Cenova’da Gezilecek Yerler

Last Updated on 22 March 2023 by TT

Cenova’da Gezilecek Yerler

Cenova’da gezilecek yerler; Cenova İtalya’nın 20 özerk idari bölgesinden biri olan Ligurya‘nın başkenti’dir. 890.000 il nüfusu ile aynı zamanda Ligurya’nın en büyük kentidir. Yaklaşık 1.500.000 nüfusu olan Ligurya’nın diğer 3 ili ise Savona, La Spezia ve İmperia‘dır.

Cenova konum olarak İtalya’nın en zengin ve sanayisi en gelişkin bölgesi olan Kuzey İtalya’nın batı sahillerindedir. Sadece 5400 km2‘lik yüzölçümü olan Ligurya Bölgesi Fransa sınırından başlayıp dar bir şerit halinde sahil boyunca uzanır.

Cenova az nüfusuna rağmen İtalya’nın 6. büyük kentidir ve aynı zamanda ekonomi ve tarih açısından İtalya’da önemli bir yere sahiptir. Önemi hakkında kısa kısa bilgiler vermek gerekir ise, Cenevizliler Ortaçağ’da kurdukları ticaret kolonileri ile Akdeniz ile Karadeniz arasında büyük ticaret potansiyeli yakalayarak zengin olmuşlardır. Dünyanın ilk bankası Cenova’da kurulmuş, Amerika kıtasını keşfeden Cristof Colomb burada yaşamıştır. Son derece denizci bir millet olan Cenevizliler Andrea Doria ile Osmanlı’ya karşı Haçlı ordularını kumanda etmiştir.

Cenova’da gezilecek önemli yerler

Liman ile şehri çevreleyen dağların arasına sıkışmış olan Cenova uzun bir şerit halindedir.  30 km boyunca yılan gibi kıvrılarak sahil boyuna yayılmıştır. İlk kuruluşu 2600 yıl öncesine dayanan bu çek eski ve tarihi şehrin merkezi limandan başlar ve bir kaç yüz metre yukarıdaki Piazza Ferrari‘ye dek uzanır. Şehrin tarihi merkezi bu alanda ve yakın çevresindedir. Sıkışık bir alanda kurulması sebebi ile Cenova gezilmesi kolay bir şehirdir. Cenova’da, çok eski bakımsız binalardan, bazıları Unesco Dünya Mirası Listesi’ne giren sayısız saraylara dek her bir köşe başında sizi hayran bırakacak bir tarih ve mimari şölen bekliyor. Her ne kadar şehir çok geniş bir alana yayılmasa da gezilecek yerleri keşfedebilmek için harita üzerinde çalışmanız, bazı yokuşlu ve arnavut kaldırımlı yollara hazırlıklı olmalısınız.

cenova gezilecek yerler
Cenova Limanı “Porto Antico”

1- Porto Antico (Eski Liman)

Liman bölgesi Cenova’nın en eski ve en canlı bölgesidir. Tarihi liman bölgesi ortaçağda şehri koruyan surlar ile çevrili idi ve surlar deniz kenarına dek iniyor idi. Bugün limana indiğinizde bu surların bazı şehre giriş kapılarını görebilirsiniz fakat dolgu çalışmaları sebebi ile denizden oldukça uzaklaşmış olduklarını göreceksiniz. Limandan içeride göreceğiniz kemeraltı (porticos) bölgesi tam denizin üzerinde idi ve her bir kemerin altına bir gemi demirlerdi. Günümüzde biraz da bakımsız olan bu kemeraltı bölgesi küçük dükkan ve lokantalarla doludur. Kemeraltı bölgesinin arka sokaklarındaki çok dar tarihi sokaklar “caruggi” olarak adlandırılır ve Cenova’nın ilk kurulan, en eski sokaklarıdır. Bugün bu sokaklar gece saatlerinde hayat kadınlarının dolaştığı, çok da güvenli olmayan bir bölgedir.

Eski Liman’da ilginizi çekecek dört farklı gezilecek yer var.

