Endülüs Gezi Rehberi

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Endülüs Gezi Rehberi; Endülüs Özerk Bölgesi bizim Akdeniz veya Ege bölgemiz büyüklüğünde fakat gezilecek turistik şehirlerin birbirinden çok da uzak olmadığı bir bölgedir. Türkiye’den veya başka ülkelerden Endülüs için düzenlenen sayısız paket tur bulabilirsiniz. Paket turlara katılmak istemez, kendi programınızı yapmak isterseniz aşağıdaki bilgiler size yol gösterecektir.

Memnuniyet Oranı Yüksek Konaklama Alternatifleri;

Endülüs haritası

THY Endülüs’te Hangi Şehirlere Uçuyor?

THY 2015 yılı itibarı ile Endülüs bölgesinde sadece Malaga şehrine uçmaktadır. Dolayısı ile programınız sadece Endülüs bölgesini kapsayacak ise ve THY ile gitmek istiyorsanız gidiş ve dönüşünüzün Malaga’dan olması gerekiyor. Aksi taktirde diğer havayollarının aktarmalı uçuşlarını kullanabilir ya da gidiş veya dönüşünüzü Lizbon, Madrid, Valencia veya Barcelona’dan yapabilirsiniz.

Endülüs Nasıl Gezilir?

1- Paket Turlar İle

Endülüs’e yapılan paket turlar genellikle 3-4 günü geçmez. Turlar bazen Madrid, Lizbon ve Fas’ın Tanca şehirleri ile kombine edilir. Büyük ispanyol şehirlerini kapsayan 8-9 günlük bir büyük İspanya turları ile de Endülüsü gezebilirsiniz. Paket programlardaki Endülüs turları görülmeye değer en önemli yerleri kapsar ve programları biraz sıkışık olabilir. Paket programınızı satın alırken uçak kalkış saatlerine dikkat ederek biraz daha zaman kazanabilirsiniz. Bu paket programlarda Sevilla ve Granada’da birer veya ikişer gece konaklanır. Kordoba ise genellikle yol üzerinde mola verilerek gezilir. THY Malaga’ya uçtuğu için Malaga şehri ya kısa bir şehir turu ile gezilir ya da hiç gezilmez. İstisnai olarak Ronda ve Marbella kasabaları ekstra turlara dahil edilebilir. Sadece Endülüs’ü kapsayan tur bulmanız ise biraz zordur.

2- İspanya’dan Katılabileceğiniz Paket Turlar İle

Barcelona veya Madrid çıkışlı, farklı milliyetlerden insanların katıldığı Endülüs turlara da katılabilirsiniz; Madrid çıkışlı paket turlar, Barselona çıkışlı paket turlar

3- Bireysel Gezi İle

Endülüs’ü kendiniz gezecekseniz en az 4-5 gününüzü ayırmanız tavsiye edilir. Endülüs’ün avantajı gezilecek şehirlerin birbirinden çok uzak olmamasıdır. THY Endülüs’te sadece Malaga’ya uçar. Malaga Havalimanı’ndan Malaga şehir merkezi 14 km mesafededir. Malaga Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs seferleri ve tren seferleri vardır. Aynı tren ile Fuengirola, Torremolinos ve Marbella’ya da gidebilirsiniz. Malaga Havalimanı’ndan Granada’ya gitmek isterseniz günde birkaç sefer vardır (sefer saatlerini buradan öğrenebilirsiniz), bilet ücreti 12-15 € civarındadır ve yolculuk 2 saat 15 dk sürer. Alternatif olarak yarım saatte bir havalimanından kalkan otobüslerle Malaga Otogarı’na, buradan da yarım saatte bir kalkan Granada, Cordoba veya Sevilla otobüslerine binebilirsiniz. Diğer uygun bir alternatifiniz ise Malaga havalimanında sizi bekleyen bir kiralık araç. Evet artık Malaga’dan nereye nasıl gideceğinizi biliyorsunuz.

