Marsilya’dan Ne Alınır?

Last Updated on 5 February 2024 by TT

Marsilya Alışveriş Rehberi

Fransa’nın ikinci büyük ve en kozmopolit şehri olarak Marsilya’da alışveriş olanakları oldukça zengindir. Fakat buna rağmen Marsilya asla Paris’in lüks butikleri ile yarışacak bir zenginliğe sahip değildir.Şehrin alışveriş bölgesi şehir merkezi sayılan Vieux Port (Eski Liman’dan)’a bir kaç yüz metre uzaklıktaki Rue Saint Ferreol ve çevresidir.

Marsilya’da dükkanlar, mağazalar genellikle Pazartesi-Cumartesi arası 10:00-19:00 arası sürekli açıktır. Daha küçük dükkanlar ve butikler öğlen yemek saatinde bir süreliğine kapanabilir. “Les Docks” ve “Les Terrases du Port” alışveriş merkezleri ile Gurme “Les Halles de la Major” AVM pazar günleri de açıktır.

Marsilya’da alışveriş; ne alınır?

1- Savon de Marseille (Marsilya Sabunu)

Hediyelik eşya olarak Marsilya’nın en meşhur ürünü sabunlarıdır. Özellikle Provans bölgesinin lavantalarından yapılmış türlü şekillerde ve fiyatlarda sonsuz sabun çeşidi dünyada sadece Marsilya’ya özgüdür. Farklı bir sabun arıyorsanız çikolatalı ya da pastis kokulu sabunları da düşünebilirsiniz. Vieux Port üzerinde ve yakın çevresinde sayısız tezgah ve dükkandan hatta bir süpermarketten dahi alışveriş yapabilirsiniz.

2- Santons figürinleri

Santon adı verilen ve aslında yakındaki Aix En Provance şehrinin geleneksel bir el sanatı olan bu minicik figürinler topraktan ve elde yapılıyor. Boyutlarına göre fiyatları yüksek gelebilir. Örneğin 5 cm yüksekliğinde bir santon 15-20 € gibi. Santonlar ceviz satıcısı, makasçı, çiftçi gibi 100’ün üzerinde farklı geleneksel figürden oluşuyor. Her sene Kasım’dan Aralık sonuna dek Canabieri Caddesi’nde tarihi bir santon pazarı kurulur.

3- Lavantalı Ürünler

Üzerinde lavanta resmi olan ya da içinde lavanta özü olan herşey Marsilya ve Provanse bölgesini sembolize eder.

4- Ağustos Böceği Figürinleri

Marsilya’nın ve Provans Bölgesi’nin simgesi olan ağustos böceği tarasımlı hediyelik eşyalar.

Marsilya’da Alışveriş Bölgeleri ve AVM’ler

 • Rue Saint Ferreol: Trafiğe kapalı bu alışveriş caddesi üzerinde orta fiyatlı tekstil, ayakkabı ve moda markaları, Mango, Zara, Babou ile bir Galerie Lafayette Alışveriş Merkezi bulunur.
 • Rue Paradis: Asla bir Champ Elysee veya Nişantaşı olmasa Armani, Hermes, Louis Vuitton, Montblanc, Robert Clergerie, Chopard, Agnes B gibi daha şık ve pahalı butikler Rue St Ferroil’in alt paralelindeki bu cadde üstünde ve yakınlarında toplanmıştır. Rue Davso ve Rue Sainte üzerinde bazı tanınmış tasarım mağazaları da bulabilirsiniz.
 • Rue de la Republic: Vieux Port’dan başlayan ve eski şehrin içinde kalan ve 19 YY’da inşaa edilmiş temiz pak apartman bloklarının sıralandığı bu cadde H&M, Mango gibi orta karar mağazaların sıralandığı ikincil bir alışveriş bölgesi olmaya çalışmaktadır.
 • Rue de Rome: Eski popülaritesini kaybetmiş bir alışveriş caddesi olup Rue Saint Ferreol’ün üst paralelindedir.
 • Les Terrasses du Port: Vieux Port’dan 1.5-2 km yürüme mesafesindeki 190 mağazalı bu modern alışveriş merkezi 2014’te açılmıştır. Pazar günleri açıktır. Les Docks Village AVM’ye çok yakındır.
 • Les Docks Village: Büyükçe bir alışveriş merkezidir, pazar günleri açıktır ve Vieux Port’dan 1.5 km yürüme mesafesindedir. Les Terrases du Port AVM’ye çok yakındır.
 • Les Halles de la Major: Fransız ve dünya mutfağına dair her türlü kaliteli yiyecek içecek ürünlerinin satıldığı bu kapalı pazar yeri 600 m2 alana sahiptir ve Les Terrases du Port, Les Docks AVM ile katedrale çok yakındır.
 • Galeries Lafayette: Fransızların ülkenin her yanına yayılmış olan bu department store alışveriş merkezlerinde parfüm, çanta, ayakkabı, tekstil ve her türlü moda ürünlerini çeşitli markaları aynı bina içinde bulabilirsiniz. Marsilya’da biri Rue Saint Ferreol üzerinde (pazar açık) diğeri de Canabieri Caddesi üzerindeki Centre Bourse AVM içinde olmak üzere iki şubesi vardır.
 • Centre Bourse: Canabieri Caddesi’nin limana yakın tarafında bulunan 1960’larda açılmış bu en yerleşik ve en merkezi AVM içinde süpermarket, 60 dükkan ve Galerie Lafayette bulunuyor.
 • Primark Outlet: Marsilya’nın kuzeyinde, merkezden uzaktaki Grand Littoral AVM içinde bulunan bu outlet uygun fiyatlı tekstil ürünleri ile tanınır ve Marsilyalıların ilk tercihleri arasında yer alır. Arabasız ulaşmak zordur. Pazar günleri kapalı.
 • Noailles Arap Pazarı (Le Marche de Noailles): Canabieri Caddesi’nden yukarıya doğru çıkarken (Rue de Rome’un üst tarafı) sağa saptığınızda kendinizi Fas’ta veya Cezayir’de hissedeceğiniz, çoğunlukla Marsilya’da yaşayan arapların alışveriş yaptığı kaotik ve renkli bir yiyecek içecek pazarında bulacaksınız. Arka sokaklarda Afrikan, Hint ve Uzak Doğu mamülleri de bulabilirsiniz.
 • Course Julien: Canabieri Caddesi’nin üst tarafında Place Notre Dame du Mont Meydanı’na dek çıkan Course Julien yokuşu, küçük eskiciler, sahaf dükkanları, müzik aletleri satan dükkanlar, alternatif butik kafelerle ve barlala sıralanmış bohem bir bölgedir.
 • Antika Pazarı (Brocante): Place Castellana yakınındaki Rue Edmond Rostand üzerinde ve çevresinde yer alan dükkanlardan oluşur. Dükkanlar yılboyu açık fakat 3 ayda bir pazar günü büyük bir açık hava pazarı kuruluyor.

Leave a Comment