Turne Ushqimore ne Stamboll

Last Updated on 5 Prill 2024 by TT

Turne ushqimore ne Stamboll

Turne ushqimore ne Stamboll; jeni nga ata që mendojnë se kuzhina turke përbëhet nga qebap, döner dhe lum turk? Po sikur t’ju thoja se kemi më shumë se 100 lloje recetash qoftesh në vetëm një qytet të Turqisë? Atëherë do të dëshironit të përmirësoni vizitën tuaj në Stamboll duke marrë pjesë në një turne kuzhine për të shijuar shijet autentike turke dhe për të përjetuar jetën e përditshme të vendasve? Nëse përgjigjja juaj është po, atëherë merrni parasysh të bashkoheni në një nga turnetë e mia të kuzhinës. Si një guidë turistike dhe kuzhiniere e licencuar, unë ofroj një perspektivë unike për këto turne. Gjatë udhëtimit tuaj, ju jo vetëm që do të shijoni shijet e pasura të Turqisë, por gjithashtu do të gërmoni në historinë e saj, jetën shoqërore dhe do të eksploroni lagje simpatike në anën aziatike të Stambollit. Udhëtimet tona kryhen në anglisht të qartë, duke siguruar një përvojë komode dhe informuese për të gjithë pjesëmarrësit.

İstanbul'da yeme içme turları
Udhërrëfyes turistik; Yusuf Sipahi

Udhëtimet më të mira ushqimore në Stamboll

TURNE USHQIMORE 1 (klasik), nga Evropa në anën aziatike (5 orë, 10 ndalesa)

Akimi; Ora 10:30 në hyrje të Pazarit të Erëzave
Përfshin; ushqime dhe pije të ndryshme tradicionale turke në 10 ndalesa, bileta trageti vajtje-ardhje
Të përjashtuar; çdo pije alkoolike
Çmimi dhe mënyra e pagesës; 90 €, cash me dorë para ose pas turneut.
Kontaktoni; ju lutem më shkruani në whatsapp në anglisht në +905335508835

istanbul'da yeme içme turu

Turne ushqimore më të mirë në Stamboll; nga ana evropiane në atë aziatike

 • Në pjesën e parë të turneut tonë, ne do të vizitojmë Spice Bazaar të famshëm dhe do të eksplorojmë rrugët ku ndodhen tregjet më të vjetra dhe tradicionale të ushqimit dhe pijeve në Stamboll. Gjatë ecjes sonë, mund të blini Turkish coffee të bluar së fundmi nga dyqani më i vjetër i kafesë në Turqi. Gjithashtu mund të shihni dhe të shijoni ose të blini disa nga përbërësit tradicionalë të përdorur në kuzhinën turke, që vijnë nga e gjithë Anatolia. Nëse dëshironi, gjatë ecjes sonë mund të vizitojmë edhe një xhami afër që përmban shembujt më të mahnitshëm të pllakave nga periudha e Perandorisë Osmane.
 • Në pjesën e dytë të turneut tuaj do të përjetoni një nga udhëtimet më të këndshme me traget në botë duke kaluar nga kontinenti Europian në atë Aziatik. Gjatë kësaj udhëtimi 20-minutësh, do të keni mundësinë të admironi panoramën e famshme të qytetit dhe të zbuloni aspekte intriguese të historisë së tij. Natyrisht, ne do të shijojmë duke pirë Turkish tea ose salep, dhe do të kemi shansin të ushqejmë pulmbardhat duke u hedhur simit.
 • Ne gjithashtu do të eksplorojmë rrugët e lagjes më popullore në anën Aziatike, e cila vizitohet më pak nga turistët dhe preferohet nga vendasit. • Ju do të përjetoni një gamë të gjerë shije, që nga kuzhina autentike turke dhe ushqimi popullor i rrugës deri te recetat e lashta që janë mbi 4000 vjet të vjetra. • Gjatë këtij turneu, do të fitoni njohuri në aspekte të ndryshme të kulturës turke, përfshirë historinë e delikatesave tradicionale turke, jetën sociale, traditën raki-meze dhe artin e përgatitjes së çajit më të mirë turk dhe bërjes së kafesë më të mirë turke. Në përfundim të turneut, nëse jeni të interesuar të blini produkte vendore si Turkish tea, coffee, çokollatë, delikatesë, djathë, ullinj dhe vaj ulliri për t’i marrë me vete në shtëpi, mund të shkojmë së bashku për blerje në një supermarket.
 • Në fund të turneut tonë, do t’ju shoqëroj në anijen e tragetit, ku mund të merrni një traget për të kthyer në anën Europiane ku fillimisht u takuam. Nëse preferoni të mos ktheheni me traget, keni opsionin të merrni një taksi për t’u kthyer në hotelin tuaj. Për udhëtimin tuaj të kthimit, nëse zgjidhni Bosphorus Bridge, do të përjetoni kalimin nga Azia në Europë përmes urës dhe do të shijoni pamjen mahnitëse të Bosforit nga lart. Nëse zgjidhni Avrasya Tunnel, do të kaloni nën det.

istanbul'da gastronomi turları

TURNE USHQIMORE 2 (alternative), anën aziatike, gastronomi, gatim, mace endacake dhe muzikë turke (5 orë)

Takimi; 11:00 në stacionin e metrosë Küçükyalı
Përfshin; ushqime dhe pije të ndryshme tradicionale turke
Çmimi dhe mënyra e pagesës; 90 €, cash me dorë para ose pas turneut.
Numri maksimal i pjesëmarrësve; 6 (ju lutemi kërkoni më shumë njerëz)
Kontaktoni; ju lutem më shkruani në whatsapp në anglisht në +905335508835

istanbulda asya yakasında en iyi yeme içme turları

Turne ushqimore në Stamboll; pikat e interesit

 • Do të ecni nëpër lagjet e Stambollit ku jetojnë familje turke të klasës së mesme dhe të mesme.
 • Mund të luani me macet e famshme endacake të Stambollit dhe t’i ushqeni ato (opsionale).
 • Praktikisht do të mësoni se si të gatuani kuzhinën tradicionale turke të stilit shtëpiak.
 • Ju gjithashtu mund të merrni pjesë në procesin e përgatitjes dhe gatimit.
 • Në një shtëpi familjare do të mund të shijoni ushqime të ndryshme turke në formën e tyre më origjinale.
 • Bakllavanë origjinale turke do të mund të shijoni vetëm në shtëpi gjatë festave.
 • Gjatë drekës, do të mësoni për format e pasura të muzikës turke dhe do të dëgjoni shembuj të këndshëm.
 • Praktikisht do të mësoni këshillat se si të gatuani kafenë dhe çajin më të mirë autentik turk.
 • Ju gjithashtu mund të përjetoni tregimin tradicional të pasurisë së kafesë turke.
 • Nëse dëshironi, në fund të turit mund të blini produkte vendase më cilësore me çmimet më të mira nga tregjet lokale jo turistike (djathë vendas, arra, proshutë, fruta të thata, erëza, etj.).
 • Nëse dëshironi, në fund të turneut, mund të preferoni të vizitoni një nga qendrat tregtare më të bukura të Stambollit.

kadıköy yeme içme turları

Turne ushqimore 2; programin hap pas hapi

 • 1 |Pas takimit në stacionin e metrosë Küçükyalı, do të ndjekim një rrugë të rehatshme në këmbë rreth 20 minuta. Në këtë rrugë, ju do të kaloni nëpër lagje ku jetojnë familjet e klasës së mesme dhe do të keni mundësi të shihni vendet e përdorura nga banorët vendas të rajonit si spitalet, shtëpitë e të moshuarve, shkollat, qendrat shëndetësore familjare, xhamitë dhe tregjet, dhe nëse ju dëshironi, do të mund të hyni në ato që janë të hapura për publikun.

Türk mutfağı yemek turları

 • 2 | Do të ndalemi në një park të lagjes që është edhe i preferuari i maceve endacakë. Ky park i gjelbër është një parajsë për macet. Shumë mace endacake miqësore ushqehen dhe kujdesen këtu nga vendasit. Stambolli është i famshëm si qyteti ku kafshët endacakë mbrohen më së miri në botë.

istanbul'da sokak kedisi turları

 • 3 | 3 orët e ardhshme do t’i kalojmë në një shtëpi private. Këtu do të njiheni me aspekte interesante të kuzhinës tradicionale turke dhe përbërësit e saj, dhe do të mësoni se si përgatiten dhe gatuhen disa nga pjatat më të njohura të kuzhinës turke në stilin shtëpiak. Ndërkohë mund të pyesni udhërrëfyesin tuaj gjatë drekës çdo gjë që ju intereson në lidhje me Turqinë, kulturën dhe historinë turke. Më pas do të mësoni se si të bëni kafenë më të mirë turke dhe të krijoni çajin më të mirë turk në praktikë. Në kulturën turke, një filxhan kafe ka një kujtesë 40-vjeçare. Së bashku me kafenë tuaj do të mund të shijoni një lloj të veçantë bakllavaje që bëhet vetëm në shtëpi gjatë festave. Nëse dëshironi, udhëzuesi juaj mund të lexojë pasurinë tuaj të kafesë turke, e cila është shumë e popullarizuar dhe tradicionale në Turqi. Së fundi, do të informoheni shkurtimisht për historinë dhe karakteristikat e muzikës turke, një nga më të pasurat në botë. Ne do ta përfundojmë këtë pjesë të turneut duke dëgjuar disa mostra të këndshme të zhanreve të ndryshme të muzikës turke.

türk yemekleri turu

yabancılar için türk müziği turu

 • 4 | Pas përvojës së ushqimit dhe muzikës, do të ecim rreth 20 minuta nëpër rrugët e maceve të lumtura endacake dhe do të mbërrijmë në stacionin e metrosë Marmaray. Meqë ra fjala, nëse dëshironi, mund të blini produkte vendase cilësore me çmime të përballueshme në tregjet lokale jo-turistike. Ndërsa udhëtoni në metronë Marmaray, do të keni mundësi të shihni disa nga lagjet më të pasura të Stambollit dhe të përjetoni kalimin nga Kontinenti aziatik në Evropë nën det.

CONTACT US;

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Name
Which tours you are interested?

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment