Biletat e Muzeut të Luvrit

Last Updated on 14 Qershor 2024 by TT

Biletat e Muzeut të Luvrit

Bileta e Muzeut të Louvre (Musée du Louvre) / (blerje biletë hyrje të shpejtë këtu për të shmangur orët e pritjes në radhët e biletave). Adresa: 75058 Paris (1er Arrondissement). Telefoni: +33 (0) 140 20 53 17. Orari i hapjes (2024): Hapur çdo ditë nga ora 09:00 deri në 18:00, përveç të martave. Mbyllur më 1 janar, 1 maj dhe 25 dhjetor. E hapur deri në orën 21:45 të premteve mbrëmje. Transporti publik: Linjat e metrosë 1 dhe 7, Stacioni Palais-Royal Musée du Louvre; Numrat e autobusëve 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95; Me varkë Batobus: François Mitterrand Bay. Tarifa e hyrjes: Duke filluar nga 17 € që nga 2024.

{%ALT_TEXT%}
Radha e biletave të hyrjes

Ka një shans të madh që të përballeni me një radhë të gjatë në guichetët e bileta kur hyni në Muzeun e Louvre. Do të ketë një radhë tjetër më të shkurtër në pikën e sigurisë. Nëse nuk keni blerë një biletë më parë, mund të blini një biletë nga lidhjet e mëposhtme dhe të hyni pa pritur në radhën e bileta.

 1. Biletë e hyrjes në kohë të Muzeut të Luvrit
 2. Turne në Muzeun e Luvrit me grup të vogël
 3. Biletë e hyrjes së shpejtë + udhëzues audio
 4. Biletë e hyrjes në kohë me audioguide + lundrim në Seine
 5. Bileta dhe turne në Pallatin e Versajës
 6. Turne Giverny nga Parisi
 7. Turne Normandie nga Parisi

Tarifa e hyrjes në Muzeun e Louvre në Paris, 2024

Bileta zyrtare e hyrjes në Muzeun e Lovrit për vitin 2024 do të rritet nga data 15 janar 2024, nga çmimi aktual i €17 në €22. Ky çmim është çmimi i shitjes në zyrën e biletave të muzeut dhe guida audio nuk përfshihet në këtë çmim. Në përgjithësi ka një shtesë të vogël për biletat që shiten online.

louvre müzesi bilet fiyatı

Si të shkoni në Muzeun e Luvrit; stacioni më i afërt i metrosë dhe autobusit

 1. Merrni linjën L1 ose L7 të metrosë dhe zbrisni në stacionin Palais Royal Musee Du Louvre.
 2. Me autobus publik dhe autobusë “hop on hop off”; Autobusët “Hop On Hop Off” dhe linjat e autobusëve publikë 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 dhe 95 ndalojnë pranë Piramidës së Xhamit në hyrje të Muzeut të Luvrit.
 3. Me varkë, nga lumi me Batobus; zbrisni në skelën e Luvrit në Gjirin e François Mitterrand.
 4. Biletë e hyrjes së shpejtë + udhëzues audio

louvre müzesi metro ve otobüs ulaşımı

Ditët dhe orët e hapjes

Muzeu i Luvrit është i hapur çdo ditë nga ora 09:00 deri në 18:00, përveç të martës. (mbyllur të martën). Koha e mbylljes të premten në mbrëmje; 09.45. Muzeu do të jetë i mbyllur në ditët 01.01, 01.05 dhe 25.12.

Louvre Müzesi'nin açılış kapanış saatleri ve günleri

Informacion i shkurtër rreth Muzeut të Louvre

Muzeu i Luvers (Musee du Louvre) me 9.7 milionë vizitorë në vit është muzeu më i vizituar i artit dhe historisë në botë. Muzeu ndodhet në qendër të Parisit, në Arrondissementin e 1-të, pranë Lumit Seine. Në Muzeun e Luvers janë të ekspozuara objekte historike dhe artistike që datojnë nga periudhat e ndryshme të historisë, nga Franca dhe vende të ndryshme të botës, me një total prej 460,000 objektesh dhe një hapësirë ekspozimi prej 60,000 metra katrorë. Muzeu i Luvers është ndërtuar brenda Pallatit të Luvers (Palais du Louvre), i cili u ndërtua fillimisht në shekullin e 12-të nga Mbreti II. Philip si një kështjellë. Gjatë vizitës në muze, në katin e poshtëm mund të shihen mbetjet e kësaj kështjelle.

Muzeu i Luvrit u përurua në vitin 1793, duke ekspozuar 537 piktura që i përkasin kishës dhe familjes mbretërore. Gjatë periudhës së Napoleonit numri i pikturave dhe objekteve u rrit dhe emri i muzeut u ndryshua në Muzeu Napoleon (Musee Napoleon). Gjatë sundimit të Louis XVIII dhe Charles X koleksioni arriti në 200.000 copë. Dhe gjatë epokës së tretë republikane koleksioni arriti në 400.000 copë me trashëgimi dhe donacione.

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment