Udhërrëfyes Privat Turistik në Stamboll

Last Updated on 20 Shkurt 2024 by TT

Udhërrëfyes Privat Turistik në Stamboll

Udhërrëfyes Privat Turistik në Stamboll; nisni një udhëtim të paharrueshëm nëpër Stamboll me një udhëzues privat profesional dhe me licencë që flet anglisht. Për më shumë informacion, sugjerime të personalizuara dhe detaje mbi çmimet, ju lutem plotësoni formularin më poshtë. Nëse nuk jeni të sigurt se si të planifikoni aventurën tuaj në Stamboll, shqyrtoni listën tonë të kuruar me itinerarë të rekomanduar më poshtë. Ne jemi gjithashtu të gatshëm të krijojmë një itinerar të personalizuar të përshtatur me interesat dhe orarin tuaj specifik. Le të bëjmë vizitën tuaj në Stamboll vërtet të jashtëzakonshme!

Kontaktoni për një udhërrëfyes privat turistik në Stamboll;

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
 1. Pamjet thelbësore historike + Pazari i Madh (e plotë ditë)
 2. Turne me varkë në Bosfor dhe pallatet barok (të gjithë ditën)
 3. Turne në këmbë në Pera dhe Galata (të gjithë ditën)
 4. Ana aziatike e Stambollit “Uskudar dhe Karaköy” (e plotë ditë)
 5. Dy kontinente në një ditë (të plotë)
 6. Briri i Artë dhe Kisha e Chorës (gjithë ditë)
 7. Çdo turne ditor i përshtatur sipas interesave tuaja

Ture të rekomanduara dhe itinerarë në shoqërinë e një udhëzuesi privat

1 – DITA 1,  Turne në qytetin e vjetër, pamjet thelbësore të Stambollit (8 orë)

özel rehberle ayasofya topkapı sarayı

Ky tur është përvoja më e kërkuar dhe thelbësore që mund të keni në Stamboll. Ai ofron një eksplorim të gjithanshëm në tapetin e pasur të historisë së Stambollit, duke mbuluar transformimin e tij nga Konstantinopoli gjatë periudhave Bizantine, Romake dhe Osmane.

Udhëtimi fillon me vizita në vende ikonike si Pallati i Topkapısë, Xhamia e Hagia Sofisë, Xhamia Blu, Varrezat e Sulltanëve dhe Hipodromi. Pas një dreke të këndshme në një restorant tradicional, turi vazhdon te Cisterna Bazilika, duke ju zhytur në atmosferën magjepsëse të Pazarit të Madh historik. I njohur për shekuj si qendra më e madhe e mbuluar e tregtisë në botë, Pazari i Madh ofron një përvojë unike blerjeje sipas dëshirës suaj. Ju lutemi, vini re, Pazari i Madh është i mbyllur të dielave, por mund të vizitoni Pazarin e Erëzave në vend të tij. Gjithashtu, jini të vetëdijshëm se Pallati i Topkapısë nuk është i hapur të martave. Guida turistike private në Stamboll; ky tur mund të realizohet në këmbë, me makinë private + ecje, taksi + ecje, ose tramvaj + ecje.

2- DITA 2, Shëtitje me varkë në Bosfor dhe Pallatet Barok Otoman (8 orë)

özel rehberle boğaz turu

Meqenëse Bosfori është pjesa më e bukur e Stambollit, ky turne është një nga turnet thelbësore për t’u bashkuar gjithashtu. Ky turne do të realizohet me një varkë të përbashkët dhe së bashku me një guidë turistike private. Varka do të shkojë deri në urën e dytë dhe në të dy anët e Bosforit do të shihni pallatet më të shtrenjta dhe historike buzë ujore ku jetojnë familjet më të pasura të Turqisë. Gjatë turneut nëse dëshironi mund të bëni një pushim në disa nga pikat më të bukura të Bosforit për të kaluar një ose dy orë, për të ngrënë një drekë, për të pirë diçka dhe për të shijuar pamjen. Gjatë turit mund të vizitoni edhe një nga tre pallatet madhështore të Perandorisë Osmane; Pallati Dolmabahçe, pallati veror Beylerbeyi ose Pavioni i vogël Küçüksu. Të tre këto pallate janë të mbyllura të hënën. Guida turistike private në Stamboll; ky tur mund të realizohet në këmbë, me makinë private + ecje, taksi + ecje ose tramvaj + ecje.

