Barcelona

Last Updated on 9 February 2017 by TT

Bu gezi rehberinde İspanya’ya ve Barselona’ya gideceklerin seyahatleri sırasında İspanya’da ihtiyaç duyacağı seyahat bilgileri detaylı ve doğru bir biçimde verilmeye çalışılmıştır.

İspanyol, Katalan ve Barselona tarihi, şehir kültürü ile ilgili verilen bilgilerin pek çok Türkçe kaynaklı rehber sitelerde görüldüğü üzere sıradan, yüzeysel ve yanlış bilgiler olamaması, zengin bir içeriğe sahip olması için özen gösterilmiştir.

Barcelona turları

Bu gezi rehberini kullanarak Barselona’yı gezeceklerin İspanya’yı, Katalonya’yı ve Barselona’yı gezerken rehberde verilen; kişisel güvenlik, yeme içme kültürü, en iyi restaurantlar, tapas barlar, ulaşım, metro saatleri, metro haritası, gece otobüsü, gece hayatı, çevre gezileri, turlar ve gezi sözlüğü gibi alt menülere göz atarak sunulan bilgilerden faydalanan ve teşekkür etmek isteyenler bunu travelingturks.com’u sosyal medyada paylaşarak ya da aşağıya yorumlarını yazarak yapabilirler. Bu şekilde destek olan kullanıcılara şimdiden teşekkürler ve iyi seyahatler…

el-born-barselona

Barcelona Nasıl Bir Şehirdir?

İspanya’nın ikinci büyük şehri, 17 özerk bölgeden biri olan Katalonya’nın başkenti Barselona, ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin sıradışı eserleri, sayısız modernisme sanat eserleri, müzeleri, gece hayatı, gurme restoranları, tapas barları ve şehrin merkezinden başlayan ince kumlu plajları ile dünyanın önde gelen seyahat destinasyonlarından biridir.

Şehri her yıl ziyaret eden 10 milyona yakın turist, çoğu Güney Amerikalı, Hintli, Hintli, Pakistanlı ve Romen olan 300.000 göçmen ve 80.000 yabancı üniversite öğrencisi ile Barcelona örneğine az rastlanır renklilikte, kozmopolit ve oldukça hareketli bir şehirdir. Fakat buna rağmen hemen şehir merkezinden başlayıp kuzeye ve güneye inen kilometrelerce uzunlukta plajları ve şehri çevreleyen dağlık yeşil alanlar ile Barselona’da yaşayanların kaçabilecekleri sayısız huzurlu köşe de vardır.

la sagrada familia kilisesi, eixample, barcelona, gaudi
Modernist l’Eixample Bölgesi

Barcelona, zengin tarihini geçmişini iyi anlayıp koruyabilmiş, tarihinin farklı elementlerini ve renklerini bir potada eritebilmiş, geçmişi ile barışık bir kültüre sahiptir. Yemeklerinde kullandığı baharatlı ve tatlı sosları kısa sayılabilecek 70 yıllık Müslüman hakimiyetinden almışken kültüründe aynı zamanda İber, Grek, Kartaca, Vizigot ve Roma kültüründen izler taşır.

Barcelona özgürdür. İspanya bir kuş ise Barselona onun kanatlarıdır. Bu özgür damarın üç önemli sebebi vardır; Birinci ve en önemli olanı kendisini yüzyıllar boyunca İspanyol boyunduruğunda hissetmesi ve millet olma bilincini hep canlı tutması. İkincisi kırk yıl süren anlaşılması zor bir baskıcı Franko döneminden aldığı dersler ve üçüncüsü de 3000 yıllık bir liman kenti olarak yeni insanlara ve kültürlere açık ve alışık olmasıdır.

Barselona İspanya’da sanatın ve yaratıcığın da başkentidir. Gaudi, Cadafalch, Picasso, Salvador Dali, Rusinol, Maria Fortuny gibi plastik sanatların baş aktörleri Barcelona’nın bugünkü kimliğine katkıda bulunmuş sanatçılardan sadece bir kaçıdır. Günümüzde de sanat ve yaratıcılığın endüstri ile birlikteliği Katalonya’da harikalar yaratmakta ve Barcelona’yı bir dünya şehri yapmaktadır.

Barcelona turları

Barcelona 19. yüzyılda dünyada ortaya çıkan endüstri devriminden İspanya’da en fazla faydalanan şehir olmuştur. Bugün Expo olarak bilinen Dünya Ticaret Fuarı’nın 1888 ve 1929’da iki kez Barcelona’da düzenlenmiş olması ve yüzbinlerce İspanyol’un çalışmak için Katalonya’ya göç etmesi bunun bir göstergesidir.

İşte bütün bu anlatılanların sonucunda Barselona’yı bir kaç kelime ile özetlemek gerekirse Barcelona’yı ifade eden üç ana kavram SANAT, ÖZGÜRLÜK ve TİCARET’tir.

Barselona'nın bayrak ve arması

Rakamlarla Barselona

 • Yüzölçümü: 101.4 km2 (merkez), 803 km2 (il)
 • İl Nüfusu: 5.375.774
 • Katalan Nüfus Oranı: % 62
 • İspanyol Nüfus Oranı: %23.5
 • Göçmen Nüfus Oranı: % 17.4
 • Şehir Merkezi Nüfusu: 1.621.000
 • Yönetim Biçimi: Katalonya’nın dört ilinden biridir. 10 ilçeye ayrılmıştır.
 • İspanyolca Konuşma Oranı: % 99
 • Katalanca Anlama Oranı: % 95
 • Katalanca Okuma-Yazma Oranı: % 47
 • Şehir GSMHBütçesi (2012): 170 Milyar USD
 • Yıllık Turist Sayısı: 10 Milyon
 • UNESCO Dünya Mirası Listesine Kayıtlı Eser / Yer Sayısı : 8

Leave a Comment