Madrid’de Ne Nerede Yenir?

Madrid’de ne nerede yenir?

Madrid’de Ne Nerede Yenir? Madrid İspanya’nın siyasi ve politik başkenti olduğu kadar bir eğlence ve yeme içme cennetidir. Şehrin her semtinde, her bütçeye hitab eden büyüklü küçüklü binlerce restaurant ve tapas bar gecenin ilerleyen saatlerine kadar dolar taşar. Şehir merkezinde ve turistik bölgelerde, özellikle yemek saatlerinde bir yere sığışıp bir şeyler atıştırmak için dahi yer bulmak zor olabilir. Kış aylarında turist sayısı azaldığı için istediğiniz yerde daha kolay masa bulabilirsiniz.

Her ne kadar son yıllarda daha fazla sayıda restaurant gün boyu açık kalma politikasına geçiş yapsa da hala bir çoğu sadece yemek saatlerinde açık olurlar. Bu sebeple, özellikle uzak mesafede veya popüler bir restorana gidecekseniz açık olduğu gün ve saatleri bilerek, hatta rezervasyonlu gitmeniz tavsiye olunur.

Madrid’de yeme içme ve gastronomi ipuçları

 1. Restaurant ve barlarda servis ücreti genellikle hesaba dahil edilir. Üstüne küçük bir bahşiş daha vermek tamamen size kalmış.
 2. Yemek veya içeceğinizi masa da değil de barda alırsanız ekstra servis ücreti ödemezsiniz.
 3. Cerveceria denilen birahanelerde ve bazı başka barlarda da her içeceğinizin yanında ücretsiz farklı bir tapas gelir.

İspanya’da yemek ve öğün saatleri

Kahvaltı (desayuno)

İspanya’da ve Madrid’te yemek saatleri kabaca Türkiye’nin 1-2 saat ilerisindedir. Kahvaltı genellikle 08:00-10:00 arası yapılır. Birşeyler atıştırmak için saat 06:00 gibi çok erken saatte açılan kafeler de bulabilirsiniz. İspanyol kahvaltısı hafif bir kahvaltıdır. Genellikle sütlü kahve (cafe con leche), kızarmış ekmek üstüne tereyağı (pan tostada y mantequilla), portakal suyu (zumo de naranja) veya bir parça jambon (jamon) veya kuruvasanla geçiştirilir. Öğlene doğru yakınlardaki bir tapas bara gidip atıştıran İspanyollar da az değildir.

Madrid'de nerede yenir, İspanya'da kahvaltı'da ne yenir
Gran Via üzerinde bir balık lokantasında tapaslar

Öğle yemeği “almuerzo”

Saat 14:00-16:00 arası günün en güçlü öğünü olan öğle yemeği yenilir. Bir küçük bardak bira (kanya) veya bir kadeh şarap eşliğinde, genellikle bir iki çeşit tapas ile başlayarak içinde et, tavuk, balık bulunan tabaklar tercih edilir. Dışarıda ekonomik bir öğle yemeği için en uygun seçenek günün menüsü “menu del dia” ya da bir “platos combinados” (karışık tabak)’tır. İspanya’da akşam yemeği oldukça geç yendiği için akşama doğru en yakındaki tapas barda bir şeyler atıştırmak da adettendir.

Akşam Yemeği “la cena”

İspanya’da akşam yemeği genellikle 21:00’den önce pek yenmez. Hatta 22:00-23:00 gibi restauranta rezervasyon yapanlar dahi görebilirsiniz. Buna rağmen akşam yemeğini ağır ve çok yemekten oluşmaz. Restaurantlar akşam yemeği için ekonomik günün menüsü (menu del dia) uygulamaz.

İspanya’nın en sevilen geleneksel yemekleri

İspanya’da ve Madrid’de ne yenir sorusunun en kısa ve öz cevabı; domuz jambonu (jamon), deniz ürünleri, et ve tapas. İspanyolların en favori yiyeceğinin olan jambon olması sebebi ile İspanya dünyada en çok domuz eti tüketilen ülkedir. Deniz ürünleri (balık ve deniz kabukluları) açısından da Japonya’dan sonra ikinci ülkedir. Ülkede yılda kişi başı 70 kilonun üzerinde deniz ürünleri tüketimi vardır. Bu eğilim denize uzak olmasına rağmen Madrid’te de değişmez. Hatta Madridliler en taze deniz ürünlerinin Madrid’te bulunacağını söylerler. İspanyollar kızartma yiyecekleri de çok severler,özellikle sebze ve deniz ürünleri sık sık kızartılarak tüketilir. Ekmek tüketimi ise çok fazla değildir.

