doğrusunuz Katalan birası değildir, düzeltiyoruz teşekkürler.

   Reply
   • merhabalar, o mekan sabah 11 de aciyor, kisin da 10 da. ispanyada limonlu seven up yok, gazli limonlu icecek diyebiliriz, farkli bir suru marka var evet sadece fanta marka olmasi gerekmez haklisiniz. Bir Bar isletmecisi olarak duzeltmeleri yapmistim. 🙂 Moritz de estrella damn dan eskidir. tesekkurler.

    Reply

Leave a Comment