Madrid’den Diğer Şehirlere Ulaşım

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Madrid’ten Diğer Şehirlere  Nasıl Gidilir?

Madrid’ten Barcelona’ya Nasıl Gidilir?

Günübirlik Paket Turlar İle: Madrid’den Barcelona Turları

Hızlı Tren (AVE ile): Yaklaşık 650 Km’lik iki şehir arasındaki yolculuk 2,5 – 3 saat sürer. Tren bileti sezona ve satın aldığınız güne, saate göre gidiş dönüş 140-220 € arasında değişir. Trenler Madrid Atocha İstasyonu’ndan en az saatte bir kalkar, Barcelona Sants Tren İstasyonu’na varır. Gece seferleri yoktur.

Combinado Treni (RENFE) İle; Hızlı trenlere göre daha fazla yerde (14 istasyon) durur, yolculuk 6 sürer. Her gün tek sefer vardır ve 11:40’ta kalkar. Madrid Atocha İstasyonu’ndan kalkar ve Barcelona Sants Tren İstasyonu’na varır. Bilet fiyatları hızlı trenlere göre daha ucuzdur.

Costa Brava (Estrella) Treni İle; bu gece treni hergün 22:40’ta kalkar ve yolculuk 8 saat 45 dk sürer. Trende bir kafe vardır. Yerler numaralı değildir. Kalkış Madrid Chamartin Tren İstasyonu, varış Barcelo Sants. Gidiş dönüş bilet fiyatı 100 – 130 € arasıdır.

Tren saat ve tarifelerinde değişiklikler olabilir, en güncel kalkış varış gün ve saatlerini Renfe’nin sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Otobüs İle; Madrid Barcelona arası en ucuz ulaşım şekli otobüstür; tek yönde ortalama 40 €. Gün boyu ve gece otobüs seferleri bulabilirsiniz. Otobüslerin çoğu Avenida de America Otogarı’ndan bazıları da Mendez Alvaro’dan kalkar. 620 km’lik yolculuk molalarla birlikte ortalama 7,5 saat sürer.

Madrid’ten Toledo’ya Nasıl Gidilir?

Toledo Madrid’in 70 Km güney batısındadır.

Paket Turlar İle: Madrid’den Toledo’ya Günübirlik Turlar

Atocha Tren İstasyonu’ndan Hızlı Trenle (AVE): Sabah 08:50’den itibaren saatte bir kalkan hızlı trenlerle Toledo yolculuğu 33 dakikadır. Tek yön bilet 17 €. Tren istasyonundan sonra şehir surlarına dek 10-15 dakika, buradan da şehir merkezine de bir 10 dakika daha yürümeniz gerekilyor. Dönüş tren saatleri 17:25 – 20:25 arasındadır. Biletinizi gidiş dönüş alırsanız bir miktar indirimli olabilir fakat dönüş saatinizi önceden belirlemeniz gerekiyor. Tren saatleri değişebilir.

Otobüs İle; Yolculuk süresi yaklaşık 1saat 30 dakika, tek yön bilet 7 €’dur. Otobüsler şehir merkezinden uzaktaki Estacion de Autobuses de Plaza Eliptica’dan kalkar (Metro L6 ve L11). Otobüsler sabah 06:30’dan itibaren yarım saatte bir kalkar. Otobüsten inince Toledo merkeze yokuş yukarı 1 km kadar yürüyebilir ya da 5 ve 12 numaralı belediye otobüsüne binebilirsiniz.

Madrid Barselona arası ulaşım, Atocha Tren Garı
Madrid Atocha Tren Garı

Madrid’ten Segovia’ya Nasıl Gidilir?

Madrid’in kuzey-batısında iki tarihi ortaçağ şehri. Madrid – Segovia arası 90 km, Segovia – Avila arası 90 km ve Avila – Madrid arası 110 km’dir.

Paket Turlar İle; Madrid’den Günübirlik Segovia ve Avila Turları

Segovia’ya Tren; Madrid – Segovia arasında hem normal hem hızlı tren seferleri vardır. Çoğu hızlı tren olan günlük tren sefer sayısı 18. Yolculuk normal trenle yaklaşık 2 saat, hızlı trenle yarım saat sürer. Hızlı tren bilet fiyatları 12 € – 20 € arası değişiyor. Segovia hızlı trenleri merkezin dışındaki Chamartin Tren İstasyonu’ndan kalkar. Segovia Tren İstasyonu şehir merkezine 4 km (yürüyerek yokuşlu 2.5 Km) mesafededir, buradan merkeze taksi tutmanız veya belediye otobüsüne binmeniz gerekecek.