3DITA 3, Briri i Artë dhe Xhamia e Chorës (8 orë)

özel tur rehberi ile Haliç ve Kariye Müzesi

Nëse jeni të gatshëm të mësoni më shumë në lidhje me historinë magjepsëse të Stambollit, ky turne mund të jetë turneu juaj i dytë. Në këtë turne do të zbuloni lagjet historike dhe boheme si Fener, Balat, Ayvansaray dhe Eyüp të cilat janë të rreshtuara në Bririn e Artë. Kjo lagje ka shumë vende interesante, veçanërisht nga historia bizantine dhe osmane. Rajoni, ku çdo rrugë dhe madje çdo ndërtesë ka një histori për të treguar, është një rrugë tërheqëse edhe për ata që duan të bëjnë fotografi. Disa nga vendet që mund të shihni gjatë këtij turi janë Kisha e Hekurt, Patriarkana Greke, Kisha e Virgjëreshës së Mongolëve, rrugët ku janë xhiruar disa nga serialet turke, Sinagoga Ahrida, Taverna Agora, Shkolla e Mesme Greke e Kuqe, Pallati Tekfur. , muret e qytetit të Bizantit dhe kisha magjepsëse Chora për ata që janë të interesuar për artin e krishterë bizantin. Guida turistike private në Stamboll; ky tur mund të realizohet me makinë private + ecje në këmbë ose me taksi + ecje.

4- DAN 4, Dve celini v enem dnevu, od Evrope do Azije (8 ur)

Na tej turneji boste odkrili nekaj najbolj trendovskih četrti od 18. stoletja in še danes so. Naš izlet se bo začel z boemskimi ulicami Cihangir in Çukurcuma ter nadaljeval z ulico İstiklal, regijami Pera in Galata na evropski strani. Med tem sprehodom boste videli starinarnice, kavarne, dizajnerske butike, Cvetlični prehod, cerkev San Antuan, znameniti hotel Pera Palas iz Orient Expressa in Atatürkovo sobo. Nato se lahko povzpnete na stolp Galata, ki so ga zgradili Genovežani in fotografirate Istanbul z najveličastnejše lokacije. Od tu se bomo peš spustili do morske strani. Nato bomo opravili kratek izlet z ladjo s čudovitimi razgledi in prispeli v Kadiköy, enega najbolj priljubljenih središč na azijski strani. Tu se lahko s tradicionalnim tramvajem odpravimo na obisk okrožij Bahariye in Moda v Kadiköy ter uživamo v pisanih ulicah, polnih mladih. Tukaj, če želite, lahko obiščemo tudi tradicionalno živilsko tržnico in poskusimo številne zanimive sestavine, ki se uporabljajo v turški kuhinji. Naš izlet se bo končal v Kadıköyu. Zasebni vodnik po Istanbulu; ta ogled bo potekal z uradnim in certificiranim vodnikom peš + s trajektom.

5- Več priporočenih ogledov v Istanbulu

 • Dve strani Bosporja (8 ur) – Ta ogled bo izveden z zasebnim vozilom, ne z ladjo. Med ogledom lahko prečkate enega od mostov na Bosporju med Evropo in Azijo. Med turnejo si lahko privoščite oddih na nekaterih najlepših točkah, kot so Ortaköy, Bebek, Emirgan, Kandilli, Beylerbeyi, Kuzguncuk itd. Če želite, lahko obiščete tudi nekatere muzeje in palače, kot so Pomorski muzej, Muzej Sakip Sabanci , Küçüksu Kasrı ali palača Beylebeyi. Za najboljši panoramski pogled na Istanbul se lahko odpeljete tudi do hriba Çamlica. Zadnja postaja bo okrožje Üsküdar, kjer si lahko ogledate nekaj čudovitih mošej iz otomanskega obdobja in obiščete Deviški stolp. V svoj hotel boste prispeli po prečkanju predora Marmaray pod Marmarskim morjem.
 • Gastronomska tura in tradicionalni okusi – Odkrijte pravo turško kuhinjo. Vaš zasebni vodnik vas bo pripeljal do skritih in neturističnih točk, kjer boste odkrili najboljše tradicionalne okuse, kjer jedo lokalni ljudje.

kokartlı özel rehber ile pera beyoğlu kadıköy turu

 • Ogled Bosporja z zasebnim čolnom (2, 4 ali 8 ur)
 • Celodnevni izlet po Princeskinih otokih
 • Dnevni izlet v Burso iz Istanbula (z zasebnim vozilom in turističnim vodičem)
 • Dnevni izlet v Edirne iz Istanbula (z zasebnim vozilom in turističnim vodičem)
 • Dnevni izlet v Kapadokijo iz Istanbula (z domačim letom + zasebnim vozilom in turističnim vodičem)
 • Dnevni izlet v Efez iz Istanbula (z domačim letom + zasebnim vozilom in turističnim vodičem)

KONTAKTNI OBRAZEC;

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Shënim; jo asnjë shërbim i agjencisë turistike nuk ofrohet në këtë faqe, janë bërë vetëm rekomandime për guida turistike të certifikuara.

This post is also available in: Türkçe English Español Deutsch Français Italiano Português Magyar Svenska Nederlands Polski 日本語 한국어 简体中文 العربية Ελληνικα Suomi Čeština Română Norsk bokmål Български עברית हिन्दी Indonesia فارسی српски ไทย Ukrainian Català Русский Dansk Eesti Latviešu Lietuvos македонски Malti Slovenčina Slovenščina

Leave a Comment