  1. Il Galione Korsan Gemisi; Roman Polanski‘nin Neptune filmi için yapmış olduğu kalyonu gezebilirsiniz (ücretlidir)
  2. Cenova Akvaryumu; bir zamanlar Avrupa’nın önemli akvaryumlarından biri olan Cenova Akvaryumu eskisi kadar cazip değildir (ücretli).
  3. Galata Deniz Müzesi; adını Cenevizlilerin İstanbul’da kurduğu Galata Ticaret Kolonisi’nden alan bir müze (ücretli)
  4. Il Bigo; ticari gemilerin vinçlerinden esinlenerek yapılmış devasa bir vinç anıtı. Temeli denizdedir. Asansörüne binerek limanı yüksekten görebilirsiniz (biniş ücretlidir).

cenova gezi rehberiFerrari Meydanı

2- Ferrari Meydanı / Piazza Ferrari

Şehrin en büyük ve merkezi meydanıdır. Ortasında büyük bir havuz bulunur. Bu havuz 19. YY’da Cenovalı zengin işadamı Rafaello Ferrari tarafından inşaa edilerek şehre hediye edilmiştir. Meydanın üzerindeki önemli binalardan bazıları, Borsa Binası “Nuovo Borsa” ve arkasında PTT binası, Dükler Sarayı ve Teatro Carlo Felice Opera Binası’dır. Bu opera binası II. Dünya Savaşı’nda bombalandığı için 90’lı yıllarda aslına sadık kalınarak tekrar inşaa edilmiştir. Tepesindeki atlı heykel İtalya’nın milli kahramanı Guiseppe Garibaldi’ye aittir.

3- Cristof Colomb’un Evi

Dante Meydanı‘nda bulunan ve Piazza Ferrari’ye yürüme mesafesindeki bu küçük ve eski evin Cristof Colomb’un yaşadığı ev olduğu iddia edilmektedir. Rivayete göre Colomb çocukluk yıllarında ailesi ile surdışındaki bu evde yaşamıştır. Colomb’un babası alt katta tekstil atölyesi işletirken aile üst katta yaşıyordu. Binanın yanında Saint Andrea Manastırı‘nın kalıntıları da ilginizi çekebilir. Bu manastır buraya başka yerden taşınarak getirilmiştir. Manastırın az ilerisinde ise şehri çevreleyen ortaçağ surlarının kale kapılarından biri olan Porta Soprano‘dan eski şehrin içine girebilirsiniz.

4- Saint Lorenzo Katedrali

İlk inşaası 5. YY‘a dek uzanan bu çok eski katedralin bazı kısımları 11. YY bazı kısımları da 20. YY‘lardan kalmadır. Katedral, Cenova’nın koruyucu azizi olarak kabul edilen Aziz Lorenzo‘ya adanmıştır. Fakir ve güçsüzlerin yardımcısı, kilise eşyalarının sorumlusu olan Aziz Lorenzo Roma İmparatoru Valerian tarafından hıristiyan olduğu için ızgara üzerinde yakılarak öldürülmüştür. Aziz Lorenzo yanarken gülerek söylediği “bu tarafım bişti bir de diğer tarafımı çevirin” sözleri ile ünlenmiştir. Bu yüzden aynı zamanda aşçıların azizi olarak bilinir.

5- Via XX Settembre (20 Eylül Caddesi)

Cadde adını Roma’nın İtalya’nın başkent olduğu tarihten almıştır. Bu cadde şehrin en büyük, en önemli ve en güzel caddesidir. Cadde üzerinde anıtsal değerde binalar sıralanmıştır. Üzerinde şehrin en şık mağazaları, kafeler ve bilumum alışveriş olanakları mevcuttur. Cadde şehrin iki önemli meydanı olan Piazza della Vittoria ile Piazza Ferrari‘yi birbirine bağlar. 20 Eylül Caddesi aslında iki tepenin arasındaki bir vadinin ortasına kurulmuştur. Caddenin ortasında göreceğiniz Ponte Monumentale, bu iki tepeyi birbirine bağlar

6- Annunziata Meydanı (Piazza Annunziata)

Eski limanın kenarından surların dışından doğru çıkan yolu takip ettiğinizde Anunziata Meydanı’na (Piazza Anunziata) geleceksiniz. Bu Meydan’da Cenova’nın en güzel kiliselerinden biri olan Basilica Santissima Anunziata‘yı ziyaret edebilirsiniz. 16. YY’dan kalma, Hz Meryem’e adanmış olan bu surdışı kilisesinin ön cephesi 19. YY’dan kalma ve neo-klasik tarzdadır.

Meydan’da Cenova’nın en yüksek tepesi olan Castelleto’ya çıkan bir de füniküler vardır. Castelleto, yürüyerek çıkamayacağınız uzaklıkta olup, şehri panaromik olarak göreceğiniz en güzel noktadır.

7- Castelleto Tepesi

Burası Cenova’yı 180 derece panoramik olarak görebileceğiniz en yüksek gözlem platformudur. Eskiden burada 10. YY’dan kalma küçük bir kale bulunduğu için tepeye “küçük kale” anlamına gelen “castelleto” adı verilmiştir. Kaleye Piazza Annunzita Meydanı’ndan bineceğiniz füniküler ile de çıkabilirsiniz.

8- La Lanterna 

Castelleto Tepesi’nden de görebileceğiniz bu tarihi deniz feneri 1543’te inşaa edilmiştir. Kaidesiyle 117 metre yükseklikte olup İtalya’nın en yüksek tarihi deniz feneridir. 46 Km uzaktan ışığı görünen fenerin ışıkçılarından biri de Cristof Colomb’un amcası idi.

9- Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Ferrari Meydanı üzerindeki bu tarihi yapı yüksek kulesi ve kulesinde dalgalanan Cenova bayrağı ile dikkat çeker. Bayrak beyaz üzerine kırmızı bir Aziz George haçıdır. 1251-1777 arasında Cenova Dükleri’nin Sarayı olarak kullanılmıştır. Kulesi tarihte zindan olarak kullanılmıştır. 2001 yılındaki G-8 Zirvesi burada yapılmıştır.

10- Piazza Corvetto

Cenovalı ünlü politikacı Luigi Corvetto‘nun adını taşıyan bu büyük meydan tarihi merkezin dışındadır. Meydan’ın ortasında Birleşik İtalya’nın ilk kralı olan II. Victor Emanuelle‘in anıtı vardır. Meydanın bir kenarında Palazza della Prefettura (Eyalet Yönetim Binası) ile şehrin en büyük parklarından olan Aquasol Parkı görülebilir. Meydanın diğer bir tarafında bir heykel daha vardır. Bu da 19. YY’da monarşiye karşı çıkmış olan vatansever ve devrimci halk adamı Guiseppe Manzini‘ye aittir. Piazza Ferrari’den Piazza Corvetto’ya yürüyerek gitmek için Via Roma Caddesi‘ne girmeniz gerekiyor.

11- Piazza de la Vittoria

Corvetto Meydanı’ndan biraz daha dışarıya uzaklaştığınızda şehrin diğer büyük ve güzel meydanlarından birini göreceksiniz. “Zafer Meydanı” anlamına gelen bu modernist meydanın bir tarafında büyük besteci Verdi’ye adanmış bir park, diğer tarafında ise Cristof Colomb’a adanmış Caravel adınıtı vardır. Bu anıt, çiçeklerden oluşturulmuş 3 kaaravel ile süslenmiştir. Bu karaveller Colomb’un Amerika Kıtasını keşfe çıktığı La Nina, La Pinta ve Santa Maria kalyonlarını simgeler.

Meydanın ortasında ise İtalya’nın 1. Dünya Savaşı’ndan çıkışını simgeleyen Zafer Takı (Arco de Vittoria) vardır.

Bu meydandan başlayan “Via XX Settembre Caddesi” Piazza Ferrari’ye dek uzanır.

12- Via Garibaldi (Strada Nuovo)

250 metre uzunlukta ve 7.5 metre genişlikteki Via Garibaldi Cenova’nın en ihtişamlı saray binalarının olduğu caddesidir. Cadde bütün hali ile Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Diğer bir adı Strada Nuovo (Yeni Cadde) olan cadde 1550 yılında inşaa edilmiştir. 14 binadan oluşan yapıların çoğu 16. ve 17. YY’larda inşaa edilmiştir. Zamanının en zengin ailelerinin yaşadığı binalar bugün farklı amaçlarla (belediye binası, banka merkezleri, ofisler, müze vs) kullanılır. Trafiğe kapalı olan cadde üzerindeki sarayların arasındaki en önemli olanlar Palazzo Rosso (Kırmızı Saray)’dur. 17. YY aristokrat bir aileye ait olan saray binası müzedir ve içinde Dürer, Van Dyke gibi ünlü ressamların eserleri vardır.

Leave a Comment