Paris Metrosu Bileti

Paris Metrosu Bileti

Paris metrosu bilet fiyatları bilet çeşitlerine göre değişkenlik gösterir; “tek bilet, günlük, haftalık veya aylık sınırsız” şeklinde bilet ve indirimli pass kartlar vardır. Tek binişlik bilet “T Ticket“dır. Limitsiz seyahat imkanı veren günlük, haftalık, aylık pass kartlar elbette daha ekonomik ve avantajlıdır. Tüm biletler ve pass kartlar aynı zamanda şehir içi trenlerde (RER), belediye otobüslerinde ve tramvayda da geçerlidir. Paris’teki metro zonları, bilet çeşitleri, fiyatları, özellikleri ve avantajlarını daha detaylı biçimde aşağıda bulabilirsiniz. (Paris’te tur rehberi iseniz buraya, Paris’te uygun fiyatlı merkezi otel arıyorsanız buraya, Louvre ve Eyfel’e sıra beklemeden girmek için buraya tıklayın).

Aşağıdan Louvre Müzesi bileti için tarih girerek müsaitlik durumunu kontrol edebilirsiniz;

Paris’te metro bölgeleri

Paris şehri ulaşım açısından merkezden uzaklığa göre 1-6 arasında bölgelere “zones” ayrılmıştır. Metro ve tren bilet fiyatları bu zonlara göre değişkenlik gösterir. Zone 1 şehrin en merkezi noktası iken Zone 6 en uzak noktası oluyor. Aşağıdaki şemada sarı ile gösterilen kısım zone 1, 2 ve 3’ü gösteriyor. Paris’in bir çok turistik cazibe noktası bölgesi bu sarı alanın içindedir; Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Notre Dame, Montparnasse, Şanzelize, Zafer TakıDisneyland, Versay Sarayı, Orly ve Charles de Gaulle Havaalanları 4-5 numaralı zonlar içindedir.

paris metrosu, zonlara göre bilet fiyatları
Paris şehri ulaşım açısından 5 zona ayrılmıştır

Bilet çeşitleri, fiyatları, avantajları

Paris’te toplu taşıma sistemi size biraz karmaşık gelebilir. Fakat sistem farklı zonlar, farklı seyahat süreleri, farklı bütçeler ve farklı kullanıcı tipleri için bir çok farklı opsiyon seçeneği sunuyor. Aşağıdaki bilet türlerinden sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz;

paris metro bilet ücreti, avantajlı ve ekonomik aylık pass kart fiyatları
Paris metrosu bileti

En ekonomik ve avantajlı metro bileti hangisidir?

1 – T-ticket

Tek yönde, tek kullanımlık bilet. Metro, tren (RER), otobüs (Orlybus ve Rossybus hariç), tramvay ve funikülerde geçerlidir. Aynı türden araç hattı içinde, 90 dakika içinde ikinci bir aktarma yapabilirsiniz.

 • Bilet fiyatı; 2.10 € (bileti araçtan alırsanız veya veya sms yoluyla alırsanız; 2.50 €).

2- Zonlar arası bilet (Île-de-France “point-to-point” biletler)

Paris’in 5 zondan oluşan bölgesi “Île-de-France” olarak adlandırılır. Bu bilet ile farklı zonlar arasında seyahat edebilirsiniz fakat sabit bir bilet ücreti yoktur, ücret gideceğiniz mesafeye bağlıdır. Biletinizi metro istasyonundaki makinalardan gideceğiniz istasyonu seçerek satın alabilirsiniz. 10’luk bilet “carnet 10 billets” alırsanız % 10 kadar indirimli yolculuk edebilirsiniz. Ayrıca 4-10 yaş arası çocuklar, blue discount kartına sahip büyük aileler, 16 yaş altında olup öğretmenleri ile seyahat eden 10 kişi üstündeki gruplar bu bileti % 50 indirimli satın alabilirler.

3- Mobilis

Bu bilet tercih ettiğiniz bir zonda size bir günlük limitsiz seyahat imkanı verir. Saat 12:00’dan 12:00’a 24 saat boyunca, tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

 • Zonlar ve fiyatlar; 1-2, 2-3, 3-4, 4-5; 8,45 € | 1-3, 2-4, 3-5; 11:30 € | 1-4, 2-5; 14 € | 1-5; 20,10 €.

4- Navigo haftalık veya aylık pass kartı

Bir hafta boyunca, “Orlyval” hariç, “Île-de-France” içinde metro, otobüs ve trenlerde sınırsız seyahat imkanı… 2 zon veya tüm zonlar opsiyonu. Seçtiğiniz iki zonun dışında seyahat etmek için aradaki fiyat farkını vermeniz yeterli olacaktır.

 • Zonlar ve haftalık, aylık fiyatları (ilk fiyat haftalık için, ikinci fiyat aylık için); 2 zon; 2-3; 27.45 € – 76,70 € | 3-4; 26,60 € – 74,70 € | 4-5; 26,10 – 72,90 € | Tüm zonlar; 30 € – 84.10 €.

