Notre Dame Katedrali

Last Updated on 29 March 2017 by TT

Notre Dame Katedrali (Notre Dame de Paris) / Açılış Saatleri; yılın her günü sabah 07:45 ile 18:45 saatleri arasında ziyarete açıktır (cumartesi pazar günleri 19:15’e dek). Katedrale giriş ücretsizdir. Fakat kulelerine çıkış ücreti 10 €, kript bölümüne giriş ücreti ise 5 €’dur (2017).

Bir çok Fransıza göre dünya gotik mimarisinin en muhteşem örneği olan Paris’teki Notre Dame Katedrali, Latin Quarter semti yakınında ve Seine Nehri üzerinde bir ada olan Ile de la Cité üzerinde inşaa edilmiştir. Bu ada aynı zamanda Paris’in coğrafi ve tarihi merkezi sayılır. Romalılar bir Gal-Roma şehri olan Luteria şehrini ilk defa bu küçük ada üzerinde kurmuşlardır. 6. YY’dan 14. YY’a dek Fransa’nın tüm kralları bu ada üzerinde yaşamışlar, Notre Dame Katedrali nin inşaası ise bu ada üzerinde Kral 6. Lui (Saint Louis) tarafından 1163’te başlatılmış ve tamamlanması 150 yıl sürmüştür. Kilisenin ilk inşaatı “erken gotik” tarzda başlamıştır. Yapı daha sonraki yıllarda batı kısmı, nef ve kubbe ilaveleri ile mimari tarzını değiştirmiş “yüksek gotik” tarza geçiş yapmıştır.

Notre Dame Katedrali İçinde Neler Var?

Ziyaretçiler Notre Dame Katedrali ile ilk karşılaştığında ön cephedeki süslemelere hayran kalırlar, özellikle de heykellerin çokluğuna, uçan payandalara ve her biri birer gotik korku öğesi olan ünlü gargol tarzı heykeller. Notre Dame Katedra nin Krallar Galerisi’nde, Fransız Devrimi sırasında başları uçurulan 21 heykeli de mutlaka görün. Bu arada heykellerin göndeleri katedralde, başları ise Paris’teki Cluny Müzesi‘nde sergileniyor.

notre dame katedrali
Gorgoller

Süslü giriş kısmından geçtikten sonra Notre Dame Katedrali nin en etkileyici kısmı olan görkemli kemerli bölüme geliyorsunuz. Kilisenin bu ana bölümü insana sonsuzluk duygusu verir. Titreşen mum ışıkları insanı adeta içine doğru çeker. Bu arada içeride muhteşem renklerle süslenmiş cam vitraylara da hayran kalacaksınız, özellikle de kuzey cephesindeki gül pencerenin vitrayları görmeye değerdir. Bu muhteşem sanat eserinde Hz Meryem’in çevresinde Eski Ahit’ten 80 sahne tasvir edilmiştir. Her cumartesi ve pazar günü Katedralde 09:15’te ziyaretçiler için sesli ve görüntülü özel bir şov düzenlenir. Bu şovda görüntüler 100 m2 genişliğindeki tülden bir ekrana yansıtılarak sihirli bir efekt yaratılıyor. Katedrale giriş ücretsizdir fakat dünyaca ünlü gorgollerin olduğu çatıya ve kulelere çıkmak ücretlidir. Gerekir mi derseniz..Viktor Hugo’nun ünlü romanı Notre Dame’ın Kamburu ve Quasimodo‘nun hatırına kesinlikle evet! Notre Dame’a sıra beklemeden girmek isterseniz tıklayın.

This post is also available in: English

Leave a Comment