Biletat e Burj Khalifa

Last Updated on 26 Dhjetor 2023 by TT

Biletet e Hyrjes në Burj Khalifa

Biletat e Burj Khalifa; siguroni hyrjen tuaj duke blerë  biletën tuaj këtu. Adresa: Downtown Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe. Si të arrini aty: A ka transport publik? Burj Khalifa ndodhet në zemrën e Distriktit të Downtown Dubai. Ndërtesa ka dy hyrje të ndara. Hyrja për vizitorët ndodhet brenda Qendrës tregtare Dubai Mall. Mund të arrini në Dubai Mall me taksinë ose me metron, pasi metroja e Dubaiut kalon nëpër Dubai Mall. Opsionet e tjera të transportit publik janë shumë të kufizuara.

A duhet të bëj një rezervim bilete për të vizituar Burj Khalifa?

Edhe pse nuk është e detyrueshme, gjithmonë ka rrezik që nuk do të gjeni bileta të disponueshme nëse zgjidhni të blini drejtpërdrejtësisht nga tavolina e biletave, veçanërisht gjatë stinëve të ngarkuara si vjeshta, pranvera dhe dimri. Është e zakonshme që ju të ofrohet një kohë hyrjeje një javë më vonë nëse tentoni të blini bileta drejtpërdrejtësisht. Ky ngjarje ndodh shpesh. Alternativisht, mund t’ju ofrohen bileta me një çmim premium, pasi ka pasur raste të tilla praktikash në të kaluarën. Për të shmangur këto çështje, këshillohet të rezervoni bileta tuaja përmes platformat më të besueshme të biletave online në botë për datën dhe orën që zgjidhni.

MOS I HUMBNI EDHE KËTO BILETA!

 1. Safari në shkretëtirë, udhëtim me deve, BBQ në një kamping me pesë yje
 2. Turne ditor ne Abu Dhabi nga Dubai
burj khalifa is reservation necessary?
Burj Khalifa dhe Akuariumi i Dubait

Shënime; pasi Burj Khalifa dhe Akvariumi i Dubait janë shumë afër njëri-tjetrit, mund të blini bileta tuaja si një paketë dhe të vizitoni të dyja vendet brenda 2 orëve.

Çmimet e Hyrjes dhe Oraret e Vizitës në Burj Khalifa (2024)

Informacioni i Hyrjes në Burj Khalifa

Çmimet e listuara më poshtë janë çmimet e shfaqura në kasën e biletave:

Biletat për Katin e 124-të + 125-të

Ditët e javës (e hënë deri të premten) Hyrja e fundit: 23:15

Lloji i Biletës

Oraret e rregullta (07:00 – 00:00)

 • Pleq (12+ vjeç) hyrje e përgjithshme: AED 169
 • Fëmijë (4-12 vjeç) hyrje e përgjithshme: AED 134

Oraret kulminante (15:00 – 18:30)

 • Pleq (12+ vjeç) hyrje e përgjithshme: AED 244
 • Fëmijë (4-12 vjeç) hyrje e përgjithshme: AED 152

Fundjavët (e shtunë deri të dielën) Hyrja e fundit: 23:15

Lloji i Biletës

Oraret e rregullta (05:00 – 00:00)

 • Pleq (12+ vjeç) hyrje e përgjithshme: AED 169
 • Fëmijë (4-12 vjeç) hyrje e përgjithshme: AED 134

Oraret kulminante (10:00 – 21:00)

 • Pleq (12+ vjeç) hyrje e përgjithshme: AED 244
 • Fëmijë (4-12 vjeç) hyrje e përgjithshme: AED 152

Shënime; oraret dhe çmimet janë të nënshtruar ndryshimeve; ju lutemi kontrolloni faqen zyrtare të internetit të Burj Khalifa për informacionin aktual.

Biletat për Katin e 124-të + 125-të + 148-të

Lloji i Biletës

Oraret e rregullta (19:00 – 23:00) Oraret kulminante (09:00 – 18:00)

At the Top Sky Për të Rritur (12+ vjeç)

 • Oraret e rregullta: AED 399
 • Oraret kulminante: AED 553

At the Top Sky Për Fëmijë (4-12 vjeç)

 • Oraret e rregullta: AED 399
 • Oraret kulminante: AED 553

“At the Top Sky” merret vesh si shikimi ekskluziv i terracave të observimit të Burj Khalifa.

Shënime; oraret dhe çmimet janë të nënshtruar ndryshimeve; ju lutemi kontrolloni faqen zyrtare të internetit të Burj Khalifa për informacionin aktual.

burj khalifa tickets
Platforma e shikimit në katin e 124-të

Shënime:

 • Hyrja falas për fëmijët nën 4 vjeç.
 • Orari i hyrjes mund të ndryshojë.
 • Koha e fundit e regjistrimit duhet të jetë të paktën 45 minuta përpara orës së mbylljes.
 • Katet e fundit të Burj Khalifa
 • Karakteristikat arkitekturore dhe të tjera të Burj El Khalifa
burj al khalifa online ticket reservation
The top floors of Burj Khalifa

Karakteristikat arkitekturore dhe të tjera të Burj El Khalifa

Burj Khalifa (Kulla e Khalifa), është ndërtesa më e lartë në botë me 160 kate dhe 829.8 metra lartësi (që nga viti 2019). Ndërtimi filloi në 2004 dhe përfundoi në 2009 dhe u hap në 2010 si pjesë e Projektit Downtown Dubai. Synimi për të realizuar një projekt kaq të bujshëm ishte ta bënte vendin më tërheqës në fushën e turizmit. Ndryshe nga sa besohet, Dubai nuk është një emirat që prodhon benzinë ​​dhe kjo është arsyeja pse vendi është përpjekur të diversifikojë ekonominë e tij. Në këmbim të ndihmës financiare të Nahyan-it gjatë ndërtimit të ndërtesës, ajo u emërua pas princit të Abu Dhabit Khalifa Bin Zayed Al Nahyan, si një gjest.

burj khalifa the figures and facts
Një shfaqje e vitit të ri në Burj Khalifa, 2016

Si të shkoni në Burj Khalifa, stacioni më i afërt i metrosë

Adresë; Downtown Dubai, The United Arab Emirates. Në qendër të Dubait, Emiratet e Bashkuara Arabe. Burj Khalifa është në qendër të qytetit të Dubait, projekti i fundit dhe më i madhi i qytetit. Objekti ka dy hyrje; e para eshte hyrja e pjeses se rezidences te pallatit dhe hyrja e hotel Armani. Tjetra është hyrja për vizita turistike e cila është edhe hyrja e qendrës tregtare Dubai Mall. Opsionet e transportit publik janë shumë të kufizuara në Dubai. Por ju mund të shkoni në Dubai Mall me metro në vend që të merrni një taksi.

{%ALT_TEXT%}
Linja e metrosë në Dubai

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment