Paris Metrosu Bileti

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Paris Metrosu Bileti

Paris’te metro bileti fiyatları 2024 Ocak ayı için şu şekildedir:

 • Tek yön bilet (t+ ticket olarak da bilinir) fiyatı 2,10€’dur​.
 • 10 seyahatlik (carnet) kağıt formundaki biletler için 19,10€’ya, Navigo Easy kartına yüklenirse 17,35 €’ya mal olmaktadır​. (4-10 yaş arası için 8,65 €).

Bu biletler metro dışında, RER (Paris içinde), otobüs, tramvay ve Montmartre eğlenceli treninde de geçerlidir. Biletler validasyon sonrası bulunduğunuz ulaşım ağından çıkmadan 120 dakika boyunca geçerlidir​.

EYFEL & LOUVRE BİLETİNİ ONLINE SATIN ALIN,

SIRA BEKLEMEDEN GİRİN

 
Eyfel Kulesi bilet sırası
Eyfel Kulesi bilet sırası

Linklere tıklayın;

 1. Louvre ve Eiffel’e hızlı giriş biletlerine ihtiyacınız varsa
 2. Paris’te güzel bir otel arıyorsanız
 3. Özel rehbere ihtiyacınız varsa
 4. Disneyland biletlerine ihtiyacınız varsa
 

Paris’te metro bölgeleri

Paris şehri ulaşım açısından merkezden uzaklığa göre 1-6 arasında bölgelere “zones” ayrılmıştır. Metro ve tren bilet fiyatları bu zonlara göre değişkenlik gösterir. Zone 1 şehrin en merkezi noktası iken Zone 6 en uzak noktası oluyor. Aşağıdaki şemada sarı ile gösterilen kısım zone 1, 2 ve 3’ü gösteriyor. Paris’in bir çok turistik cazibe noktası bölgesi bu sarı alanın içindedir; Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Notre Dame, Montparnasse, Şanzelize, Zafer TakıDisneyland, Versay Sarayı, Orly ve Charles de Gaulle Havaalanları 4-5 numaralı zonlar içindedir.

paris metrosu, zonlara göre bilet fiyatları
Paris şehri ulaşım açısından 5 zona ayrılmıştır

Bilet çeşitleri, fiyatları, avantajları

Paris’te toplu taşıma sistemi size biraz karmaşık gelebilir. Fakat sistem farklı zonlar, farklı seyahat süreleri, farklı bütçeler ve farklı kullanıcı tipleri için bir çok farklı opsiyon seçeneği sunuyor. Aşağıdaki bilet türlerinden sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz;

paris metro bilet ücreti, avantajlı ve ekonomik aylık pass kart fiyatları
Paris metrosu bileti

En ekonomik ve avantajlı metro bileti hangisidir?

1 – T-ticket

Tek yönde, tek kullanımlık bilet. Metro, tren (RER), otobüs (Orlybus ve Rossybus hariç), tramvay ve funikülerde geçerlidir. Aynı türden araç hattı içinde, 90 dakika içinde ikinci bir aktarma yapabilirsiniz.

 • Bilet fiyatı; 2.10 € (bileti araçtan alırsanız veya veya sms yoluyla alırsanız; 2.50 €).

2- Zonlar arası bilet (Île-de-France “point-to-point” biletler)

Paris’in 5 zondan oluşan bölgesi “Île-de-France” olarak adlandırılır. Bu bilet ile farklı zonlar arasında seyahat edebilirsiniz fakat sabit bir bilet ücreti yoktur, ücret gideceğiniz mesafeye bağlıdır. Biletinizi metro istasyonundaki makinalardan gideceğiniz istasyonu seçerek satın alabilirsiniz. 10’luk bilet “carnet 10 billets” alırsanız % 10 kadar indirimli yolculuk edebilirsiniz. Ayrıca 4-10 yaş arası çocuklar, blue discount kartına sahip büyük aileler, 16 yaş altında olup öğretmenleri ile seyahat eden 10 kişi üstündeki gruplar bu bileti % 50 indirimli satın alabilirler.

VERSAY BİLETİNİZİ ONLINE SATIN ALIN, UZUN BİLE SIRASI BEKLEMEDEN GİRİN

 

3- Mobilis

Bu bilet tercih ettiğiniz bir zonda size bir günlük limitsiz seyahat imkanı verir. Saat 12:00’dan 12:00’a 24 saat boyunca, tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

 • Zonlar ve fiyatlar; 1-2, 2-3, 3-4, 4-5; 8,45 € | 1-3, 2-4, 3-5; 11:30 € | 1-4, 2-5; 14 € | 1-5; 20,10 €.

4- Navigo haftalık veya aylık pass kartı

Bir hafta boyunca, “Orlyval” hariç, “Île-de-France” içinde metro, otobüs ve trenlerde sınırsız seyahat imkanı… 2 zon veya tüm zonlar opsiyonu. Seçtiğiniz iki zonun dışında seyahat etmek için aradaki fiyat farkını vermeniz yeterli olacaktır.

 • Zonlar ve haftalık, aylık fiyatları (ilk fiyat haftalık için, ikinci fiyat aylık için); 2 zon; 2-3; 27.45 € – 76,70 € | 3-4; 26,60 € – 74,70 € | 4-5; 26,10 – 72,90 € | Tüm zonlar; 30 € – 84.10 €.

5- “Paris Visite” metro pass kartı

Bu kartı 1,2,3,4 veya 5 günlük olarak satın alabilirsiniz. Tüm zonlarda ve SNCF Transilien, Orlyval ve havaalanı bağlantıları dahil tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Bu kartla Disneyland ve Versay Sarayı‘na da gidebilirsiniz. 4-11 yaş arası için kart indirimlidir ve ayrıca bazı müzelerde indirim sağlar. Turizm informasyon bürolarından, havalimanlarından, metro ve tren istasyonlarındaki gişelerden satın alabilirsiniz.

 • 1,2,3 zon için fiyatlar; 1 gün; 13,55 € | 2 gün; 22,05 € | 3 gün; 30,10 € | 5 gün; 43,30 €.
 • Tüm zonlar için, tüm Paris için fiyatlar; 1 gün; 28,50 € | 2 gün; 43,30 € | 3 gün; 60,70 € | 5 gün; 74,30 €.

DİSNEYLAND BİLETİNİZİ ONLINE SATIN ALIN, UZUN BİLE SIRASI BEKLEMEDEN GİRİN

 

6- Navigo Liberte +

Bu ekonomik alternatiften yararlanmak için fotoğraflı, kişiselleştirilmiş bir “navigo-pass” kartı çıkartmalısınız. Navigo Liberté + her yolculuk için “Navigo pass” kartınızla özgürce ve sınırsız seyahat etmenizi sağlayan bir hizmettir. Bu sistemde ödemenizi bir sonraki ay yapıyorsunuz. Kartı kullanmadığınız ay için ödeme yapmanız gerekmez. Kontratı dilediğiniz zaman ücretsiz biçimde iptal edebilirsiniz. Bu kart metro ve RER için “Zone1” içinde, belediye otobüslerinde, Orlybus, Roissybus, tramvay (11 ve T4 hariç) ve Montmarte funikülerde geçerlidir.

 • Bilet fiyatları; yolculuk başına 1.69 € (günlük 8.45 €’yu aşamaz).
paris metro bileti ücreti
Montmarte füniküleri

İndirimli bilet çeşitleri ve fiyatları

 • Öğrenci seyahat kartı “Imagine R”; 26 yaş altındaki öğrenciler için, Île-de-France içinde sınırsız seyahat. Yıllık abonelik ücreti; 350 €.
 • Navigo Jeunes Week-end; bu kartlar haftasonu (cumartesi, pazar) veya milli tatillerde ve 26 yaş altı için geçerlidir. Zonlar ve fiyatlar; 1-3; 4,60 € | 1-5; 10,10 € | 3-5; 5,90 €

Diğer metro, otobüs ve tren biletleri

Araçta sms bileti; otobüsle seyahat edecekseniz, biletiniz yoksa ve yerel bir telefon hattınız varsa sms yollayarak hemen biletinizi sms ile alabilirsiniz.Bus” + otobüs numarasını arada boşluk olmadan yazıp 93100‘e göndermeniz yeterli. Ardından cep telefonunuza gelen bileti şoföre gösteriniz.

 • Bilet fiyatı; 2,5 €.

Bilet ve pass kartları nereden alabilirim?

 • Metro, RER (tren) ve tramvay duraklarındaki makinalardan
 • Metro, RER (tren) ve tramvay duraklarındaki gişelerden ((her istasyonda bulunmayabilir)
 • Anlaşmalı kiösklerden

Bilet ve pass kartları kredi kartı ile satın alabilir miyim?

Evet, bilet satışı yapılan makinalarda kredi kartı geçmektedir.

en indirimli metro kartı hangisidir?
Navigo indirimli ulaşım kartı

Paris metrosu açılış kapanış saatleri

 • Tatil günleri dahil yılın her günü açıktır
 • Paris metrosu hafta içi günlerde 05:30 – 01:15 arası açıktır.
 • Cuma, Cumartesi ve resmi tatil günlerinin arifesinde metro ortalama saat 02:15’e dek çalışır..
 • Trenler (RER) ise her gün sabah 05:30 ile gece 01:20 arasında çalışır.

Paris metrosu ve RER tren açılış kapanış saatleri

Paris Metrosu haritası

Aşağıdaki metro planını büyüterek bağlantıları inceleyebilirsiniz…

paris metro ve RER haritası ve planı
Paris metro haritası

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

This post is also available in: English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

8 thoughts on “Paris Metrosu Bileti”

 1. Merhaba bu yazı metni çok iyi sormam gereken bir kaç şey var yardımcı olursanız sevinirim, Günübirlik seyahat etmeyi düşünüyorum, daha önce hiç gitmedeğim bir yer, ingilizcem zayıf orada yardımcı olabilecek türk taksiciler var mı? ya da türk rehberi olan tur firmaları?

  Reply
 2. Merhaba
  Bugün eiffel için bilet aldım ama tek kalan saat 22:30 du, en üst kata çıkarak eiffel turunu tamamlamak ne kadar sürüyor, tur sonunda metro saatine yetişebilir miyim, yetişemezsem alternatif bakma durumunda kalacağım

  Reply
 3. merhaba pariste MERCURE MAUREPAS SAINT QUENTIN da kalacağız hop on hop of turuna katılacağız sanırım eiffel kulesinin oradan kalkıyor otelin oradan hangi metro durağından neye binerek eiffel kulesine gideriz bir de metroda inip başka hatta binmemiz falan gerekiyor mu ?teşekkür ederim

  Reply

Leave a Comment