Biletat e hyrjes për Pallatin e Versajës

Last Updated on 16 Janar 2024 by TT

Biletat e hyrjes për Pallatin e Versajës

Biletat e hyrjes për Pallatin e Versajës, / Chateau de Versailles (Ju mund të rezervoni biletën tuaj të hyrjes dhe transportin këtu); Place d’Armes, 78000 Versailless, Francë. Tarifa e hyrjes; çmimet e biletave për pallatin, kopshtet, opsionet për 1 ose 2 ditë variojnë nga 21-65 € (2024). Si të shkoni në Pallatin e Versajës; nuk ka asnjë linjë metroje për në Versajë nga Parisi. Për transferta nga / në Paris me tren ose autobus, ju lutemi shikoni informacionin më poshtë.

KONTROLLO DISPONUESHMËRIMIN E BILETËVE PËR DATA TUAJA

versay sarayına giriş bileti ve fiyatı

Pallati i Versajës; biletat e hyrjes, orët e hapjes, si të shkoni, 2024

Çmimet e Bileta dhe Opsionet e Biletave për Pallatin e Versajës

Bileta e Pallatit

 • Çmimi: 21 €
 • Detajet: Hyrja në Pallatin e Versajës.

Bileta Pasaportë

Hapja e Vonshme – Ekspozita « Horace Vernet »

 • Vendndodhja: Pavijoni Dufour
 • Çmimi: 13 €

Bileta e Pronës së Trianonit

 • Çmimi: 12 €
 • Detajet: Hyrje në Pronën e Trianonit.

Kartë “1 Vit në Versajë”

 • Çmimi SOLO: 65 €
 • Çmimi DUO: 98 €
 • Detajet: Hyrje e pakufizuar për një vit.

Bileta Pasaportë + Pushim Gourmet

 • Çmimi: 108 €
 • Detajet: Hyrje në të gjithë kompleksin e Versajës dhe drekë në restorantin La Petite Venise.

paris versay sarayı ve bahçeleri için giriş bileti ücreti

Oraret e Vizitave

Pallati

 • Orari i Hapjes: 9:00 – 17:30
 • Mbyllur: E Hënë

Prona e Trianonit

Kopshtet

 • Orari i Hapjes: 8:00 – 18:00
 • Mbyllur: Hapur çdo ditë

Parku

 • Orari i Hapjes: 8:00 – 18:00
 • Mbyllur: Hapur çdo ditë

Versay sarayı, açılış kapanış saatleri, açık kapalı günler

Si të shkoni në Pallatin Versaille nga Parisi?

 • Me autobus; ju mund të arrini në Pallatin e Versajës me autobusin Versailles Express nga Kulla Eifel në qytetin e Parisit. Ka dy shërbime në ditë midis të martës dhe të dielës; Nisja 08:00 dhe kthimi 12:30 dhe Nisja 14:00 / Kthimi 18:00. Pika e nisjes pranë Kullës Eifel është Port de la Bourdannais (vendi ku ndodhen varkat e lumenjve). Çmimi i transfertës vajtje-ardhje është 29 €.
 • Me tren (me RER C); rekomandohet të blini biletat tuaja si kthim për Versaille Chateau Rive Gauche. Ose mund të blini një “biletë kalimi” që mbulon “zonat 1-4”. Në këta trena biletat “T +” nuk janë të vlefshme.
 • Me tren (me SNFC); ju duhet të merrni trenin në Montparnasse dhe të zbrisni në Versailles Chantiers ose të merrni trenin në Stacionin Saint Lazare dhe të zbrisni në Stacionin Versailles Rive Droite.
 • Paketa e Pallatit Versailles; biletë + udhëzues audio + transferime nga Parisi

Versailles Sarayı'na ulaşım, en yakın hangi metro veya tren durağı

Pallati i Versajës; historia dhe informacioni i përgjithshëm

Pallati i Versajës i cili ndodhet në qytetin e ersajës është pallati mbretëror më tërheqës dhe më i rëndësishëm në Francë. Qyteti i Versajës është një zonë e vogël banimi me një popullsi prej 86,000 banorësh në rajonin Ile de France. Distanca nga Parisi në Versajë është rreth 20 km dhe ndodhet në jugperëndim.

Historia e Versajës daton në shekullin e 11-të. Versaja ishte një fshat i vogël kur u ndërtua Pallati i Versajës, por sot është një qytet i vogël por mjaft i pasur. Versaja ishte qendra e pushtetit politik të Mbretërisë Franceze nga viti 1482, kur Lui XIV mbajti oborrin mbretëror nga Parisi, deri në vitin 1789, kur familja mbretërore u detyrua të kthehej (tre muaj para Revolucionit Francez). Për këtë arsye, Versaja është shumë e rëndësishme për historinë e Francës dhe të botës, jo vetëm si strukturë, por edhe si simbol i monarkut absolut të regjimit të vjetër (Ancien Régime në frëngjisht).

Për informacion të përditësuar mbi shërbimet e trenave referojuni; www.transilien.com

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment