Turne Private ne Stamboll

Last Updated on 20 Shkurt 2024 by TT

Turne Private ne Stamboll

Turne Private ne Stamboll; nëse jeni të interesuar për një turne privat, me guidë në Stamboll në anglisht (ose një gjuhë tjetër), ju lutemi na kontaktoni duke përdorur formularin e mëposhtëm. Udhëtimet kryhen nga guida private të licencuara, duke ofruar blerjen prioritare të biletave të hyrjes në muze. Ky turne privat luksoz ju mundëson të kaloni radhët e gjata për qasje më të shpejtë në disa muze. Për më tepër, ju do të përfitoni nga një itinerar i personalizuar i përshtatur për interesat dhe ritmin tuaj specifik.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

topkapı sarayı ve ayasofya için özel şehir turu

Udhëtime private në Stamboll – Udhëtime të rekomanduara

1- Turne klasike të qytetit të Stambollit

  • Kohëzgjatja e turneut; 6-8 orë | Lloji i turneut; turne në këmbë e kombinuar me taksi ose tramvaj | Vend takimi; hotel ose Sheshi Sulltanahmet | Gjuhe; anglisht

Turne Private Në Stamboll 1

Gjatë kësaj ture, do të eksploroni monumentet më të rëndësishme dhe të çmuara të Stambollit, duke nisur një udhëtim përmes historive madhështore të epokave Roman, Bizantin, dhe Osman. Itinerari përfshin vizita në Pallati i Topkapit dhe seksioni i tij Harem, Xhamia e Hagia Sophia, Xhamia e Blu, Hipodromi Roman, dhe Cisterna Basilika. Nëse koha lejon, mund të keni gjithashtu mundësinë të shihni Varret e Sulltanëve Osman, Guri i Milionit, dhe Grand Bazaar me famë botërore. Qëndroni të sigurt, nuk ka asnjë detyrim për të vizituar dyqane tapetesh apo dyqane të tjera në Grand Bazaar, dhe do të keni kohë të lirë për pazar. Ju lutemi të vini re, nëse keni probleme me lëvizshmërinë, kjo tur mund të mos jetë e përshtatshme për ju, megjithëse një karrocë mund t’ju mundësojë të shihni shumicën e vendeve. Së fundmi, rekomandojmë të takohemi në zonën e Sultanahmet për të maksimizuar kohën tuaj të turit në mënyrë efikase.

istanbul-rehberli-ozel-tur

2- Turne me varkë në Bosfor; Pallate barok dhe pallate buzë detit

  • Kohëzgjatja e turneut; 6-8 orë | Lloji i turneut; turne me varkë + ecje | Vend takimi; hotel ose Sheshi Kabatas | Gjuhe; anglisht

Turne Private Në Stamboll 2 -Gjatë këtij turneu, ju do të shijoni Bosforin e Stambollit, kontinentet e drejtpërdrejta aziatike dhe evropiane dhe gjithashtu një nga pjesët më të bukura të botës. Varka jonë do të jetë e përbashkët dhe ju do të keni mundësi të dilni në pika të caktuara. Gjatë udhëtimit do të shihni shpatet dhe brigjet e bukura të mbushura me shtëpitë e familjeve më të pasura të Turqisë, pallate osmane dhe ura madhështore. Gjatë ndalesave mund të vizitoni Muzeun Detar ose Muzeun Sakip Sabanci, Dolmabahçen, Beylerbeyi ose pallatet Kuçuksu. Nëse ju pëlqen, mund të vizitoni Emirgan Park gjatë festivalit të tulipanëve në prill. Ju gjithashtu mund të vizitoni Emirgan Parkun për të shijuar festivalin e tulipanëve në prill. Nëse nuk dëshironi të vizitoni ndonjë vend, mund të pini kafe ose raki turke në një restorant buzë detit duke shijuar pamjen.

istanbul'da tekneli özel boğaz turu

3- Pera, Galata, Karakoy; Fytyra moderne dhe boheme të Stambollit

  • Kohëzgjatja e turneut; 6-8 orë | Lloji i turneut; duke ecur | Vend takimi; hotel ose Sheshi Taksim | Gjuhe; anglisht

Turne Private Në Stamboll 3 -Falë gjenovezëve që u vendosën në rajonin Galata të Kostandinopolis gjatë shekullit të 14-të, sot kemi një nga lagjet më të veçanta të Stambollit. Për më shumë se 200 vjet zona simbolizonte fytyrën perëndimore të Perandorisë Osmane. Klubet e para të natës, galeritë e artit, sallat e kinemasë, teatrit dhe operës morën jetë në këtë rajon dhe sot ruan të njëjtin karakter. Rajoni është i shtrirë në një zonë të gjerë dhe përbëhet nga mijëra rrugë. Mund të takoheni me guidën tuaj private në sheshin Taksim dhe turneu do të fillojë me lagjet Cihangir dhe Cukurcuma, të cilat janë të njohura nga intelektualët dhe të rinjtë. Këtu do të shijoni rrugët boheme, butikët, kafenetë dhe dyqanet antike. Destinacionet tuaja të ardhshme do të jenë Rruga Istiklal, Pera, Asmalimescit, Galata dhe Karakoy. Gjatë turneut ju mund të shihni dhe vizitoni vende të shumta. Këtu janë disa nga vendet për të zgjedhur;

