Madrid’de Alışveriş Rehberi

Last Updated on 22 March 2023 by TT

Madrid’de Alışveriş Rehberi

Madrid’de Alışveriş Rehberi; Madrid için tam bir alışveriş cenneti diyebiliriz. Madrid’ten ne alınır, ucuza ne alınır ya da en cazip alışveriş bölgeleri nerededir diye soracak olursanız oldukça uzun bir liste yapılabilir. Bu soruların cevabını öz biçimde aşağıda bulabilirsiniz.

Madrid’in alışveriş yerleri, AVM’ler, outletler

Madrid’te alışveriş yapılacak cazip bölgeleri aşağıdaki şekilde 3 farklı kategoriye ayırabiliriz;

madrid alışveriş
Sol Meydanı ile Gran Via’yı bağlayan Preciados Caddesi
  • Şehir Merkezi: Gran Via Caddesi üzerinde Zara, Mango, Zara Lefties (outlet), H&M, Casa del Libros (kitapçı) gibi orta fiyatlı markaları, Gran Via’yı Sol Meydanı’na bağlayan Calle Preciados üzerinde Zara, Fnac (elektroniik) mağazası gibi pek çok dükkan ve mağaza ile Sol Meydanı üstünde Madrid’in en büyük El Corte Ingles Mağazalarını bulabilirsiniz. El Corte Ingles’te ucuz ürünlerden, Türkiye’den ithal ürünlere, en lüks Fransız markalarına dek ayakkabı, tekstil, ayakkabı, kozmetik, spor, elektronik ve alt katındaki çok büyük süpermarketi ile aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.
  • Gran Via üzerinden gireceğiniz Fuencarral Caddesi Madrid’in son 10 yılda şekillenen en cazip alışveriş caddesidir. Genellikle spor ve gençlere hitab eden herşeyi bu trafiğe kapalı uzun mu uzun caddede bulabilirsiniz. Keyifli bir caddedir.
  • Salamanca Bölgesi; Lüks alışveriş yapmak istiyorsanız Madrid’in en hip ve şık markaları bu semtte yer alan Calle Serrano ve Calle Goya üzerinde ve çevresindedir (Metro Serrano).
  • Las Rozas Outlet: Dünyanın en şık ve pahalı markalarını ucuza almak istiyorsanız en uygun Madrid merkezden yarım saat uzaklıktaki Las Rozas Outlet Merkezi. Daha fazla bilgi ve Las Rozas’a gitmek için buraya tıklayın.

Madrid’de alışveriş ve Madrid’den ne alınır?

  • Hediyelik Eşya; yelpazeler, şallar, kastanyetler, flemenko dansçı figürinleri, Madrid’i simgeleyen ayı figürinleri, Toledo’da üretilen domaskinado’lar (çelik üzerine altın işleme takılar), azulejos denilen müslümanlardan kalma elişi seramikler…
  • Tekstil, Ayakkabı: Zara’nın Gran Via üzerindeki “Lefties” mağazasından indirimli alışveriş yapabilirisiniz. İspanya’nın ayakkabı ve deri ürünlerde kalitesi iyidir. Zara, Mango, Stradivarius, Bershka, Desigual, Paco Rabanne, Pull & Bear, Custo Barcelona, Springfield, Sfera, Blanco, Adolfo Dominguez, Oysho gibi markalar dünyaca tanınmış İspanyol markalarıdır. Loewe, Tous ve Massimo Dutti ise en İspanya’nın pahalı ve prestijli tekstil, çanta markalarıdır.
  • Yiyecek, içecek: Domuz jambonu yiyorsanız en iyi domuz jambonları pahalılık ve kalite sıralaması ile “pata negra” türü jambonlar, Jamon Iberico ve Jamon Serrano‘dur. Bildiğiniz gibi İspanya bir zeytin ve zeytinyağı ülkesi. Üstelik fiyatlar bizim ülkemize göre daha ucuz. Zeytinyağı almak isterseniz marketlerin çoğunda bulacağınız Borges marka zeytinyağları iyidir ve ucuzdur. Fakat en iyi İspanyol zeytinyağı hangisidir diye sorarsanız Changlot Real önerilebilir. Tatlı türünden bir şey almak isterseniz hediyelik yada kendiniz için “turron” çeşitleri kesinlikle önerilir. Turron’ların nugat şeklinde olanlarından ziyade bizim helvaya benzeyen, portakallı, karamelli gibi türleri inanılmaz lezzetli. El Corte Ingles’lerin altındaki süpermaarketten paketini 7, 8 €’ya satın alabilirsiniz. Şişede sangria almak isterseniz sangrianın pahalısını tercih etmeyin, çünkü sangria en kötü ya da en ucuz şaraptan şaraplardan yapılır. Her türlü yiyeceği ve alkollü içeceği İspanya’da marketlerden havalimanına göre daha ucuza alırsınız.
ispanya, madrid, turron tatlısı
Geleneksel turron tatlısı
  • Elektronik Eşyalar; cep telefonu, fotoğraf makinası gibi elektronik ürünler (elbette markaya ve dükkana göre de değişkenlik gösterebilir) Türkiye’ye göre % 10 – % 30 arası daha ucuz olabilir. Aldığınız ürünün tax free işlemini yaptırarak, Havalimanında KDV (IVA) oranını geri alabilirsiniz (bazen ödenmeyebiliyor da) biraz daha ucuza getirseniz de ürünün garantisi Türkiye’de geçmiyor ise almayı tercih etmeyebilirsiniz.

Leave a Comment