5- “Paris Visite” metro pass kartı

Bu kartı 1,2,3,4 veya 5 günlük olarak satın alabilirsiniz. Tüm zonlarda ve SNCF Transilien, Orlyval ve havaalanı bağlantıları dahil tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Bu kartla Disneyland ve Versay Sarayı‘na da gidebilirsiniz. 4-11 yaş arası için kart indirimlidir ve ayrıca bazı müzelerde indirim sağlar. Turizm informasyon bürolarından, havalimanlarından, metro ve tren istasyonlarındaki gişelerden satın alabilirsiniz.

 • 1,2,3 zon için fiyatlar; 1 gün; 13,55 € | 2 gün; 22,05 € | 3 gün; 30,10 € | 5 gün; 43,30 €.
 • Tüm zonlar için, tüm Paris için fiyatlar; 1 gün; 28,50 € | 2 gün; 43,30 € | 3 gün; 60,70 € | 5 gün; 74,30 €.

6- Navigo Liberte +

Bu ekonomik alternatiften yararlanmak için fotoğraflı, kişiselleştirilmiş bir “navigo-pass” kartı çıkartmalısınız. Navigo Liberté + her yolculuk için “Navigo pass” kartınızla özgürce ve sınırsız seyahat etmenizi sağlayan bir hizmettir. Bu sistemde ödemenizi bir sonraki ay yapıyorsunuz. Kartı kullanmadığınız ay için ödeme yapmanız gerekmez. Kontratı dilediğiniz zaman ücretsiz biçimde iptal edebilirsiniz. Bu kart metro ve RER için “Zone1” içinde, belediye otobüslerinde, Orlybus, Roissybus, tramvay (11 ve T4 hariç) ve Montmarte funikülerde geçerlidir.

 • Bilet fiyatları; yolculuk başına 1.69 € (günlük 8.45 €’yu aşamaz).
paris metro bileti ücreti
Montmarte füniküleri

İndirimli bilet çeşitleri ve fiyatları

 • Öğrenci seyahat kartı “Imagine R”; 26 yaş altındaki öğrenciler için, Île-de-France içinde sınırsız seyahat. Yıllık abonelik ücreti; 350 €.
 • Navigo Jeunes Week-end; bu kartlar haftasonu (cumartesi, pazar) veya milli tatillerde ve 26 yaş altı için geçerlidir. Zonlar ve fiyatlar; 1-3; 4,60 € | 1-5; 10,10 € | 3-5; 5,90 €

Diğer metro, otobüs ve tren biletleri

Araçta sms bileti; otobüsle seyahat edecekseniz, biletiniz yoksa ve yerel bir telefon hattınız varsa sms yollayarak hemen biletinizi sms ile alabilirsiniz.Bus” + otobüs numarasını arada boşluk olmadan yazıp 93100‘e göndermeniz yeterli. Ardından cep telefonunuza gelen bileti şoföre gösteriniz.

 • Bilet fiyatı; 2,5 €.

Bilet ve pass kartları nereden alabilirim?

 • Metro, RER (tren) ve tramvay duraklarındaki makinalardan
 • Metro, RER (tren) ve tramvay duraklarındaki gişelerden ((her istasyonda bulunmayabilir)
 • Anlaşmalı kiösklerden

Bilet ve pass kartları kredi kartı ile satın alabilir miyim?

Evet, bilet satışı yapılan makinalarda kredi kartı geçmektedir.

en indirimli metro kartı hangisidir?
Navigo indirimli ulaşım kartı

Paris metrosu açılış kapanış saatleri

 • Tatil günleri dahil yılın her günü açıktır
 • Paris metrosu hafta içi günlerde 05:30 – 01:15 arası açıktır.
 • Cuma, Cumartesi ve resmi tatil günlerinin arifesinde metro ortalama saat 02:15’e dek çalışır..
 • Trenler (RER) ise her gün sabah 05:30 ile gece 01:20 arasında çalışır.

Paris metrosu ve RER tren açılış kapanış saatleri

Paris Metrosu haritası

Aşağıdaki metro planını büyüterek bağlantıları inceleyebilirsiniz…

paris metro ve RER haritası ve planı
Paris metro haritası
Subscribe
Notify of
8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Derya Baysu
4 years ago

Merhaba bu yazı metni çok iyi sormam gereken bir kaç şey var yardımcı olursanız sevinirim, Günübirlik seyahat etmeyi düşünüyorum, daha önce hiç gitmedeğim bir yer, ingilizcem zayıf orada yardımcı olabilecek türk taksiciler var mı? ya da türk rehberi olan tur firmaları?

Derya Baysu
4 years ago
Reply to  TT

Çok sevinirim. Ulaşım konusunda kendime güvenemiyorum açıkçası.

Krm
4 years ago

Uber taxsi var işinize yararsa

Ömer Faruk güner
4 years ago

Merhaba
Bugün eiffel için bilet aldım ama tek kalan saat 22:30 du, en üst kata çıkarak eiffel turunu tamamlamak ne kadar sürüyor, tur sonunda metro saatine yetişebilir miyim, yetişemezsem alternatif bakma durumunda kalacağım

onur
4 years ago

merhaba pariste MERCURE MAUREPAS SAINT QUENTIN da kalacağız hop on hop of turuna katılacağız sanırım eiffel kulesinin oradan kalkıyor otelin oradan hangi metro durağından neye binerek eiffel kulesine gideriz bir de metroda inip başka hatta binmemiz falan gerekiyor mu ?teşekkür ederim

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x