Otobüs ile: Madrid Segovia arası otobüsle yaklaşık 1 saat sürer. Tek yön bilet fiyatları 9-10 € civarında. Segovia’ya otobüs seferlerini düzenleyen firma La Sepulvedana’nın otobüsleri 2014’ten itibaren Puerto del Sol’dan 3 km uzaklıktaki Intercambiador Moncloa’dan kalkıyor. Segovia Otobüs Terminali (Estacion de Autobuses de Segovia) şehir merkezine 1 km’lik bir kısmı yokuşlu olan yürüyüş mesafesindedir.

Madrid’ten Lizbon’a Nasıl Gidilir?

Paket Turlar İle; Madrid’den Lizbon / Endülüs Turları

Otobüs ile; hergün yaklaşık 12-16 sefer vardır, 620 Km’lik yolculuk yaklaşık 7 saat sürer. Bilet fiyatı tek yönde yaklaşık 40 €’dur. Gece ve gündüz otobüslerinin bazıları Madrid Estacion Sur de Autobuses’den bazıları da (Intercambiador de Transporte) Avenida de America’dan kalkar. Lizbon’a varan otobüsler Oriente Terminali’nde yolcuları bırakır. Bazıları Sete Rios Terminali’ne de deva eder. Her iki terminalde şehir merkezinde değildir fakat Sete Rios merkeze çok daha yakındır. Her iki terminalin de metro hattı bağlantısı vardır.

Trenhotel ile; RENFE tarafından işletilen ve çok yavaş gittiği için 10,5 saatte Lizbon’a varan Trenhotel adlı yataklı trenin bileti ortalama 40-60 € arası değişiyor. Tren her akşam 21:50’de Chamartin Tren İstasyonu’ndan kalkıp 07:20’de Lizbon Oriente Gar’ına varıyor. Tarife değişikliği olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

Madrid’ten Valencia’ya Nasıl Gidilir?

Paket Turler ile; Madrid’den Günübirlik Valencia Turu

Otobüs ile; otobüsler Madrid Estacion Sur Terminali’nden kalkar. 360 km’lik mesafe yaklaşık 4 saat 15 dk sürer. Bilet fiyatları tek yönde 20 € – 30 € civarındadır. Akşam en son 21:30 gibi otobüs seferleri azalır ya da biter.

Hızlı Tren ile; 300 Km mesafedeki yolculuk 1,40 dk sürer. Madrid Atocha Tren İstasyonu’ndan hergün 10-12 hızlı tren kalkar ve bilet fiyatları tek yönde 40 € – 70 € arasındadır.

Normal Trenler (RENFE) İle; hergün 6-7 tren seferi vardır, yolculuk süresi 4.5 ile 7 saat arası, bilet fiyatları 30 € – 50 € arasındadır.

Madrid’ten Sevilla’ya Nasıl Gidilir?

Madrid – Sevilla arası karayolu ile 530 km’dir.

Paket Turlar ile; Madrid’den Günübirlik Sevilla Turu

Hızlı Tren AVE ile; Madrid – Sevilla arasındaki hızlı tren İspanya’nın ilk hızlı tren hattıdır. Yolculuk süresi 2,5 – 3 saattir. Bu sebeple Endülüs’ün başkenti de olan bu ihtişamlı şehri gezmek için hızlı trenle günübirlik dahi gidip gelebilirsiniz. Trenler Madrid Atocha Tren İstasyonu’ndan kalkar ve Sevilla’nın merkezinden 2 km uzaklıktaki Santa Justa Tren İstasyonuna gider.. Tek yön gidiş veya dönüş bilet fiyatları ortalama 80- 90 €’dur.

Otobüs iİle; Madrid’ten Sevilla’ya gün boyu otobüs seferleri bulabilirsiniz. En ucuz ulaşım alternatifi otobüstür. Yolculuk 6 saat sürer ve tek yön bilet fiyatları 25-30 € civarındadır. Otobüsler Madrid Mendez Alvaro Terminali’nden kalkar.

Madrid’den Diğer Şehirler Arası Mesafeler (Karayolu)

  • Madrid – Toledo; 73 Km / 50 Dakika
  • Madrid – Segovia; 110 Km / 1 Saat 15 Dakika
  • Segovia – Avila; 90 Km / 1 Saat
  • Madrid – Barcelona; 620 Km / 8 Saat (molalar ile, yaklaşık)
  • Madrid – Sevilla; 530 Km / 6,5 Saat (molalar ile yaklaşık)
  • Madrid – Lizbon; 620 Km / 8 Saat (molalar ile, yaklaşık)
  • Madrid – Valencia; 360 Km / 4 Saat (molalar ile, yaklaşık)

Leave a Comment