Muzeu i Pafajësisë së Orhan Pamuk, Muzeu i Kinemasë Turke, Muzeu i Klubit të Futbollit Galatasaray, Muzeu Pera, Galeria e Artit të Kripës, Çiçek Pasajı, Hoteli Pera Palace dhe dhoma e Ataturkut, Kisha e Shën Antuanit, Shtëpia Galata Mevlevi, Kulla Galata, Xhamia Arabe, e dyta më e vjetra Linja e metrosë së botës, Patriarkana Ortodokse Turke, Ura e Galatas, Muzeu Hebre…

4Briri i Artë; Xhamia Muze e Balatit, Fenerit dhe Çorës

  • Kohëzgjatja e turneut; 6-8 orë | Lloji i turneut; automjet privat ose taksi + ecje | Vend takimi; hotel ose perballe Patriarkanes Greke | Gjuhe; anglisht

Turne Private në Stamboll 4 – Rrethe të tilla si Fener, Balat dhe Ayvansaray, të vendosura në brigjet e Bririt të Artë, janë një nga lagjet në Stamboll ku mund të mësoni mbi trashëgiminë bizantine, ortodokse dhe hebreje. Nga ana tjetër distrikti Eyüp është i famshëm me xhaminë Eyüp dhe varret e disa shokëve të rëndësishëm të Profetit Muhamed. Ka vende të shumta historike dhe fetare përgjatë brigjeve të Bririt të Artë dhe ju mund të zgjidhni ato që ju interesojnë të vizitoni; Kisha e Hekurt (Kisha Bullgare), Patriarkana Ortodokse Greke dhe Kisha Hagia Giorgios, rrugët shumëngjyrëshe të Balatit, Taverna Agora, Tregu i Pleshtave, furra e famshme e bukës, Kodra Pierre Loti, Shkolla e Mesme Greke, Kisha Virgjëreshës Mari e Mongolëve, Sinagoga Ahrida, Rruga e Kodrës me Shkallë, Kisha Armene Surp Hrastakabed, Pallati Tekfur dhe muret e qytetit bizantin, Xhamia Eyüp Sulltan, Xhamia Muzeu Kariye.

istanbul, haliç ve kariye için özel rehber ve araç ile özel tur

5Uskudar dhe Asain ana e Bosforit

  • Kohëzgjatja e turneut; 6-8 orë | Lloji i turneut; traget dhe automjet privat | Vend takimi; hotel ose në sheshin Eminonu | Gjuhe; anglisht

Turne Private Në Stamboll 5 – Ne do ta fillojmë këtë turne duke hipur në një traget që shkon në linjën e Bosforit dhe vendi i parë për të vizituar do të jetë fshati Kandilli në anën aziatike të Bosforit. Gjatë turneut me varkë do të shijoni pamjet e bukura të bosforit, do të kaloni nën urën e parë dhe do të zbrisni pranë urës së dytë. Në Kanlicë mund të shijoni kosin më të famshëm të Turqisë nga një dyqan jogurti 200 vjeçar buzë detit. Më vonë do të vizitojmë vendet si Pavijoni Hidiv, Anadolu Hisarı dhe Pavijoni Küçüksu me automjetin tonë privat dhe më pas mund të shijoni brumin e famshëm të Cengelkoy duke pirë çajin turk në një kopsht çaji historik buzë detit. Hapi ynë i radhës do të jetë Kuzguncuk, një lagje e njohur me shtëpi tradicionale, stil tipik jetese dhe seriale turke. Pastaj mund të bëni fotografitë më të mira panoramike të Stambollit nga Kodra Camlica, pika më e lartë e Stambollit. Nëse do të kemi akoma kohë, mund të vizitojmë Pallatin Beylerbeyi, pallatin veror të Sulltanëve Osmanë dhe Kullën e Vashës, një nga simbolet e Stambollit.

istanbulun asya yakası ve üsküdar için özel araç ve özel rehber ile özel tur

Për më shumë informacion në lidhje me udhëtimet dhe guidat turistike, ju lutemi na kontaktoni;

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Shënim; jo asnjë shërbim i agjencisë turistike nuk ofrohet në këtë faqe, janë bërë vetëm rekomandime për guida turistike të certifikuara.

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment