Çmimet dhe kostot në Paris

Last Updated on 5 Qershor 2022 by TT

Çmimet dhe kostot në Paris

Çmimet dhe kostot në Paris; Çmimet në Paris në përgjithësi janë afërsisht 95 % më të shtrenjta se në Tiranë. Gjithashtu, çmimet e qirave janë 282%, shpenzimet e drekës dhe darkës janë 186% më të shtrenjta se në Tiranë. Një person që jeton në Paris ka nevojë për të paktën 950 € në muaj pa qiranë për të jetuar një jetë komode. Do t’ju duhen rreth 5,050 € në Paris për të jetuar në një standard të ngjashëm që keni me 260,000 lekë në Tiranë. Të gjitha çmimet janë për vitin 2022.

Shpenzimet për një udhëtim në ParisBooking.com

Çmimet e tregut, ushqimeve dhe pijeve në Paris

 • Qumësht, (1 lt) – 1,15 €
 • Bukë e bardhë (500 Gr) – 2,10 €
 • Oriz i bardhë, (1 kg) – 2,05 €
 • Vezë (12 Adet) – 3,80 €
 • Djathë vendas (1 kg) – 17,00 €
 • Gjoksi i pulës (pa kocka, 1 kg) – 12,60 €
 • Biftek (1 kg) – 20,30 €
 • Mollë (1 kg) – 2,70 €
 • Banane (1 kg) – 1,90 €
 • Portokalli (1 kg) – 2,60 €
 • Domate (1 kg) – 3,40 €
 • Patate (1 kg) – 2,10 €
 • Qepë (1 kg) – 1,95 €
 • Marule (1 copë) – 1,40 €
 • Ujë pa gaz (shishe 1,5 lt) – 0,85 €
 • 1 shishe verë (kategoria e çmimit mesatar) – 9,00 €
 • Birrë lokale (shishe 0,5 litra) – 1,90 €
 • Birrë e importuar (shishe 0,33 litra) – 2,65 €
 • 1 paketë cigare (Marlboro etj) – 10,50 €

Dreka dhe darka, çmimet e ushqimeve dhe pijeve në restorant

 • Vakt me 3 pjata për person (në një restorant buxhetor) – 15,00 €
 • Vakt me 3 pjata për person (në një restorant me çmim mesatar) – 30,00 €
 • Menuja e kombinuar në Mc Donalds – 10,00 €
 • Birrë Lokale (0,5 lt) – 6,20 €
 • Birra e importuar (0.33 lt) – 6.00 €
 • Kapuçino (me madhësi mesatare) – 3,70 €
 • Coca Cola (shishe 0,33 lt) – 3,10 €
 • Ujë (shishe 0,33 lt) – 2,15 €

Transporti, çmimet e transportit publik

 • Biletë me një drejtim për autobus publik ose metro – 1,90 €
 • Leje mujore për transport publik – 75.00 €
 • Hapja e taksometrit (tarifa ditore) – 5,00 €
 • Taksi, për km (tarifa ditore) – 1.80 €
 • Taksi, 1 orë pritje (tarifa e ditës) – 45.00 €
 • Benzin (1 litër) – 2,00 €
 • Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (ose veturë e re ekuivalente) – 22,0100.00 €
 • Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (ose makinë e re ekuivalente) – 24,000.00 €

paris taksi fiyatları, ücret ve tarife

Shpenzimet fikse mujore në Paris

 • Shpenzimet bazë shtëpiake (rrymë, ngrohje, ujë, mbeturina) për apartament 85 m2 – 185.00 €
 • Telefonatë me parapagesë 1 minutëshe – 0,16 €
 • Internet (10 Mbps, pa limit, kabllor ose ADSL) – 30,90 €

Çmimet e veshjeve, tekstileve dhe këpucëve në Paris

 • 1 pantallona (Levis 501 ose të ngjashme) – 87,00 €
 • 1 fustan veror në një dyqan zinxhir si Zara H&M – 38.50 €
 • 1 palë këpucë vrapimi Nike (kategoria me çmim mesatar) – 87,00 €
 • 1 palë këpucë lëkure klasike për meshkuj – 120.00 €

Shpenzimet e kujdesit për fëmijët

 • Kopsht apo çerdhe private, Pagesa mujore për një fëmijë – 570.00 €
 • Shkolla fillore ndërkombëtare, pagesa vjetore për një fëmijë – 23,000.00 €

Çmimet për sport dhe kohë të lirë

 • Klub sportiv fitnesi, pagesa mujore për 1 të rritur – 36.00 €
 • 1 orë qira në fushë tenisi (Fundjavë) – 15,00 €
 • Kinema (filma të huaj), biletë për 1 person – 12.00 €

Shtëpi/banesa me qira mujore

 • Apartament 1+1 në qendër të qytetit – 1.250.00 €
 • Apartament 1+1 jashtë qendrës së qytetit – 920.00 €
 • Apartament me 3 dhoma gjumi në qendër të qytetit – 2.750.00 €
 • Apartament 1+1 jashtë qendrës së qytetit – 1.850.00 €

Çmimet e shtëpive/banesave në shitje

 • Apartament ne qender te qytetit, m2 cmimi – 12.200.00 €
 • Apartament jashte qendres se qytetit, m2 cmimi – 9,100.00 €

Pagat dhe financat

 • Paga mesatare mujore (Neto) 2.590.00 €
 • Normat e interesit të hipotekave, 1.38% në vit
 • Çmimet dhe kostot në Paris
 • Çmimet e tregut, shpenzimet e udhëtimit, ushqimet dhe pijet, tarifat e taksisë, sa kushton bileta e metrosë dhe trenit?…çmimet për një drekë, darkë, kafe kapuçino, birrë, cigare, bileta muzeu etj.
 • Faqja zyrtare e metrosë së Parisit

Disa nga informacionet në këtë faqe janë përpiluar nga informacionet nga faqja e internetit numbeo.com.

This post is also available in: Türkçe English Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment