Çmimet dhe kostot në Francë

Last Updated on 16 Qershor 2022 by TT

Çmimet dhe kostot në Francë

Çmimet dhe kostot në Francë; Çmimet në Francë në përgjithësi janë afërsisht 100% më të larta se në Shqipëri. Kostot e qirasë janë 210 % më të larta… shpenzimet e drekës dhe darkës janë 183% më të shtrenjta se në Shqipëri. Një person që jeton në Francë ka nevojë për të paktën 950 € në muaj pa qiranë për të bërë një jetë komode. Fuqia blerëse vendase në Francë është 176 % më e lartë se në Shqipëri. Të gjitha çmimet janë për vitin 2022.

Shpenzimet për një udhëtim në Francë

 • Tarifa e taksisë nga Charles de Gaulle / Aeroporti CDG në qendër të qytetit; tarifa ditore 42 €, tarifa e natës 48 €
 • Tarifa e taksisë nga qendra e qytetit të Parisit në Pallatin e Versajës; tarifa ditore 27 €, tarifa e natës 31 €
 • Tarifa e taksive nga qendra e qytetit të Parisit në
 • Disneyland; dita 62 €, tarifa e natës 72 €
 • Darka ose dreka në një restorant me çmim të ulët për 1 person; 15 €
 • Darka ose dreka në një restorant të mirë për 1 person; 30 €
 • Kafe (kapucino, americano etj); 2,5-3,5 €
 • Birrë; 6-7 €

Çmimet e tregut, ushqimeve dhe pijeve në Francë

 • Qumësht, (1 lt) – 1,00 €
 • Bukë e bardhë (500 Gr) – 1,51 €
 • Oriz i bardhë, (1 kg) – 1,90 €
 • Vezë (12 Adet) – 3,05 €
 • Djathë vendas (1 kg) – 15,80 €
 • Gjoksi i pulës (pa kocka, 1 kg) – 10,40 €
 • Biftek (1 kg) – 18,20 €
 • Mollë (1 kg) – 2,60 €
 • Banane (1 kg) – 1,90 €
 • Portokalli (1 kg) – 2,45 €
 • Domate (1 kg) – 2,95 €
 • Patate (1 kg) – 1,75 €
 • Qepë (1 kg) – 2,00 €
 • Marule (1 copë) – 1,15 €
 • Ujë pa gaz (shishe 1,5 lt) – 0,70 €
 • 1 shishe verë (kategoria me çmim mesatar) – 7,00 €
 • Birrë lokale (shishe 0,5 litra) – 2,05 €
 • Birrë e importuar (shishe 0,33 litra) – 2,35 €
 • 1 paketë cigare (Marlboro etj) – 10.00 €

Çmimet e ushqimeve dhe pijeve në restorant

 • Vakt me 3 pjata për person (në një restorant buxhetor) – 15,00 €
 • Vakt me 3 pjata për person (në një restorant me çmim mesatar) – 30,00 €
 • Menuja e kombinuar në Mc Donalds – 9,00 €
 • Birrë Lokale (0,5 lt) – 6,00 €
 • Birra e importuar (0.33 lt) – 5.00 €
 • Kapuçino (me madhësi mesatare) – 2,90 €
 • Coca Cola (shishe 0,33 lt) – 2,60 €
 • Ujë (shishe 0,33 lt) – 1,70 €

Transporti, çmimet e transportit publik

 • Biletë me një drejtim për autobus publik ose metro – 1,67 €
 • Leje mujore për transport publik – 65.00 €
 • Hapja e taksometrit (tarifa ditore) – 2,50 €
 • Taksi, për km (tarifa ditore) – 1,75 €
 • Taksi, 1 orë pritje (tarifa e ditës) – 25.00 €
 • Benzin (1 litër) – 1,99 €
 • Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (ose veturë e re ekuivalente) – 24,000.00 €
 • Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (ose veturë e re ekuivalente) – 24,400.00 €

Fransa'da maliyet ve fiyatlar, kira, ev, daire, yeme içme, sigara, ekmek, market, havalimanı taksi, metro bileti...

Shpenzimet fikse mujore në Francë

 • Shpenzimet bazë shtëpiake (rrymë, ngrohje, ujë, mbeturina) për apartament 85 m2 – 185.00 €
 • Telefonatë me parapagesë 1 minutëshe – 0,16 €
 • Internet (10 Mbps, pa limit, kabllor ose ADSL) – 30,90 €

Çmimet e veshjeve, tekstileve dhe këpucëve në Francë

 • 1 pantallona (Levis 501 ose të ngjashme) – 80,50 €
 • 1 fustan veror në një dyqan zinxhir si Zara H&M – 35.50 €
 • 1 palë këpucë vrapimi Nike (kategoria me çmim mesatar) – 82,90 €
 • 1 palë këpucë lëkure klasike për meshkuj – 110.00 €

Shpenzimet e kujdesit për fëmijët

 • Kopsht apo çerdhe private, Pagesa mujore për një fëmijë – 615.00 €
 • Shkolla fillore ndërkombëtare, pagesa vjetore për një fëmijë – 9,650.00 €

Shpenzimet për sport dhe argëtim

 • Klubi sportiv fitnesi, pagesa mujore për 1 të rritur – 33.00 €
 • 1 orë qira në fushë tenisi (Fundjavë) – 14,70 €
 • Kinema (filma të huaj), biletë për 1 person – 10.00 €

Shtëpi/banesa me qira mujore në Francë

 • Apartament 1+1 ne qender te qytetit – 775.00 €
 • Apartament 1+1 jashtë qendrës së qytetit – 610.00 €
 • Apartament me 3 dhoma gjumi në qendër të qytetit – 1.640.00 €
 • Apartament 1+1 jashtë qendrës së qytetit – 1.130.00 €

Çmimet e shtëpive/banesave në shitje

 • Apartment in the city center, m2 price – 6,590.00 €
 • Apartment outside the city center, M2 price – 4,550.00 €

Pagat dhe financat

 • Paga mesatare mujore (Neto) 2.260.00 €
 • Normat e interesit të hipotekave, 1.49% në vit
 • Çmimet dhe kostot në Francë
 • Çmimet e tregut, shpenzimet e udhëtimit, ushqimet dhe pijet, tarifat e taksisë së aeroportit, sa kushton bileta e metrosë dhe trenit?…çmimi për një drekë dhe darkë, kafe kapuçino, birrë, cigare, biletë muzeu etj.
 • Faqja zyrtare e metrosë së Parisit

Disa nga informacionet në këtë faqe janë përpiluar nga informacionet nga faqja e internetit numbeo.com.

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment