Цени и трошоци во Париз

Last Updated on 5 јуни 2022 by TT

Цени и трошоци во Париз

Цени и трошоци во Париз; Цените во Париз генерално се околу 120 % повисоки отколку во Скопје. Дополнително, цените за изнајмување се повисоки за 480 отсто, трошоците за ручек и вечера се за 165 отсто повисоки отколку во Скопје. На лице кое живее во Париз му требаат најмалку 950 € месечно без кирија за да живее удобен живот. Ќе ви требаат околу 5.000 € во Париз за да живеете во сличен стандард што го имате со 112.000 денари во Скопје. Сите цени се за 2022 година.

Трошоци за патување во ПаризBooking.com

Цени на пазар, храна и пијалоци во Париз

 • Млеко, (1 лт) – 1,15 €
 • Бел леб (500 гр) – 2,10 €
 • Бел ориз, (1 кг) – 2,05 €
 • Јајца (12 Адет) – 3,80 €
 • Локално сирење (1 кг) – 17,00 €
 • Пилешки гради (без коски, 1 кг) – 12,60 €
 • Стек (1 кг) – 20,30 €
 • Јаболко (1 кг) – 2,70 €
 • Банана (1 кг) – 1,90 €
 • Портокал (1 кг) – 2,60 €
 • Домати (1 кг) – 3,40 €
 • Компири (1 кг) – 2,10 €
 • Кромид (1 кг) – 1,95 €
 • Марула (1 парче) – 1,40 €
 • негазирана вода (шише 1,5 lt) – 0,85 €
 • 1 шише вино (средна ценовна категорија) – 9,00 €
 • Локално пиво (шише од 0,5 литри) – 1,90 €
  Увезено пиво (шише 0,33 литри) – 2,65 €
 • 1 кутија цигара (Marlboro итн) – 10,50 €

Ручек и вечера, цени на храна и пијалоци во ресторан

 • Оброк 3 јадења по лице (во буџетски ресторан) – 15,00 €
 • Оброк 3 јадења по лице (во ресторан со средна цена) – 30,00 €
 • Комбо мени во Mc Donalds – 10,00 €
 • Локално пиво (0,5 lt) – 6,20 €
 • Увезено пиво (0,33 lt) – 6,00 €
 • Капучино (средна големина) – 3,70 €
 • Кока Кола (шише 0,33 lt) – 3,10 €
 • Вода (шише 0,33 lt) – 2,15 €

Транспорт, јавен превоз цени

 • Билет во еден правец за јавен автобус или метро – 1,90 €
 • Месечна карта за јавен превоз – 75,00 €
 • Отворање на такси метар (дневна тарифа) – 5,00 €
 • Такси, по км (дневна тарифа) – 1,80 €
 • Такси, 1 час чекање (дневна тарифа) – 45,00 €
 • Бензин (1 литар) – 2,00 €
 • Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (или еквивалентен нов автомобил) – 22.0100,00 €
 • Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (или еквивалентен нов автомобил) – 24.000,00 €

paris taksi fiyatları, ücret ve tarife

Месечни фиксни трошоци во Париз

 • Основни трошоци за домаќинството (струја, парно, вода, ѓубре) за стан од 85 м2 – 185,00 €
 • 1 минута припејд телефонски повик – 0,16 €
 • Интернет (10 Mbps, неограничен, кабелски или ADSL) – 30,90 €

Цени на облека, текстил и чевли во Париз

 • 1 панталони (Levis 501 или слично) – 87,00 €
 • 1 летен фустан во синџир продавници како Zara H&M – 38,50 €
 • 1 пар Nike патики за трчање (категорија со средна цена) – 87,00 €
 • 1 пар класични машки кожени чевли – 120,00 €

Трошоци за грижа за деца

 • Приватна градинка или јасли, месечно Плаќање за едно дете – 570,00 €
 • Меѓународно основно училиште, годишна исплата за едно дете – 23.000,00 €

Цени за спорт и одмор

 • Фитнес спортски клуб, месечна уплата за 1 возрасен – 36,00 €
 • 1 час изнајмување на тениско игралиште (Викенд) – 15,00 €
 • Кино (странски филмови), билет за 1 лице – 12,00 €

Месечни изнајмувања на куќи/станови

 • Стан со 1 спална соба во центарот на градот – 1.250,00 €
 • Стан со 1 спална соба надвор од центарот на градот – 920,00 €
 • Стан со 3 спални во центарот на градот – 2.750,00 €
 • Стан со 1 спална соба надвор од центарот на градот – 1.850,00 €

Цени на куќи/станови за продажба

 • Стан во центарот на градот, м2 цена – 12.200,00 €
 • Стан надвор од центарот на градот, М2 цена – 9.100,00 €

Плати и финансии

 • Просечна месечна плата (Нето) 2.590,00 €
 • Каматни стапки на хипотеки, 1,38% на годишно ниво
 • Цени и трошоци во Париз
 • Пазарни цени, патни трошоци, храна и пијалоци, такси, колку чини билет за метро, ​​воз и музеј?…цени за ручек, вечера, кафе капучино, пиво, цигара, билети за музеј итн.
 • Официјална веб-страница на париското метро

Некои од информациите на оваа страница се собрани од информации од веб-страницата numbeo.com.

This post is also available in: Türkçe English Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Albanian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment