El Raval Bölgesi

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Daha önce Barri Xines (Çin Mahallesi) olarak da bilinenen El Raval Semti, eski şehir (Ciutat Vella) içinde kalır ve La Rambla Bulvarı’nın (denize inerken) sağda kalan kısmını oluşturur. Şehrin en eski bölgesi olan, La Rambla’nın diğer tarafına kıyasla, daha yeni inşaa edilen bir bölge olmasına rağmen rağmen çok daha bakımsızdır; özellikle de denize daha yakın olan sokakları. El Raval turistik bir bölge değildir fakat Katalonya Meydanı’na yakın olan üst bölgeleri ve bu bölgedeki Modern Sanat Müzesi’nin çevresi, eski plakçılar ve alternatif butikleri ile daha bohem bir kimliğe sahip olan Carrer Taller sokağı ve etrafındaki sokaklar gün içinde keyifle zaman geçirilebilecek fazla turistik olmayan bohem ve güvenli bölgelerdir. Gün içinde bu sokaklarda gezmekten zevk alabilirsiniz. Denize yakın olan ve bakımsız olan kısımlar, barları, gece kulüpleri, striptiz kulüpleri, hayat kadınları ve ağırlıklı göçmen nüfusu ile üst sokalardan daha farklı yapıdadır.

Fernando Botero Kedisi (El Gato de Botero)

barcelona, al raval, botero
El Raval Semti’nde “Fernando Botero’nun Kedi Heykeli”

El Raval’in merkezindeki caddesi olan Rambla de Raval üzerindeki bu tonton kedi heykeli El Raval’deki en ilgi çekici sanat eseridir. Bronzdan yapılan heykel Los Angeles, New York, Tokyo gibi dünyanın bir çok önemli şehrinde de sergilendikten sonra Kolombiyalı dünyaca ünlü ressam-heykeltraş Fernando Botero tarafından Barselona şehrine hediye edilmiştir. Botero, tasarladığı abartılı şişkin formlu insan ve hayvan figürleri ile tanınır.

al raval semti, barselona, güvenlik

Barcelona Modern Sanatlar Müzesi (MACPA)

Adres; Plaça del Angels, 1 (Rambla’nın Katalonya Meydanı’na yakın olan üst tarafında)

1995’te açılan müze 1950’lerden bugüne Katalan ve İspanyol modern sanat örneklerini barındıran bir müzedir. Geçici sergiler de düzenlenir.

Al Raval’da Güvenlik

Al Raval bölgesi ağırlıklı Arap, Pakistanlı ve Çinli nüfusun yaşadığı Barselona’nın en kozmopolit bölgesidir. Gün içinde etrafta güvenle gezinen pek çok turist görebilirsiniz. Özellikle akşam geç saattlerde, ıssız ve karanlık sokaklarda bu semtin sokaklarında gezmemeniz tavsiye olunur.

Leave a Comment