Madrid bölgesi’ne ait geleneksel yemekler “Cocido Madrileno (Kohido madrilenyo)” büyük et parçalı, bol nohutlu bir çeşit yahnidir ve genellikle dana eti kullanılır. Madrid’te en sevilen hızlı yemek ise kalamar sandviç “bocadillo de calamares (bokadiyyo de kalamares)”dir. Ayrıca tapas veya ana yemek olarak da yenilebilen patates üstü yumurta tava ve bazen jambon ilaveli “hueves estrellados (ueves estreyyados)” da Madrid’te çok sevilir.

Tapas nedir ve en lezzetli tapas çeşitleri

Tapas kelimesi rivayete göre arapçadaki “tıpa” kelimesinden gelir. Eski zamanlarda Sevilla’da bar sahipleri satışa sundukları şarap bardaklarının üzerini sinek düşmemesi için küçük tabaklarla kapatmışlar, daha sonra bu tabaklara müşteri çekmek için aperatik mezeler konması ile bugünkü “tapas” yani “meze” kültürü oluşmuş. İspanyollar için bir içeceğin yanında yenilen her türlü aperatif ya da atıştırmalık bir mezedir. Bu bir kaç zeytin parçası, bir dilim ekmek üzerine bir dilim peynir, bir kaç kaşık paella ya da sofistike biçimde hazırlanmış başka yiyecekler de olabilir. Söylenene göre 600 çeşit tapas vardır. İspanya’da en sevilen ya da en güzel bazı tapas çeşitlerinden aşağıdadır;

Madrid’de tapas ve gastronomi turları

En popüler tapas çeşitleri

 • Madrid usülü içi doldurulmuş zeytin; aceitunas a la madrilena
 • Üçgen dilim şeklinde, bol yağda pişmiş, soğanlı, patatesli omlet; tortilla de patatas
 • Kalamar Tava (bildiğimiz haliyle); calamares a la romana
 • Kızarmış küçük yeşil dolmalık biberler; pimientos del padron
 • Sulu tarzda köfte (domuz kıyması olabilir de olmayabilir de); albongidas
 • Galisya usulü ahtapot; pulpo Gallega (pulpo gayyega)
 • Çöpe dizilmiş minik turşular; banderillas (banderiyas)
 • Tavada kızarmış minik balıklar (hamsiden küçükçe): pescaditos fritos
 • Karışık deniz ürünleri salatası; salpicon de mariscos
 • Kızarmış mürekkep balığı parçaları; chocos
 • Börek (etlisi, ton balıklısı, sebzelisi..); empanadas
 • Tavada bol yağda sarımsaklı karides; gambas al ajillo (gambas al ahiyyo)
 • Tavada bol yağda acılı karides; gambas al pil pil
 • Tavuk şiş; pincho moruno de pollo (poyyo)
 • Az acılı, mayonezli soslu haşlama kızatma patates; patatas bravas
 • Bol sarımsaklı mantar tavası; championes al ajillo
 • Sirkede ançüvez; boquerones en vinagre
 • Midye dolması; mejillones rellenos (mehiyyones rellenos)

Paella nedir ve en iyisi nerede yenir?

Paella (paeyya okunur), İspanya’nın Valencia Bölgesi’ne ait safranlı bir çeşit pilavdır. Madrid’te en iyi paellayı balık lokantalarında yiyebilirsiniz. Paella, Valencia’dan yayılarak tüm İspanya’da yenilen çok popüler bir yemektir. Geleneksel ve otantik Valeniya usulü Paella deniz ürünleri, sebzeler ile tavuk, hindi, ördek veya tavşan eti ile yapılır. Kullanılan pirinç Türkiye’de yetişmeyen “arborio” pirincidir. Sarı rengi almasının sebebi içinde kullanılan İran veya İspanyol safranıdır. İyi bir paella, zeytinyağı ile yayvan kalın tavalarda sipariş üzerine pişirilir ve masaya servis edilir. Pişirip masaya gelmesi en az 20 dakikadır. Hazır paellalar (özellikle paellador tarzı olanlar) tercih edilmez. Paella genellikle iki kişilik hazırlanır. Sipariş verirken bunu özellikle sorun ki iki ikişi için dört kişilik paella gelmesin. Evde Paella Tarifi

Madrid’de yemek yenilecek en iyi restoranlar ve tapas barlar

Madrid’de en iyi et ve deniz mahsullü yemekler nerede yenir diye düşünüyorsanız aşağıdaki restoranların hepsine güvenebilirsiniz. Madrid’te restaurant ve tapas barların en yoğun olduğu yer Plaza Mayor’dan az aşağıdaki Cava Baja ve Calle Cuchilleros sokaklarıdır.