Granada, Cordoba ve Sevilla arasındaki ulaşımınızı toplu taşıma ile yapacaksanız en uygun yol yine otobüs olacaktır. Bu şehirlerin her biri arasında sık otobüs seferleri vardır. Günübirlik dahi gidip gelebilirsiniz. Hızlı tren ise sadece Cordoba – Sevilla arasında çalışır.

Madrid – Cordoba – Sevilla arasında çalışan hızlı tren (AVE) İspanya’nın ilk hızlı tren hattıdır. Saatte 300 km hızla gider ve 1992’de açılmıştır.

Madrid’ten Cordoba’ya, Granada’ya, Sevilla’ya, Malaga’ya Nasıl Gidilir?

Madrid’ten Cordoba’ya Ulaşım

Madrid’ten Cordoba’ya hızlı tren (AVE) seferleri vardır. Yolculuk süresi 1 saat 45 dakikadır ve tek yön bilet fiyatı ortalama 70 €’dur, trenler Madrid Atocha Tren İstasyonu’ndan kalkar. Otobüs seferleri daha sıktır. Yolmculuk 5 saat sürer ve bilet fiyatları tek yönde yaklaşık 15-20 €’dur. Otobüsler Madrid’te Mendez Alvaro Otobüs Garı’ndan kalkar.

Madrid’ten Granada’ya Ulaşım

Madrid Granada arası hızlı tren (AVE) yoktur, normal hızlı trenler ve otobüsler çalışır. Otobüs ile tren yolculuğu süresi hemen hemen aynıdır fakat otobüsle ulaşım daha ucuzdur. Trende aktarma da olabilir. Otobüs yolculuğu yaklaşık 5-6 saat sürer, tek yön bilet ücreti 18 € – 35 € arası değişir. Otobüsler Madrid Mendez Alvaro Otobüs Garı’ndan kalkar.

Madrid’ten Sevilla’ya Ulaşım

Madrid – Sevilla arasındaki en hızlı ve konforlu ulaşım, Madrid Atocha Tren İstasyonu’ndan kalkan hızlı tren (AVE)dir. Yolculuk 2.5 saat sürer ve bilet ücreti tek yönde ortalama 80 €’dur. Otobüs yolculuğu ise 6 saat sürer. Otobüsler Mendez Alvaro’dan kalkar ve tek yönde yaklaşık 20 €’dur.

Madrid’ten Malaga’ya Ulaşım

Madrid (Atocha) – Malaga arası hızlı tren (AVE) 2.5 saattir ve bilet ücreti yaklaşık 90 €’dur. İki şehir arasındaki en ucuz ulaşım şekli 6 saat süren otobüs yolculuğudur. Otobüsler Madrid Mendez Aşvaro Garı’ndan kalkar. Biletler ortalama 25 €’dur.

Endülüs Şehirler Arası Karayolu Mesafeleri

 • Lizbon – Sevilla; 450 Km
 • Sevilla – Cordoba; 140 Km
 • Cordoba – Granada; 200 Km
 • Granada – Malaga; 125 Km
 • Malaga – Sevilla; 250 Km
 • Sevilla – Granada; 250 Km
 • Sevilla – Madrid; 530 Km
 • Cordoba – Madrid; 400 Km
 • Granada – Madrid; 420 Km
 • Granada – Valencia; 500 Km
 • Granada – Barcelona: 890 Km

2 thoughts on “Endülüs Gezi Rehberi”

 1. Aydin bey, ispanya ve endulusteki musluman nufusunun yuzde 99 u fas gibi ulkelerden gelenlerdir. Tarihte ulkeyi terketmeyip enduluste kalan muslumanlarin tamami katolik olup asimile olmuslardir. Enduluste en fazla musluman nufusu Granadadadir. Bu muslumanlarin cok az bir kismi sonradan musluman olan ispanyollardir.

  Reply

Leave a Comment