 • Mercado San Miguel: Plaza de San Miguel, Madrid. Haftasonları gece 02:00’ye diğer günler 00:00’a dek haftanın her günü açık. Plaza Mayor’un bir kaç yüz metre ilerisindeki 1916’da açılmış bu kapalı ve şık pazar yerinin için birbirinden güzel sunumlu, karşı konulmaz tapaslarla doludur. Madrid’e giden herkesin mutlaka uğraması ve atıştırması gereken bir yer. İster ayakta atıştırın ister marketin ortasındaki ortak oturma alanında oturun, keyifli bir yer.
 • La Sirena Verde; Gran Via 62. Tel: +34 915 47 39 10. Hergün gün boyu açık.Madrid’in uygun fiyatlı,klasikleşmiş balık lokantalarından birisi. Yol üstü ve turistik görünmesine bakmayın girin. Alt kat biraz salaş bir tapas bar tarzında, üst kat ise şık bir restoran.Servis gayet iyidir. Paella’sı mükemmeldir.
 • Bar Postas; Calle Postas 13 (Sol Meydanı’ndan Plaza Mayor’a giden sokakta). Burası Madrid’te en iyi kalamarı ve kalamar sandviçi yiyebileceğiniz oldukça salaş, küçük ve ünlü bir tapas bar. Karidesler ve karışık deniz mahsullü salata da her zaman taze denemeye değer. Kalamar sandviç 5€, deniz mahsul salata 7 €.
 • De Maria; burası Madrid’in bir çok yerinde şubesi olan popüler bir Arjantin et lokantası. Fiyatlar ehven. Gran Via ve Sol Meydanı’na yakın 3 şubesi var; 1, Calle Preciado 32, Gran Via 72, Calle de San Jeronimo 5.
 • Casa Lucio; Calle Cava Baja 35. +34 913 65 32 52. 13:00-16:00, 20:30-00:00. Pek çok ünlünün de yemek yediği, orta fiyatlı çok sevilen bir restauranttır. Madrid usulü işkembe “callos madrilenes”, özel soslu mercan balığı “besugo”, ızgara dana pirzola “churrasco”yu deneyin. Rezervasyon önerilir.
 • Restaurante Botin; Calle de los Cuchilleros 17, Plaza Mayor’dan 2 dakika yürüme mesafesi. 1725’ten beri açık ve dünyanın en eski lokantası ünvanına sahip. Ağırlık, et balık, sebze ve İspanyol yemekleri, fiyatlar orta üstü, rezervasyon gerekli.
 • Bocaito; Calle Libertad 6, Chueca (Gran Via’ya yakın). Pazartesi – Cumartesi 13:00- 16:00, 20:00-00:00. Burası oldukça güzel ve ilginç dekorlu, biraz şık ve orta üstü fiyatlı tanınmış bir mekan. Dünyaca ünlü İspanyol film yönetmeni Almadovar’ın da Madrid’te en sevdiği tapas bar/restoranlardan birisi.
 • Sala de Despiece; Calle Ponzano 11 (Gran Via’ya 3-4 km). Tel: +34 917 52 61 06. Farklı, modern ve genç bir anlayışla, ağırlıklı et yemekleri sunan orta fiyatlı oldukça popüler bir yer.
 • Ten Con Ten; Calle Ayala 6, Salamanca (Gran Via’ya 3-4 km mesafe). Tel: +34 915 75 92 54. Arda Turan’ın da Madrid’te yaşarken sık sık yemek yediği, şehrin en trendy yeni restoranlarından biri. Uluslararası ve İspanyol Mutfağı. Kişi başı 80-120 €. Biraz hareketli ve gürültülü gelebilir. Rezervasyon önerilir.
 • Zalacain; C/ Alvarez de Baena, 4 (Gran Via’ya birkaç km). Tel:+34 915614840. Para hesabı yapmadan gurme bir yemek ve özellikle de Madrid’in en güzel et yemeklerini yemek istiyorsanız burası en ideal restaurant. Rezervasyon önerilir.
 • Ventorrillo Murciano; Carrer Tres Peces, 20, Madrid Telefon: 34 91 528 83 09. Anton Martin Metrosuna yakın. Paella yemek için şehir merkezine yakın en doğru yerlerden biri.
 • Chocolateria San Gines; Pasadizo San Ginés, 5 (Plaza Mayor’a 200 metre). Hergün 24 saat açık. Burası İspanya’nın en sevilen tatlılarından olan churros’u Madrid’de en iyi yapan şık bir çurrosçu. İsteseniz çurrosları sıcak çikolataya batırarak da yiyebilirsiz. Madrid’de gece kulüplerinden çıktıktan sonra ilk adres en yakındaki çurros fırınıdır.
 • La Mallorquina Pasteleria (Pastane); Calle Mayor, 2 | Puerta del Sol. Sol meydanına bakan bu pastane Madrid’in en eski ve en sevilen pastanesidir. Üst katta oturma yerleri vardır fakat yer bulmak şansa kalmış.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x